Od czterech lat trwają prace na zmianą Karty nauczyciela. Dyskusję nad dokumentem wymusiła trudna sytuacja finansowa samorządów. Jednak debata potrzebna była i tak, bowiem Karta została przyjęta w 1982 roku - jej przepisy były od tego czasu wielokrotnie nowelizowane i dzisiaj często trudno je stosować. Między innymi dlatego minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska opowiedziała się za wersją najbardziej radykalną, czyli likwidacją Karty w ogóle. Propozycja ta będzie trudna do zrealizowania, jednak powoływane przez ostatnie lata specjalne zespoły i zaproszeni do współpracy eksperci wypracowali szereg rozwiązań, które - gdyby weszły w życie - znacznie zmieniłyby system polskiej edukacji, a tym samym sposób pracy nauczycieli. Zebraliśmy najważniejsze zmiany, które wpłynęłyby na życie zawodowe pedagogów, gdyby reforma Karty się powiodła.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Urlop dla poratowania zdrowia
Z kolei po zmianach, aby udać się na urlop dla poratowania zdrowia, nauczycieli musiałby najpierw udać się do lekarza medycyny pracy, a nie do lekarza pierwszego kontaktu. Tylko lekarz medycyny pracy mógłby więc udzielić pedagogowi takiego urlopu - w ten sposób ten rodzaj urlopu zostałby ściśle uzależniony od wystąpienia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby związanej z warunkami pracy.
Co więcej, o urlop dla poratowania zdrowia mogłyby się ubiegać osoby, które przepracowały 20 lat, a nie jak teraz - 7 lat. Ponadto nauczyciel mógłby wziąć taki urlop nie trzy razy, ale tylko jeden raz.
Zobacz, kiedy nauczyciel może iść na urlop dla poratowania zdrowia?>>
ShutterStock
2
Ujednolicenie wysokości dodatku wiejskiego
Jeśli proponowane zmiany w Karcie weszłyby w życie, nauczyciele (przynajmniej niektórzy) ponieśliby także starty finansowe.
Przede wszystkim ujednoliceniu uległby dodatek wiejski. Niezależnie od stopnia awansu zawodowego miałby on wynosić 10 proc. kwoty bazowej określonej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Dodatek ten otrzymaliby też tylko nauczyciele świadczący pracę na terenie wsi lub miasta do 5 tys. mieszkańców.
ShutterStock
3
Ograniczenie dodatków socjalnych
Rząd chciałby także obciąć dodatki socjalne dla nauczycieli, takie jak prawo do lokalu mieszkalnego, do użytkowania działki gruntu szkolnego, zasiłek na zagospodarowanie albo dodatek mieszkaniowy. Zmiana miałby jednak zostać dokonana z poszanowaniem praw nabytych - nauczyciele, którzy już korzystają z tych praw, mieliby nadal do nich prawo.
ShutterStock
4
Zmiany w naliczaniu pensji
Po wejściu w życie zmian, średnie wynagrodzenie nauczycieli nie uległoby wprawdzie zmianie, ale pula środków przeznaczona na ten cel byłaby dzielona na wszystkich nauczycieli łącznie, z pominięciem podziału na określone grupy awansu zawodowego. W zamyśle Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, miałoby działać to motywująco na nauczycieli - suma byłaby dzielona na wszystkich bez wyjątku.
Motywująco miałyby działać także bardziej elastyczne zasady naliczania i wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję