Nie zniechęcamy osób niepełnosprawnych do korzystania z aptek. Oferujemy im jedynie dodatkową możliwość – zamówienia leków do domu - mówi w wywiadzie dla DGP Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę – która zgodnie z poprawkami wprowadzonymi w Sejmie do ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia będzie możliwa dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności – to rozwiązanie wygodne, ale czy na pewno bezpieczne? Może przecież oznaczać, że np. psychotropy czy substancje narkotyczne będą przewożone przez kurierów.
Zadbamy o to, by leki psychotropowe, narkotyczne, trujące, silnie działające nie były dostępne w obrocie wysyłkowym. Tutaj ryzyko, nawet jeśli jest niewielkie, zawsze jest za duże. Ostateczny kształt przepisów dotyczących wysyłkowej sprzedaży przewiduje możliwość wskazania w rozporządzeniu ministra zdrowia wykazu leków, które nie będą mogły być sprzedawane wysyłkowo. Przygotujemy je w toku konsultacji, m.in. ze środowiskiem aptekarzy.