Już po raz 18. Dziennik Gazeta Prawna wyłonił zwycięzców Rankingu Wydziałów Prawa. Liderzy utrzymali swoje pozycje. Do przetasowań doszło na dwóch kolejnych miejscach na podium zarówno wśród uczelni publicznych, jak i niepublicznych.

Pozycję lidera utrzymuje Uniwersytet Jagielloński, który zdobył 102,3 pkt (na 121 pkt możliwych) i o 3,25 pkt wyprzedził drugi w rankingu Uniwersytet Warszawski, który uzyskał 99,05 pkt.

Uczelnie publiczne

UJ zgromadził więcej punktów niż UW w kategoriach: jakość i siła kształcenia, wymogi i jakość absolwentów oraz zdawalność na aplikacje prawnicze.

– Program studiów jest bardzo elastyczny i pozwala studentom na wybór przedmiotów stosownie do ich zainteresowań – mówi prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wskazuje, że w zmienionym programie studiów, który został wprowadzony od roku akademickiego 2023/2024, można znaleźć wiele ciekawych propozycji. UJ oferuje zajęcia dotyczące m.in. nowych technologii (np. sztuczna inteligencja i prawo), psychologii czy transferu wiedzy.

– W zmienionym programie staraliśmy się, aby zajęcia interaktywne (warsztaty, konwersatoria) stanowiły ok. 50 proc. programu studiów. Tak bogatej oferty zajęć nie ma żadna polska uczelnia – zapewnia.

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie publiczne - poznaj wyniki

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie niepubliczne - poznaj wyniki

Z kolei UW nieco więcej punktów uzyskał za kadrę uczelni.

– Nasi absolwenci należą do najlepszych i najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy. Doskonale odnajdują się zarówno na aplikacjach zawodowych, jak i później, w wykonywaniu zawodów prawniczych, a także jako wysokiej klasy wyspecjalizowani urzędnicy czy menedżerowie dużych korporacji. Jest to najlepsze potwierdzenie słuszności obranej przez nas koncepcji kształcenia – twierdzi prof. Tomasz Giaro, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW. Podkreśla, że podejście do kształcenia studentów jest nowatorskie. – Pozwala połączyć przygotowanie do pracy badawczej, a zarazem do radzenia sobie na ciągle ewoluującym rynku pracy – twierdzi profesor.

Na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet Wrocławski z liczbą 97,2 pkt.

Tuż za podium został sklasyfikowany Katolicki Uniwersytet Lubelski, który awansował z dziewiątej pozycji. Kolejne miejsca zajęły: Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Gdański.

Uczelnie niepubliczne

Wśród uczelni niepublicznych także lekkie przetasowania. Tytuł lidera obroniła Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, która zdobyła 93,35 pkt (na 121 pkt możliwych). Wyprzedziła o 4,9 pkt Akademię Leona Koźmińskiego (88,45 pkt), która wróciła na drugie miejsce w rankingu. Uczelnia Łazarskiego utrzymuje pozycję lidera dzięki kategoriom kadra oraz wymogi i jakość absolwentów.

– Zależy nam na tym, aby już od początku nauki studenci mieli styczność z żywym prawem i problematyką, z którą będą się mierzyć w trakcie wykonywania przyszłego zawodu. Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego wyróżnia się na tle innych uczelni interdyscyplinarnym podejściem do kształcenia. Nie koncentrujemy się jedynie na prawie. To obecnie za mało. Zwracamy uwagę na łączenie kanonu kształcenia prawniczego z IT, sztuczną inteligencją, technologią, psychologią oraz aspektami międzynarodowymi. Kładziemy nacisk na praktyczne umiejętności, oferując liczne staże, praktyki oraz symulacje rozpraw sądowych. Nasze programy nauczania są regularnie aktualizowane, aby nadążać za dynamicznymi zmianami – mówi dr hab. Anna Konert, prof. UŁa, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.

Natomiast Akademia Leona Koźmińskiego może się pochwalić wysoką zdawalnością studentów na aplikacje.

– Organizujemy spotkania z wyróżniającymi się prawnikami i prawniczkami oraz organizacjami zawodowymi, które przedstawiają blaski i cienie konkretnego zawodu prawniczego. Wspieramy studentów w wyjazdach zagranicznych w ramach Erasmusa oraz w uczestnictwie w warsztatach, seminariach i konferencjach krajowych i zagranicznych. Mamy jedną z najlepszy poradni prawa w Polsce, gdzie ambitni studenci pod opieką pracowników naukowych świadczą porady prawne pro publico bono. Innymi słowy, dajemy wiele możliwości rozwoju naszym studentom i tylko od nich zależy, czy z tego korzystają, czy też nie – podkreśla dr hab. Bartłomiej Nowak, prof. ALK, dziekan Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego.

Trzecia lokata tym razem dla Akademii Kujawsko -Pomorskiej, która zdobyła 86,1 pkt. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Akademia Humanitas, Uniwersytet SWPS oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. ©℗

Wywiady ze zwycięzcami Rankingu Wydziałów Prawa:

UJ: Tak bogatej oferty zajęć nie ma żadna polska uczelnia [WYWIAD]

Bartłomiej Nowak: Nasi studenci mają wiele możliwości rozwoju [WYWIAD]

Anna Konert: Odpowiadamy na wyzwania współczesnego świata [WYWIAD]

Witold Kurowski: Zachęcamy studentów do większej samodzielności [WYWIAD]

Andrzej Herbet: Wyróżnia nas bardzo indywidualne podejście do studenta [WYWIAD]

Borski: Nasi studenci mogą kształtować własną ścieżkę studiowania [WYWIAD]

Kowalczyk: Nieustannie dbamy o wysoką jakość kształcenia [WYWIAD]

Przygodzki: Prawnik powinien mieć zdolności do myślenia krytycznego i analitycznego [WYWIAD]

Giaro: Nasz program łączy naukę z praktycznymi walorami studiów [WYWIAD]

Asłanowicz: Łączymy teorię z doświadczeniem [WYWIAD]