Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę – taką poprawkę ułatwiającą życie osobom z dysfunkcjami wprowadzono do procedowanej w Sejmie nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.
Chodzi o projekt, który dotyczy w głównej mierze Internetowego Konta Pacjenta (druk nr 2750). Przewiduje on też zmiany w innych ustawach, m.in. dotyczące recept (np. możliwość wystawiania ich przez pielęgniarki w czasie e-wizyty). Podczas pierwszego czytania ustawy na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia zaproponowano także zmianę, która umożliwi mającym orzeczenie o niepełnosprawności kupowanie leków na receptę na odległość. Inicjatywa była poselska, ale resort zdrowia w pełni ją poparł.
– Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom osób, które mają naprawdę niełatwe życie – tłumaczy Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Przyznaje, że materia jest delikatna i należy do tych kwestii bardzo ostrożnie podchodzić, również ze względu na problem, jakim jest nielegalny wywóz leków. Między innymi dlatego nowe rozwiązanie ma objąć tylko osoby z niepełnosprawnością.