Naszą ofertę wyróżnia kadra naukowo-dydaktyczna, która ma bardzo dobre przełożenie na łączenie teorii z praktyką w procesie dydaktycznym. Wykorzystujemy też nowoczesne technologie, czego przykładem są zajęcia w sali wykorzystującej wirtualną rzeczywistość – mówi prof. dr hab. Jacek Przygodzki, Dziekan Wydziału Prawa, Administracji Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego

Jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat na studia prawnicze?

Tak jak w przypadku każdego innego kierunku studiów – potencjalny kandydat przede wszystkim powinien chcieć rozwijać się w tej przestrzeni i potrafić w jakikolwiek sposób definiować korzyści, jakie przyniesie mu ukończenie studiów. Studia prawnicze w chwili obecnej to nie tylko ścieżka aplikacji i wybrania zawodu sędziego, prokuratora, adwokata, notariusza, radcy prawnego, ale szereg nowych profesji mniej lub bardziej związanych z biznesem, a nawet branżami typowo technologicznymi. Można jednak wyróżnić szereg cech, które będą pomocne przy zdobywaniu wiedzy na naszym Wydziale, a przy tym pozwolą na sprawniejsze osiąganie sukcesów w przyszłej pracy zawodowej. Jedną z nich są zdolności analityczne i logiczne myślenie - przyszły prawnik musi umieć analizować teksty prawne, identyfikować kluczowe kwestie i formułować logiczne argumenty. Zdolność do myślenia krytycznego i analitycznego jest niezbędna w rozwiązywaniu problemów prawnych. Możemy zwrócić też uwagę na dobre umiejętności komunikacyjne. Skuteczne komunikowanie się, zarówno w mowie, jak i na piśmie, jest kluczowe dla każdego prawnika. Kandydat powinien być w stanie jasno i precyzyjnie wyrażać swoje myśli, argumentować oraz przekonywać innych do swojego stanowiska. Zawód prawnika często wiąże się z pracą pod presją czasu i w stresujących sytuacjach. Kandydat musi potrafić skutecznie zarządzać swoim czasem i pracować efektywnie nawet w trudnych warunkach. Ponadto przyszły prawnik powinien być zainteresowany kwestiami prawnymi, społecznymi i politycznymi, co pozwoli mu lepiej zrozumieć i interpretować przepisy prawa oraz ich zastosowanie w różnych kontekstach. Wiele zadań prawnych wymaga współpracy z innymi ludźmi, zarówno wewnątrz kancelarii, jak i z klientami czy innymi specjalistami. Kandydat powinien być zdolny do efektywnej pracy zespołowej.

Czym wyróżnia się oferta państwa uczelni na tle innych?

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie publiczne - poznaj wyniki

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie niepubliczne - poznaj wyniki

Uważam, że nasza oferta wyróżnia się pod wieloma względami. W szczególności w aspekcie jakości nauczania na WPAE Uniwersytetu Wrocławskiego decyduje nasza kadra badawczo-dydaktyczna. Wielu spośród naszych pracowników to wybitni i aktywni prawnicy pracujący w sądach powszechnych, prokuraturach, wojewódzkich sądach administracyjnych, Samorządowym Kolegium Odwoławczym, organach administracji publicznej. To także wzięci adwokaci, radcy prawni, notariusze, biegli rewidenci. Myślę, że taka synergia bardzo dobrze przekłada się na łączenie teorii z praktyką w procesie dydaktycznym na Wydziale.

Ponadto doświadczenie praktyczne kadry dobrze sprawdza się przy budowaniu programów nauczania, a także realizacji działań edukacyjnych z udziałem naszych studentów, np. w funkcjonowaniu Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, prowadzeniu symulacji rozpraw sądowych, jak również w nowo otwartej sali VR, gdzie prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem technologii Wirtualnej Rzeczywistości. Z tego powodu na WPAE Uniwersytetu Wrocławskiego zostało powołane w 2018 r. Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości, którego zadaniem jest inicjowanie, organizowanie i koordynowanie różnorakich form aktywności naukowej i dydaktycznej w zakresie interdyscyplinarnych badań nad wykorzystaniem w procesie kształcenia technologii wirtualnej rzeczywistości oraz rozszerzonej rzeczywistości.

Dodatkowo bardzo użytecznym rozwiązaniem było wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w procesie dyplomowania. Stale rozwijamy prace nad coraz szerszym wykorzystaniem elektronicznej obsługi studentów na poziomie dziekanatu. Wydział posiada łatwy dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych m.in. korzysta z ciągle rozwijanego Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS), a także wprowadza elementy e-learningu.

Dodatkowo pragnę podkreślić, że dyscyplina nauki prawne reprezentowana przez nasz Wydział uzyskała wysoką kategorię naukową A, a Uniwersytet Wrocławski ma status uczelni Badawczej. WPAE Uniwersytetu Wrocławskiego zajmuje co roku miejsca w ścisłej czołówce rankingów uczelni wyższych, potwierdzając tym samym kształcenie najlepszych studentów w kraju. Studenci Wydziału mają możliwość odbywania praktyk studenckich m.in. na obozach naukowych w wielu ciekawych miejscach w kraju i za granicą. Na Wydziale żywo rozwija się studenckie życie naukowe i samorządowe, a wielu naszych studentów uczestniczy w pracach studenckich kół naukowych.

Jaki odsetek osób, które rozpoczynają studia, uzyskuje tytuł magistra?

W roku akademickim 2017/18 studia na kierunku prawo rozpoczęło 500 osób - tytuł magistra uzyskało 439 osób tj. 87,8 proc. Z kolei w roku akademickim 2018/19 studia na kierunku prawo rozpoczęło 490 osób - tytuł magistra uzyskało 338 osób tj. 69,0 proc.

Jak pomagacie państwo studentom/absolwentom w wyborze kariery zawodowej?

Nasi studenci już podczas studiów uczestniczą w licznych praktykach studenckich, które w wielu przypadkach przekładają się na ich przyszłą pracę zawodową. Ściśle współpracujemy z Biurem Karier Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodatkowo przy WPAE Uniwersytetu Wrocławskiego działa Rada Konsultacyjna Interesariuszy Zewnętrznych, która wspiera Wydział w szczególności w działalności badawczej, dydaktycznej i kształceniu kadr naukowych.

Jak powinno zmieniać się kształcenie przyszłych prawników, aby odpowiedzieć na wyzwania współczesności?

Współczesne wyzwania wymagają elastyczności, innowacyjności i przygotowania studentów do dynamicznie zmieniającego się świata. Zauważamy kilka ważnych obszarów, na których skupiać należy się szczególnie. Jednym z nich jest potrzeba integracji nowoczesnych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy big data. Odgrywają one coraz większą rolę w zawodzie prawnika. Programy nauczania powinny uwzględniać kursy z zakresu technologii prawniczych (legal tech) oraz praktyczne zajęcia z ich wykorzystania.

Aby studenci byli lepiej przygotowani do przyszłej rzeczywistości zawodowej, kształcenie powinno kłaść większy nacisk na praktyczne doświadczenie. Praktyki studenckie, kliniki prawne, symulacje rozpraw sądowych i zajęcia w wirtualnej rzeczywistości powinny być integralną częścią programu nauczania.

Absolutnie niezbędnym komponentem jest dziś kształcenie interdyscyplinarne. Współczesne problemy prawne często wymagają wiedzy z różnych dziedzin. Studia prawnicze powinny oferować możliwość zdobycia wiedzy z zakresu ekonomii, administracji, psychologii, socjologii, czy informatyki, co umożliwi studentom lepsze zrozumienie złożonych kwestii prawnych w kontekście interdyscyplinarnym.

W dobie globalizacji i rosnących nierówności społecznych, edukacja prawnicza powinna kłaść większy nacisk na etykę zawodową i odpowiedzialność społeczną. Studenci powinni być przygotowani do podejmowania decyzji, które będą zgodne z najwyższymi standardami etycznymi. Współczesny świat jest coraz bardziej zglobalizowany, a prawnicy często pracują w międzynarodowym kontekście. Programy wymiany studenckiej, współpraca z zagranicznymi uczelniami powinny być standardem na studiach prawa.

Oprócz twardych umiejętności prawniczych, ważne są również umiejętności miękkie, takie jak negocjacje, mediacje, zarządzanie stresem, czy komunikacja interpersonalna. Programy nauczania powinny obejmować rozwój tych kompetencji. Powinny też dynamicznie adaptować się do środowiska prawnego, które stale się zmienia, w związku z nowymi regulacjami, zmianami społecznymi i technologicznymi. Kształcenie prawników powinno być elastyczne i dostosowane do bieżących i przyszłych zmian w prawie i praktyce prawniczej.

Implementacja tych zmian pozwoli na lepsze przygotowanie przyszłych prawników do wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesny świat oraz zapewni, że będą oni w stanie skutecznie działać w dynamicznie zmieniającym się środowisku prawnym.

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie publiczne - poznaj wyniki

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie niepubliczne - poznaj wyniki