Jak obliczyć zasiłek chorobowy po urlopie rodzicielskim dla pracującego w obniżonym wymiarze

autor: Izabela Nowacka31.03.2018, 07:00
Generalnie podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków tworzy wynagrodzenie w średniej miesięcznej wysokości wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia okoliczności zasiłkowej (choroby, urodzenia dziecka, opieki nad chorym członkiem rodziny).

Generalnie podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków tworzy wynagrodzenie w średniej miesięcznej wysokości wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia okoliczności zasiłkowej (choroby, urodzenia dziecka, opieki nad chorym członkiem rodziny).źródło: ShutterStock

Pracownica zatrudniona na pełny etat zakończy urlop rodzicielski 27 marca 2018 r. Mogłaby korzystać dalej z urlopu wychowawczego, ale woli wrócić do pracy w niższym wymiarze, tj. na pół etatu. Do kiedy może tak pracować? Jak obliczyć jej wynagrodzenie oraz ewentualne wynagrodzenie/zasiłek na wypadek choroby bądź opieki nad chorym dzieckiem? Na podstawie umowy o pracę wynagrodzenie wynosi 4000 zł plus premia od 5 do 20 proc. płacy za czas rzeczywiście przepracowany. Obawiam się, że już w kwietniu może przedstawić zwolnienie lekarskie. Jak wyliczyć jej wtedy zasiłek chorobowy?

Pracownica może pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy do 27 lutego 2021 r., tj. przez 35 miesięcy odpowiadających długości urlopu wychowawczego. Oczywiście przy założeniu, że praca na pół etatu w miejsce urlopu wychowawczego zacznie się od razu po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Pracownica musi złożyć wniosek w tej sprawie. Jeśli w trakcie tej skróconej pracy zachoruje lub skorzysta z zasiłku opiekuńczego, podstawę wymiaru świadczenia trzeba będzie obliczyć z wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy. Wynagrodzenie to powinno ulec odpowiedniemu zmniejszeniu, stosownie do wielkości etatu.

Zamiast wychowawczego

Pracownik, po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego, może realizować kolejne uprawnienie rodzicielskie w formie urlopu wychowawczego. Kodeks zezwala bowiem na podjęcie przez pracownika w czasie urlopu wychowawczego pracy zarobkowej zarówno u dotychczasowego, jak i innego pracodawcy albo innej działalności, a także nauki lub szkolenia, pod warunkiem że nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 1862 k.p.).

Inna możliwość wynika z art. 1867 k.p. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownica, która spełnia warunki do urlopu wychowawczego, tj. posiada co najmniej 6-miesięczny ogólny okres zatrudnienia, może ten urlop zamienić na rzecz pracy u swojego pracodawcy, tyle że w niższym wymiarze. Przejście na niższy wymiar nie wymaga sporządzenia aneksu do umowy o pracę.

Okres, przez jaki pracownica może pracować na część etatu, wyznacza długość urlopu wychowawczego. A wymiar tego urlopu wynosi do 36 miesięcy. Jednak jeśli tylko matka będzie z niego korzystać, to maksymalnie może wziąć 35 miesięcy. Urlop w wymiarze do 36 miesięcy przysługuje bowiem łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z 36-miesięcznego wymiaru. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Oznacza to, że jeden miesiąc urlopu jest przypisany rodzicowi na wyłączność. Stąd jeśli tylko jedno z rodziców przejmie urlop, to wymiar ulega skróceniu o ten jeden miesiąc.

Jeżeli pracownica rozpocznie wykonywanie pracy na 1/2 etatu od 28 marca 2018 r., to będzie tak mogła pracować do 27 lutego 2021 r., a więc przez 35 miesięcy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane