statystyki

Rezydentura dla każdego absolwenta medycyny

autor: Beata Lisowska15.09.2015, 07:23; Aktualizacja: 15.09.2015, 07:54
Miejsc specjalizacyjnych starczy nie tylko dla tegorocznych absolwentów medycyny, ale również osób ze starszych roczników.

Miejsc specjalizacyjnych starczy nie tylko dla tegorocznych absolwentów medycyny, ale również osób ze starszych roczników.źródło: ShutterStock

Dla młodych lekarzy, którzy chcą rozpocząć specjalizację, minister zdrowia przygotował w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym dwukrotnie więcej miejsc specjalizacyjnych niż w ubiegłych latach.

W tym roku w jesiennym konkursie w całym kraju będzie dostępnych 5746 rezydentur, czyli miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy opłacanych przez państwo. Łącznie z tymi, które zostały przyznane wiosną tego roku, ich liczba wyniesie 6,5 tys. Na ich sfinansowanie minister zdrowia przeznaczy w tym roku 60 mln zł z rezerwy budżetowej.

Miejsc specjalizacyjnych starczy nie tylko dla tegorocznych absolwentów medycyny, ale również osób ze starszych roczników. Kształcenie większej liczby specjalistów ma być odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia na narastający problem starzenia się polskich lekarzy. Szpitale i przychodnie zaczynają bowiem odczuwać deficyt kadr. Już prawie co drugi lekarz ma ponad 50 lat. Eksperci ostrzegają, że po zaprzestaniu przez nich wykonywania zawodu, nie będzie miał kto ich zastąpić.

– Przydzielając miejsca rezydenckie, minister zdrowia kierował się potrzebami zdrowotnymi obywateli i dostępnością świadczeń w danym regionie – podkreśla Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Tłumaczy, że w postępowaniu jesiennym minister przyznał 100 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez poszczególnych wojewodów. Co więcej, w niektórych dziedzinach medycyny, które resort uznał za kluczowe, miejsc jest nawet o połowę więcej, niż wynikało ze zgłoszonego zapotrzebowania. Dotyczy to medycyny rodzinnej i opieki nad seniorami.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane