Trwają prace nad opinią rządu o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki. Resorty do 19 maja miały przedstawić swoje stanowiska wobec projektu opinii.

Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy. Związki zawodowe wspólnie popierają obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, ale chcą dodatkowej możliwości przejścia na emeryturę, po przepracowaniu 35 lat okresów składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Pracodawcy nie zgadzają się na to.

Przygotowany w resorcie rodziny i pracy projekt opinii rządu zakłada poparcie dla prezydenckiej propozycji zmian w wieku emerytalnym, w którym nie ma stażu pracy, jako elementu umożliwiającego przejście na emeryturę.

Zieleniecki powiedział PAP, że do resortu spłynęły już stanowiska resortów do projektu opinii rządu, ale nie wszystkie. Liczy jednak, że dokument trafi na Komitet Stały Rady Ministrów, który ma obradować w środę.

Jeśli decyzja Komitetu będzie pozytywna, projekt opinii rządu w sprawie prezydenckiego projektu mógłby w przyszłym tygodniu wejść pod obrady Rady Ministrów - przewiduje Zieleniecki.

Po tym, jak Rada Dialogu Społecznego nie doszła do wspólnego stanowiska w sprawie prezydenckiego projektu, ministerstwo rozpoczęło konsultacje międzyresortowe opinii rządu. "Wcześniej nie ruszaliśmy z formalnym stanowiskiem. Czekaliśmy na uzgodnienie opinii związków i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego" - tłumaczył wtedy Zieleniecki.

Zaznaczył, że wyjściowa opinia resortu byłą prezentowana wielokrotnie - m.in. podczas pierwszego czytania prezydenckiego projektu w Sejmie, podczas prac komisji i w trakcie wysłuchania publicznego - zaznaczył wiceminister. "To stanowisko - jego projekt - jest gotowe i znane, tylko formalnie nie ma charakteru stanowiska uzgodnionego" - wyjaśnił.

Projekt prezydencki jest obecnie w pracach parlamentarnych - omawia go powołana w marcu sejmowa podkomisja.