Tak pracodawca może łamać prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

autor: Agnieszka Brzostek29.06.2017, 07:00; Aktualizacja: 29.06.2017, 13:44
Kalendarz

Pracodawca powinien też pamiętać, że pracownik musi do końca wypowiedzenia wykorzystać mu do tego momentu urlop wypoczynkowy.źródło: ShutterStock

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dwutygodniowego urlopu najpóźniej do 30 września kolejnego roku, a przesunięcie terminu wypoczynku może nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • Marita(2019-09-05 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Witam mam problem mam rehabilitację od godz 14 do 15. przez dwa tygodnie jest to w godz mojej pracy ponieważ pracuję od 7 do 15 pracodawca nie chce mi udzielić zwolnienia w te dni abym kończyła pracę o 14. chciałam te dni czyli 10 godzin połączyć w jeden dzień i wypisać wniosek urlopowy a te dwie godz odpracować ponieważ nie chcę brać L4 z wiadomych przyczyn mniejsze wynagrodzenie. pomóżcie jak z tego wybrnąć

    Odpowiedz
  • alina(2019-02-25 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    niestety mi właśnie odwołali urlop który mi się prawnie należy. i nie ma tu żadnej " nagłej " sytuacji!!!!

    Odpowiedz
  • cvba(2019-01-24 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest możliwe, aby w dniu przyjścia do pracy - kierownik daje urlop. Wysyła do domu i traktuje to jako odebrany, kolejny dzień urlopu?

    Odpowiedz
  • LesQ(2018-08-16 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie :D co jeśli pracodawca sobie jedzie na 2 tygodnie nie licząc się z tym co dzieje się z firmą... totalna olewka.. ale pracownikowi urlopu nie da?:D nawet jeden dzień jest ogromną przeszkodą:D co jeśli pracodawca nie zna prawa? jak go z nim zaznajomić? bo to że dzięki pracownikowi zarabia to raz.. ale według mnie idioci zrzucają obowiązki prowadzenia firmy na pracowników.. bo jeśli pracownik się zwolni to firma ucierpi? według mnie wina prawa.. i Polityków.. Politycy zadłużają nasz kraj u Pracodawców.. i dlatego nie ma instytucji która pilnuje porządku prawnego.. zarabianie pieniędzy to jedno a nagminne łamanie prawa to drugie.. ja bym chciał by mój pracodawca nie dostawał kary pieniężnej za jego głupotę ale chciałbym by wziął się za siebie i za firmę i prowadził ją jak człowiek.. chciałbym by firma istniała jak najdłużej.. ale chciałbym głównie tego by ktoś od czasu do czasu pouczył pracodawce... by wiedział że ktoś porządku prawnego pilnuje.. nie chodzi o karę... jest wielu pracodawców którym pomogłem.. kosztem swoim w tym by zarabiali więcej...w tym by pokazać im że można... zwiększałem nie raz przychody firmy diametralnie niestety żaden z pracodawców.. nie chce się uczyć... są różne sytuacje w życiu.. w moim życiu nie mam czasu na firmę.. nie mam czasu na zakładanie firmy.. ale jeśli po stronie forsy nie stoi problem by pracodawcy dawali urlopy ludziom to dlaczego by im ich nie dać... czy każdy pracodawca zakłada firmę przed przemyśleniem różnych spraw ?:D nie lepiej zdobyć doświadczenie przed zakładaniem firmy by nie prowadzić jej głównie kosztem wolnego czasu pracowników? zatem jestem za jakimś tworem , organizacją która nie będzie lewakom dawała możliwości niszczenia firm Polakom.. ale jestem za instytucją prawną która przypomina i przygląda się działaniu firmy..głównie w stosunku do pracowników.. bo nie widziałem jeszcze przypadku gdzie firma ledwo dawała rade w przypadku gdzie pracownicy pomagają w tworzeniu firmy.. ale chciałbym by pracownicy nie prowadzili firm.. chyba że znacznie więcej zarabiają i się na to godzą... z tego co widzę to co drugi pracodawca ma w ***** swoją firmę..swoje zarobił i teraz uważa się za pana świata.. Pracownik ma pracować !! pracodawca i firma ma działać tak by firma przynosiła zysk.. teraz wszystko się zmienia , pracownik u3muje firmę...a pracodawca ma ją w ***** :D większość pracodawców mniejszych firm działa co najmniej źle tylko niestety pracownicy u3mują w rydzach firmy.. bo bardziej im zależy na pracy niż pracodawcą na firmie mimo że zarabiają na firmie bardzo dużo.. Patologia.. :D

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pracodawca(2017-12-05 13:00) Zgłoś naruszenie 38

    Proponuję wszystkim płaczką aby stworzyły sobie firmę i zaczęli zatrudniać pracowników! Prosto jest dawać pracodawcą większe kary! Co to jest za podejście pracownika, nie podoba się to zwolnij się i nie będzie problemu! Cwaniactwo przemawia u niektórych pracowników, aż nie chce się tego bełkotu czytać!! Fujjjjjjj

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • M.M.(2017-09-25 20:34) Zgłoś naruszenie 21

    A jak odnosi się prawo pracy do urlopów wypoczynkowych kiedy pracodawca postanowił że sam rozdysponuje urlopy ludzi - tj. zamknie zakład na 2 tygodnie lipca i wyliczy dodatkowe 8 dni urlopu na długie weekendy i święta (czyli "zużyje ok. 18 dni urlopowych każdego pracownika). Jak możemy - jako pracownicy - temu zapobiec? Czy istnieje jakaś podstawa prawna chroniąca nas przed tym?

    Odpowiedz
  • psps(2017-07-01 09:32) Zgłoś naruszenie 20

    Nie ma tu odpowiedzi na najważniejsze pytanie: jak bez planu urlopów pracownik ma sobie zaklepać termin urlopu żeby z rodziną mógł gdzieś wyjechać? Ale w tym artykule nie ma żadnych odpowiedzi, sa same tezy przepisów, ignorowanych przepisów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mars(2017-06-30 07:26) Zgłoś naruszenie 91

    Za małe kary są dawane pracodawcom zamiast 1,500zł jak dawali by tylko połowę z maksymalnej kary czyli 15,000zł to by się wielu nie oplacało kombinować a tak dostenie prracodawca 1,500zł więc pracownikowi ściagnie to z pensji w kilka miesięcy z wypłaty za byle co jakieś kary nakłada więc pracownik jest 2 razy stratny nie dość że nie dostał urlopu to jeszcze z pensji odczuje a pracodawca się cieszy. Jak by nakładali po 15,000 zł za osobę i nie śmieszne 327 mandatów a 5,700 wykroczeń było z tytułu urlopów to jakaś kpina tak mało kar.Posty przelicznik 15000zł x 5700 złapanych = 85 500 000zł budżet był by zasilony przez cwaniaków wyzyskiwaczy a ludzie by mieli normalny urlop więc kary bym teraz dał pracownikom PIPu czemu tak mało mandatów nakładają i czemu takie niskie skoro problem nie znika tylko się pogłębia mają ponoć coraz więcej pracy dla czego bo nie ma KAR !!!! i pracodawcom się to opłaca !!!!

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2017-06-29 17:01) Zgłoś naruszenie 20

    To jest jeszcze pikus. W "cudownej " firmie jaka jest PKP PLK S.A. maja opracowany sprawiedliwy sposób dla osób które maja wejść w okres ochronny w nowym wieku emerytalnym. Nawróceni władcy tej firmy daja w pracowników wypowiedzenia ze zmiana stanowiska i obniżka uposażenia nawet powyżej 5600 zł miesięcznie. Niektórzy z dyrektorów nigdy nie chodzili do koscioła a teraz siadą w pierwszych ławach światyń. Taki jest POLAK>

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prof(2017-06-29 11:49) Zgłoś naruszenie 42

    czyli pracownik g... może zrobić

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inka(2017-06-29 11:09) Zgłoś naruszenie 21

    Chciałam zapytać autorkę tekstu, jaka jest podstawa prawna stwierdzenia, że pracownicy w pierwszym roku pracy lub rozpoczynający zatrudnienie u pracodawcy nabywają urlop wypoczynkowy obliczany proporcjonalnie? O ile nie mam zastrzeżeń do pierwszej części, to w kp nie znajdziemy przepisu stanowiącego o tym, że urlop nabywa się proporcjonalnie w przypadku rozpoczęcia zatrudnienia u pracodawcy. Co autorka miała na myśli?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Krwiopijca Pracodawca (2017-06-29 08:53) Zgłoś naruszenie 50

    Dzieki za nauki.

    Odpowiedz