statystyki

Jak nauczyciele mogą się ubiegać o świadczenia kompensacyjne

autor: Bożena Wiktorowska08.04.2014, 07:06; Aktualizacja: 23.01.2018, 12:07
Jeśli nauczyciel
pracuje w kilku
szkołach, musi
rozwiązać
wszystkie umowy.

Jeśli nauczyciel pracuje w kilku szkołach, musi rozwiązać wszystkie umowy.źródło: ShutterStock

Reforma systemu emerytalnego spowodowała, że nauczyciele utracili bezterminowe prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Osoby, którym nie uda się zakończyć aktywności zawodowej na podstawie ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191), mogą skorzystać z innej formy wcześniejszej emerytury nazywanej nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi.

Nauczyciele mogą ubiegać się o świadczenia kompensacyjnego pod warunkiem zatrudnienia u odpowiedniego pracodawcy. Prawo do takiego rodzaju wcześniejszej emerytury przysługuje nauczycielom pracującym m.in. w:


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • N-KA(2014-04-08 21:01) Zgłoś naruszenie 491

    JAKI ZAWODY REPREZENTUJECIE? NASZĄ GRUPĘ OSZUKANO. PONAD 20 LAT TEMU WYBRAŁAM SWÓJ ZAWÓD Z OKRESLONYCH PRZYCZYN , MIEDZY INNYMI ZE WZGLEDU NA CZAS PRACY. A TERAZ RZAD NAS OSZUKAŁ BO ZABRAŁ PRAWA KITÓRE OBOWIAZYWAŁY W MOMENCIE ZATRUDNIENIA. POLICJANCI MAJĄ NADAL UPRAWNIENIA , GORNICY I WOJSKOWI TEZ . TO CHYBA NIEZBYT SPRAWIEDLIWE. POZA TYM SZCZUCIE JEDNEJ GRUPY SPOŁECZNEJ NA DRUGĄ MA JAKIS CEL. NAJLEPIEJ NIECH KAZDY ZAJMIE SIĘ SWOIM PODWÓRKIEM I NIE ZABIERA GŁOSU W SPRAWACH, KTÓRYCH NIE ZNA. POROZMAWIAJCIE O POLITYKACH !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emerytka(2014-08-05 17:21) Zgłoś naruszenie 411

    Ludzie, może trochę więcej zrozumienia dla nauczycieli. Przecież każda grupa zawodowa ma prawo upominać się o swoje prawa. Skoro według niektórych zawód nauczycielski wiąże się wyłącznie z przywilejami, to nic prostszego jak zatrudnić się jako nauczyciel i wtedy wydawać stosowną opinię.

    Odpowiedz
  • Irek(2016-06-28 00:22) Zgłoś naruszenie 292

    jest możliwość pozwu zbiorowemu przeciwko rządowi, który złamał prawo zmieniając na gorsze warunki pracy, jeśli Rząd Polski nie uwzględni roszczeń to zrobi to pozew do Strasburga, Broniarz nas zdradzil wchodząc w politykę, a nie zajmując się sprawami praw pracowniczych ...!!!! do boju Nauczyciele !!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • N-KA(2014-04-08 20:54) Zgłoś naruszenie 273

    do nr 1 i 2. MAM PYTANIE. CZY KTOŚ WAM ZABRONIŁ WYBRAĆ 20 LAT TEMU ZAWÓD NAUCZYCIELA??? TERAZ TO WSZYSCY ZAZDROSZCZĄ , A ROBILISCIE KIEDYS/

    Odpowiedz
  • Ulka-nauczycielka języka polskiego od 33 lat:)(2014-06-06 17:20) Zgłoś naruszenie 221

    Jeśli odbiorą przywileje wszystkim,to nauczyciele przestaną mieć pretensje!!! To jest cyrk,a nie państwo prawa!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mural(2014-04-08 18:41) Zgłoś naruszenie 141

    Na starych zasadach od 2011 roku bylabym na wcześniejszej emeryturze na starych zasadach. A tak może od 1.09 czeka mnie staranie o 800 zł kompensówki i 7,5 roku na tym głodzie czekanie do wydłużonego na bezdurno wieku emerytalnego, w moim przypadku do 62 lat i 4 miechów./2022 rok, kwiecień w teorii bo jeszcze odliczą mi zwolnienia lekarskie/sporadyczne ale jednak/ odbyte po II. 1991 roku. W tym roku kończe na jesieni 55 lat, w tym roku 30 lat składkowych pracy i 4 nieskładkowe studia. Innych nieskładkowych nie mam. Można pracowac ale kto przyjmie 55 osobę?To nie skarga, tostrwierdzenie faktu.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2016-10-14 21:04) Zgłoś naruszenie 130

    Do Wkurzonego Praca nauczycieli jest wyjątkowa!!! Znasz kogoś kto nie chodził do szkoły ? Nie da się zrównać pracy z dziećmi, młodzieżą a nawet z dorosłymi na studiach lub wieczorówkach z pracą w biurze. Zrozum to wreszcie!

    Odpowiedz
  • tata2(2014-04-09 22:14) Zgłoś naruszenie 48

    Do 4
    Ja nikomu nie zazdroszczę, będę tyrał dopóki zdrowia starczy. 800 zł to dziadowanie a nie życie. Ale jak się robić nie chce to lepsze to niż nic.

    Odpowiedz
  • XXX(2014-09-25 08:05) Zgłoś naruszenie 30

    "byli zatrudnieni w szkołach, przedszkolach lub innych placówkach w wymiarze co najmniej 1 obowiązkowego wymiaru zajęć". W innych artykułach czytałam o wymaganym zatrudnieniu na 1/2 etatu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rachciach(2014-05-29 08:55) Zgłoś naruszenie 35

    chamski nauczyciel panie XXX to oksymoron,widać w szkole nie naumiałsię

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2014-04-09 11:44) Zgłoś naruszenie 210

    do 6.
    Tak jak wam rozpasano różnego rodzaju przywileje to nikomu w tym kraju.
    W samorządach, sejmie, rządzie w większości nauczyciele.
    Sobie wiele nie zmienią. Trochę kosmetyki i nic więcej. Ciągle dużo i drogo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tata2(2014-04-08 20:01) Zgłoś naruszenie 012

    Do Nr 2 - 100 % racji

    Do nr 1 - zawsze możesz nie składać wniosku o kompensówkę i spróbować żyć tak jak ta gorsza nieuprzywilejowana część społeczeństwa. Idziesz w wieku 55 lat na świadczenie i jeszcze beczysz jaki to głód 800 zł! Inni pracują, pracuj i Ty!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Michał(2014-04-09 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    @2

    100% racja.

    Odpowiedz