Dostosowujemy program studiów do wyzwań jakie stoją przed młodymi prawnikami. Dlatego w coraz większym stopniu włączamy do niego przedmioty i zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją czy podstawami zarządzania i finansów – mówi prof. dr hab. Bartłomiej Nowak, Dziekan Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat na studia prawnicze?

Nauki prawne wchodzą w zakres dziedziny nauk społecznych, które w badaniach stawiają sobie człowieka jako podstawowy punkt odniesienia i poznania. Kandydat, a w konsekwencji student i przyszły absolwent prawa pracujący z ludźmi i wśród ludzi powinien zatem być empatyczny i odpowiedzialny, powinien szanować drugiego człowieka. Powinien być też otwarty na współpracę z innymi. Poza tym oczekujemy od kandydata - oczywiście poza dobrze zdaną maturą i działalnością społeczną (wolontariatem), która moim zdaniem kształtuje młodego człowieka na przyszłość - zachowania zgodnego z zasadami etyki prawniczej. Resztę czyli umiejętność logicznego rozumowania, krytyczne myślenie oraz podstawy poszczególnych gałęzi prawa, jak również kompetencje miękkie takie jak choćby komunikacja, negocjacje i mediacje, a w konsekwencji polubowne rozwiązywanie sporów, kandydat zgłębia już jako student Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego.

Czym wyróżnia się oferta państwa uczelni na tle innych?

Oferta studiów prawniczych w Akademii Leona Koźmińskiego wyróżnia się przede wszystkim elastycznością w tworzeniu programu studiów, który dostosowany jest do obecnych wyzwań jakie stoją przed młodym prawnikiem/prawniczką. W związku z powyższym w coraz większym stopniu inkorporujemy do programu studiów przedmioty i zagadnienia związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji, kompetencji miękkich czy podstaw zarządzania i finansów, naturalnie nie zapominając o kluczowych przedmiotach prawniczych.

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie publiczne

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie niepubliczne

Korzystamy też z bogatego doświadczenia praktyków, którzy podczas prowadzenia zajęć chętnie dzielą się swoim doświadczeniem zawodowym ze studentami. Organizujemy spotkania z wyróżniającymi się prawnikami i prawniczkami oraz organizacjami zawodowymi, które przedstawiają blaski i cienie konkretnego zawodu prawniczego. Wspieramy studentów w wyjazdach zagranicznych w ramach Erasmusa, oraz w uczestnictwie w warsztatach, seminariach i konferencjach krajowych i zagranicznych. Mamy jedną z najlepszy poradni prawa w Polsce, gdzie ambitni studenci pod opieką pracowników naukowych świadczą porady prawne pro publico bono. Innymi słowy dajemy wiele możliwości rozwoju naszym studentom i tylko od nich zależy czy z tego korzystają czy też nie.

ikona lupy />
prof. dr hab. Bartłomiej Nowak, Dziekan Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego / GazetaPrawna.pl

Jaki odsetek osób, które rozpoczynają studia, uzyskuje tytuł magistra?

To zależy od danego rocznika - średnio jest to ok. 75 proc.

Jak pomagacie państwo studentom/absolwentom w wyborze kariery zawodowej?

W Akademii Leona Koźmińskiego działa jednostka (Biuro Karier i Współpracy z Otoczeniem), która zajmuje się m.in. doradztwem kariery, w tym doradztwem kariery dla studentów i studentek studiów prawniczych. W skład zespołu biura wchodzą doświadczeni doradcy, którzy pomagają naszym studentom i studentkom znaleźć wymarzony staż lub pracę. Współpracujemy też z największymi i najbardziej prestiżowymi firmami na rynku, aby ułatwić młodym ludziom kontakt z potencjalnym pracodawcą.

Zapraszamy naszą młodzież na cotygodniowe warsztaty, podczas których poruszamy takie kwestie jak m.in. diagnoza predyspozycji, wybór ścieżki kariery (warsztaty rozwojowe) i indywidualny coaching kariery

Jest też aktualizowany codziennie Serwis Kariery, który prezentuje najnowsze oferty staży, pracy i praktyk zamieszczane bezpośrednio przez Partnerów uczelni. Ponadto organizowane są dwa razy w roku Targi Pracy i Praktyk, które są doskonałą okazją, aby nawiązać kontakty z przedstawicielami renomowanych firm, zapoznać się z ofertami pracy, praktyk i staży, a w efekcie zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Kilkanaście razy w roku organizowane są również spotkania z pracodawcami. Są to m.in.

  • Poniedziałki z karierą, czyli cotygodniowe warsztaty dotyczące CV oraz rozmowy rekrutacyjnej lub narzędzi diagnostycznych, które pozwolą studentom i studentkom dobrze przygotować się do spotkania rekrutacyjnego z wybranym pracodawcą.
  • Dzień z firmą - spotkania z przedstawicielami wybranej firmy na specjalnym stoisku na uczelni, połączone z prezentacjami lub warsztatami case studies dla studentów
  • Wizyty studyjne, które polegają na prezentacji wybranego pracodawcy w jego siedzibie lub na kampusie ALK. Pozwalają one poznać aspekty funkcjonowania firm z danej branży oraz nawiązać kontakty z pracownikami i ekspertami z różnych obszarów. Program wizyt obejmuje również spotkania w kancelariach prawnych, sądach, aresztach śledczych, a także wyjazdy zagraniczne do instytucji takich jak Parlament Europejski.

Ponadto mamy koła naukowe, które oferują studentkom i studentom możliwość pogłębienia wiedzy, zdobycia praktycznych doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów zawodowych. Dzięki uczestnictwu w warsztatach, symulacjach procesów sądowych i projektach pro bono, studenci przygotowują się do realiów pracy w zawodzie prawnika, rozwijając swoje umiejętności analityczne i komunikacyjne. Działalność w takich organizacjach wzbogaca CV i pokazuje zaangażowanie oraz zdolność do pracy zespołowej.

Jak powinno zmieniać się kształcenie przyszłych prawników, aby odpowiedzieć na wyzwania współczesności?

Wydaje się, że jednym z większych wyzwań szeroko pojętego zawodu prawnika będzie stosowanie sztucznej inteligencji w usługach prawniczych. Wiele zadań, które wykonuje teraz para-legal, czy junior lawyer może zrobić AI – jak choćby draft umowy, pisma procesowego, czy opinii prawnej. To oznacza, że dla słabo wykfalifikowanych prawników miejsca w zawodzie będą ograniczone. AI nie zwalnia jednak z logicznego i krytycznego myślenia, z umiejętności oceny co jest prawdziwe, a co nie. AI nie zwalnia również z dążenia do doskonałości i ciągłego rozwoju. Prawnicy rozumiejący zmieniający się świat usług prawniczych i wchodzenie do niego sztucznej inteligencji mają znacznie większe szanse na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Ci którzy będą potrafili wykorzystać w swojej pracy narzędzia sztucznej inteligencji, nie tylko różnych modeli językowych, będą odnosić sukcesy zawodowe. W związku z powyższym programy studiów powinny w coraz większym stopniu uwzględniać przedmioty z zakresu informatyki, nauki języków programowania, aspektów sztucznej inteligencji, jak również przedmioty zawierające kompetencje miękkie, sprzedażowe, komunikacyjne, czy teamwork.

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie publiczne

XVIII Ranking Wydziałów Prawa: Uczelnie niepubliczne