4 grupy, które mogą starać się o wcześniejszą emeryturę

autor: Agnieszka Brzostek25.05.2016, 07:30; Aktualizacja: 26.09.2016, 13:31
emeryt, emerytura

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą starać się o emeryturę częściową.źródło: ShutterStock

Najbardziej powszechna jest emerytura pomostowa, jednak mężczyźni mogą starać się także o emeryturę częściową. Specjalne przywileje przysługują też poszczególnym grupom zawodowym – nauczyciele mogą się na przykład starać o świadczenie kompensacyjne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • Molo (2018-06-25 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tez uważam ze 35 lat dla kobiet to jest dość ja jestem po dwóch operacjach kręgosłup mam zajechał i juz mam dość chciałbym trochę pożyczyć spokojnie

    Odpowiedz
  • WERS(2017-11-25 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    A CO ZE ZWYKŁYMI PRACOWNIKAMI FIZYCZNYMI, KTÓRZY MAJĄ UKOŃCZONE 53 LATA I 35 LAT PRACY KOBIETA A MĘSZCZYZNA 57 I 41LAT PRACY IM SIĘ NIE NALEŻY EMERYTURA KOMPENSACYJNA, ZE WZGLĘDU NA ZDROWIE STRACONE W PRACY ZDROWIE FIZYCZNE I PSYCHICZNE STRACONE Z WINNY WSPÓŁPRACOWNIKÓW

    Odpowiedz
  • robotnica przymusowa(2017-08-06 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mówię po 40 latach każdy. Ja mam co prawda 3 lata, ale już mam dość. Dość. To nie praca ale współczesne gułagi. Dawniej za komuny zrobiło się wieczorowo średnią i do kadr się szło pracować, do biura, biblioteki. Gdzie tylko się chciało. Ilu urzędników tych starszych robiło szkoły pracując. Pamiętam jak po 5 latach baby które sprzątały biura, salowe p i ę ć lat wystarczyło i dostaly najniższą emeryturę. Pełno bab dojeżdżało do miasta sprzątac. Takie były po 45 roku życia. Dzieci dorosłe prawie, i mogły spokojnie sobie wypracować. Dzisiaj. Dzisiaj po studiach sa salowymi, harują, Ludzie ci co nie wytrzymują wyjeżdżają do opieki. Tam dopiero jazda, ale chociaz inne pieniądze, ale kosztem zdrowia psychicznego. KOMUNO wróc. Chętnie się przeniosę. Już bym byla na emeryturze. Spokojnej, radosnej, a tak gułag. Na żadnych wyborach już mnie nikt nie zobaczy. A chodziłam zawsze.

    Odpowiedz
  • emerytury(2017-01-19 23:42) Zgłoś naruszenie 13

    Temat jest rozwiązany i bardzo prosty - Proszę się niczego nie obawiać jeżeli nauczyciele otrzymają wcześniejsze emerytury pełne po 20 latach pracy to wszyscy się wyciszą i ucieszą a więc Rząd na pewno będzie dobry i to wprowadzi .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Schorowany (2017-01-15 23:35) Zgłoś naruszenie 171

    Może jednak rząd i związki powinny usiąść jeszcze raz do stołu i znaleźć jakieś chociażby kompromisowe rozwiązanie związane ze stażem i jeśli nie po 40 to może po 42 latach pracy i okresu składkowego pozwolić ciężko spracowanym i niejednokrotnie schorowanym ludziom pozwolić odejść na emeryturę? ?????????

    Odpowiedz
  • Ttt(2016-11-16 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jak kierowca sam.ciężarowgo przejdzie badania mając 60 lat

    Odpowiedz
  • Anna(2016-11-03 14:45) Zgłoś naruszenie 232

    Ludzie najlepszym rozwiązaniem tej sprawy o emeryturach jak nam nie skróca to wychodzimy na ulice bo innego wyjscia nie ma . My będziemy pracowali do zdechu a mlodzi będą wyjeżdzać za granicę. Dosyc tego oszukaństwa . Co przed wyborami mówili usmiechali sie klepali po plecach a teraz co wyprawiaja . Pani minister Rafalska wychodzimy na ulicę . Dokąd nas będziecie starych ludzi traktować jak baranów . ja jusz mam 40 lat pracy nosem sie podpieram i dalej musze pracowac . Dosyc tego

    Odpowiedz
  • xxx(2016-10-25 12:53) Zgłoś naruszenie 115

    A jednak nauczyciele mają PRZYWILEJE , a wielokrotnie na tym forum utyskują nad tym , że utracili wszystkie przywileje , co jak się okazuje jest nieprawdą.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ANDRZEJ654(2016-10-13 15:01) Zgłoś naruszenie 111

    Mam [przepracowane 44 lat w tym prawie 40 lat składkowych , według przepisów ZUS na emeryturę mogę przejść po 51 latach pracy, kiedy zmiana tych utopijnych i dziadowskich przepisów. Inni urzędnicy, nauczyciele, żołnierze , rolnicy, pracujący w warunkach szkodliwych a elektromechanik, elektryk samochodowy muszą pracować 51 lat aby otrzymać emeryturę. PO ,PSL i prezydent robotnika upodlili względem emerytur, kiedy zmiana tych sadystycznych przepisów dla długo pracujących. TERAZ PRACA DO ŚMIERCI.

    Odpowiedz
  • mm(2016-06-24 20:41) Zgłoś naruszenie 452

    a co z tymi co mają 47 lat pracy i ledwo co nogi ciągną i muszą ciężko jeszcze pracować jeszcze trochę i zdechniemy w tej pracy a młodzi szefowie są bez litosci musi się zap........... na rowni z tym 25 latkiem a ja od 15 roku życie zapierniczam i co na to pani premier i pan prezydent ??????????????????????????????????/

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Nie tylko ....(2016-05-30 14:33) Zgłoś naruszenie 21

    .... "kamieniarze" też mogą.

    Odpowiedz
  • 4 grupy(2016-05-27 16:41) Zgłoś naruszenie 377

    Komunistyczni Sędziowie - na stan spoczynku 10tys netto Policjant z początkiem kariery w SB - na emkę 8 tys netto Borowiki z PO - emka 7 tys netto Oficerowie LWP szkoleni w CCCP - emka 5 tys netto Reszta zakasać rękawy i do roboty ...... za 1 tys netto....by dla ww. było na Emki

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • burak(2016-05-27 15:05) Zgłoś naruszenie 468

    A Krzywynos Henia dostał specjalną i ma okresy zatrudnienia gdzieś ? jeszcze dali jej kasę poselska ,posłanka bez szkoły co jest warta nic..................?

    Odpowiedz
  • Ryszard mazowsze(2016-05-27 07:32) Zgłoś naruszenie 315

    Czytając artykuł dot.emerytur można skwitowsc jednym zdaniem.Oszustwo i odkładanie zwykłych ludzi. Co z innymi zawodamy które są ciężkie i niebezpieczne jak np.kierowca sam.ciężarowych?Oni uważają że nauczyciel czy policjant to ciężka praca? To ja współczuję kierowcy który musi pracować w wieku 67lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawiepomostówka(2016-05-26 17:47) Zgłoś naruszenie 97

    Stare emerytury (wcześniejsze) były przyznawane po ukończeniu 60lat -kto do 1999r miał przepracowane 25 lat a w tym 15 lat w warunkach szczególnych i niebezpiecznych.Kto nie nabył praw do wcześniejszej emerytury a pracował w warunkach szczególnych może przejść na emeryturę pomostową.Musi spełnić następujące warunki. 1 Mieć ukończone 60 lat pracy 2 Mieć przepracowane minimum 25 lat 3 Mieć przepracowane w warunkach jw . 15 lat w tym minimum 1 dzień po 2008r. Otrzyma się około 70% emerytury.Jak to liczą??? Otóż środki zgromadzone na koncie emerytalnym (ZUS) dzielimy przez 252 i otrzymamy ile dostaniemy emerytury pomostowej.Po uzyskaniu wieku emerytalnego automatycznie przechodzimy z emerytury pomostowej na emeryturę wypracowaną.

    Odpowiedz
  • Vox61(2016-05-26 09:35) Zgłoś naruszenie 38

    Droga Coalo. Nie musiałem się specjalnie starać , pomogła mi niekompetencja i nierzetelność pracownika PUP , który zadał mi może pięć z 24 pytań tajnego kwestionariusza kwalifikacyjnego i wyrzucił na aut. Oczywiście od tej decyzji nie można się odwołać co jest niezgodne z Konstytucją. W moim wieku nie rozpoczyna się kariery zawodowej a te 4,2 tys emerytury to nie wzięły się z unikania pracy.

    Odpowiedz
  • coala(2016-05-26 07:43) Zgłoś naruszenie 73

    Drogi panie Vox61. Żeby być sprofilowaną II trzeba się na prawdę mocno postarać i odpowiadać przecząco na pytania: czy chcesz pracować, czy robisz coś, żeby mieć pracę, itd. Zatem sporo w panu woli do nicnierobienia do czasu uzyskania wieku emerytalnego.

    Odpowiedz
  • Inspektor Inspektorów(2016-05-25 19:05) Zgłoś naruszenie 708

    Tylko sprawiedliwy jest staż pracy 40 lat i równy wiek emerytalny !!! Poza tym konieczne jest naprawienie szkody osobom którym wstecznie ukradziono wiek Ustawą o Emeryturach POdmostowych z 2008

    Odpowiedz
  • e(2016-05-25 18:15) Zgłoś naruszenie 842

    Emerytury czesciowe przysluguja mezczyznie, ktory ukonczy 65 lat i posiada 40 letni staz pracy. Jest rok 2016, wiec na emeryture czesciiwa moga przechodzic mezczyzni urodzeni w 1951 roku. A swoja droga ten co to wymyslil powinien spalic sie ze wstydu. To jest zwykle okradanie ludzi po 40 latach pracy, niejednokrotnie bardzo ciezkiej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-05-25 14:37) Zgłoś naruszenie 511

    ...............Tylko poniżej opiszę (Komu faktycznie się chce czytać , aż co niewiarygodne 9 przykładów) w jednej Ustawie POdmostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie uzasadnił Tusk a następnie Sędzia TK. -Dlaczego tego Wykształciuchy nie widzieli: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --wymieniam : 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedn rozporządz zaliczanych do tych warunków.…. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej mieli mniej lat pracy w tych warunkach (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać , RPO już się ze mną zgodził i wystąpił o zmianę zapisu, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny powinien być na odmianę doliczany?...... -dziwne sprawiedliwość -prawda, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przed emerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku... 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... Tusk powiedział „nikt za Ich przywilej nigdy nie odprowadza dodatkowe składki” --tylko czy On zostawił z góry kasę na Rekompensaty?9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r bez zagwarantowania Im prawa do emerytury ….”ukryty dodatkowy POdatek”” …....Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego chociaż na odmianę też ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Jak do tego dodacie ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to klepnął ten Wasz dyspozycyjny Trybunał Wykształciuchów na prawie Machiavellego „„PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów politycznych. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych . ….... - Uzasadnienie Sądu „ jak i cele reformy emerytalnej (m.in. ujednolicanie wieku emerytalnego) oraz dokumentacja procesu legislacyjnego dowodzą, że emerytury pomostowe miały być rozwiązaniem przejściowym. ..Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym"...... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny , za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!--także o tym, że ludzie mieli wiedzieć iż jest to przejściowe już po fakcie tyli lat zatrudniania Tych ludzi przeczytał w gwiazdach (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyliście w Polsce POlski obóz pracy!