statystyki

Czym się różni emerytura wcześniejsza od pomostowej

autor: Agnieszka Brzostek12.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 14.12.2014, 12:18
Wcześniejszą emeryturę można otrzymać za pracę w szczególnych warunkach.

Wcześniejszą emeryturę można otrzymać za pracę w szczególnych warunkach.źródło: ShutterStock

Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje coraz mniejszej grupie pracowników. Pozostałe osoby, zatrudnione w przeszłości przy pracach szczególnym charakterze, bądź w szczególnych warunkach, mogą starać się o emeryturę pomostową.

Reklama


Reklama


Obydwa rodzaje świadczeń przysługują zbliżonym grupom pracowników. 

Wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura pracownicza na ogólnych zasadach przysługuje wszystkim osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku. Jednak w praktyce mogą z niej skorzystać tylko mężczyźni, ponieważ urodzone przed tym okresem kobiety już dawno przekroczyły wiek uprawniający (55 lat) do wcześniejszej emerytury i nabyły prawo do emerytury właściwej.

Co ciekawe, kobiety mają możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury pracowniczej, jeśli urodziły się w latach 1949-1953. Więcej o tym przeczytasz tutaj>>

Tak więc mężczyźni, którzy urodzili się przed 1 stycznia 1949 roku (skończyli oni już 60 lat) mogą jeszcze starać się o wcześniejszą emeryturę. Muszą oni ponadto udowodnić 35 lat zarówno okresów składkowych, jak i nieskładkowych, ale w przypadku orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy wystarczy 25 lat stażu ubezpieczeniowego.

Mężczyźni ubiegający się o świadczenie powinni wykazać, że przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikami oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy przez co najmniej przez sześć miesięcy.

Wcześniejsza emerytura na specjalnych warunkach

Wcześniejszą emeryturę można również otrzymać za pracę w szczególnych warunkach i za pracę w szczególnym charakterze.

Za pracę w szczególnych warunkach ustawodawca uznał między innymi pracę w górnictwie, energetyce, hutnictwie, przemyśle metalowym, chemicznym, w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, w leśnictwie, przemyśle drzewnym, papierniczym, lekkim, poligraficznym, w transporcie i łączności, w gospodarce komunalnej, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym oraz w służbie zdrowia i opiece społecznej.

Oczywiście otrzymanie wcześniejszej emerytury przez pracowników z tych branż jest uzależnione od przekroczenia odpowiedniego wieku emerytalnego i posiadanie odpowiedniego stażu pracy - ogólnego i na szczególnych warunkach.

Ogólne zasady przewidują więc, że wcześniejsza emerytura na specjalnych warunkach przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., jeśli w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęły:

 • okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, co do zasady w wymiarze 15 lat oraz
 • okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku kobiet - 20 lat, a w przypadku mężczyzn - 25 lat.

Osoby te muszą też osiągnąć wiek emerytalny niższy niż niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn. Kolejnym warunkiem otrzymania tej emerytury jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

W przypadku bardziej uciążliwych prac ustawodawca przewidział zróżnicowany staż i wiek potrzebny, aby nabyć uprawnienia emerytalne. Wcześniejsza emerytura przysługuje w tym wypadku na ogół po ukończeniu wieku emerytalnego niższego niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Okres zatrudnienia wynosi natomiast 15, 10 lub 20 lat. Staż składkowy się nie zmienia - wynosi 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Na takich warunkach wcześniejszą emeryturę otrzyma między innymi osoba, która pracowała na statkach żeglugi powietrznej, w portach morskich, przy przetwórstwie azbestu, produkcji i przetwórstwie ołowiu i kadmu lub tez pracowała jako rybak morski, nurek czy ratownik GOPR.

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnym charakterze

Z kolei za zatrudnionych w szczególnym charakterze ustawodawca uznał między innymi pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej, twórców i artystów, dziennikarzy, nauczycieli, żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych.

Osoby te muszą udowodnić taki sam staż składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) oraz staż pracy w szczególnym charakterze (15 lat).

W zależności od rodzaju pracy zróżnicowany jest natomiast wiek emerytalny i wynosi od 40 lat do 55 lat dla kobiet oraz od 45 lat do 60 lat dla mężczyzn.

Warto jednak zaznaczyć, że przywileje te są albo likwidowane, albo wciąż ograniczane - szczegółów dowiesz się w poniższej galerii.

Emerytura pomostowa

Te osoby, które wykonywały pracę uciążliwą i pomimo to nie spełniły warunków niezbędnych do otrzymania wcześniejszej emerytury, mogą ubiegać się o emeryturę pomostową.

Warunkiem podstawowym jest więc praca przed 1 stycznia 1999 r. w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac, czy też taka praca po 31 grudnia 2008 r. wymieniona w nowych wykazach prac.

>>>Tu przeczytasz więcej o emeryturach pomostowych

Ponadto pracownik, który chce skorzystać  z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach musi spełniać łącznie następujące warunki:

 • urodzić się po 31 grudnia 1948 r.,
 • ukończyć co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
 • udowodnić okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
 • posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Wreszcie dana osoba powinna obowiązkowo rozwiązać stosunek pracy.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 poz. 1440)

Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. 1983 nr 8 poz. 43)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • zmęczona po 35 latach pracy(2014-12-12 10:21) Odpowiedz 67

  zabrały barany wcześniejszą emeryturę dla tych co przepracowali 35 lat bez względu gdzie, a czym się różni górnik od budowlańca, czy kasjerki, czy tp. to praca i to praca, a jak górnikom źle to niech zmienią na kasjerkę czy tp. i będą *********** do 67 lat za ok. 1600 zł a nie tak jak oni mają ok. 3-4 tys. W tym pieprzonym kraju tą są równi i równiejsi, i to ma być sprawiedliwie

 • BASIA(2015-01-14 19:42) Odpowiedz 52

  LUDZIE PO CO OPLUWACIE SIĘ NA WZAJEM ,ZAPEWNE KAŻDY KTO PRACUJE TO CHCE GODNIE ZARABIAĆ I NIE PORÓWNUJCIE PRACY GÓRNIKA Z KASJERKĄ ,CHOĆ NIGDY NIE BYŁAM I NIE BĘDĘ GÓRNIKIEM I TAK SZCZERZE TO Z WIADOMOŚCI WIEM JAK TA PRACA WYGLĄDA I LOGIKA FUNKCJONUJE .
  TO ŻE MARNE GROSZE ZARABIAMY TO WINA RZĄDU A NIE LUDZI KTÓRZY SIĘ DOMAGAJĄ PODWYŻEK
  SAMI SIĘ NAPYCHAJĄ KRADNĄ JAK MOGĄ JESZCZE PANI MINISTER MÓWI ŻEBY IM DAĆ PO 3000 ZŁ ŻEBY NIE MUSIELI KOMBINOWAĆ ...TU PATRZCIE TAK JAK SŁUŻBA ZDROWIA ZOSTAŁ ...TO NIE LEKARZ RODZINNY JEST WINNY ŻE NIE WYPISUJE SKIEROWANIA ,ALE PAN MINISTER ZDROWIA I FUNDUSZ GDZIE ZJADA BEZPRODUKTYWNE PIENIĄDZE

 • ROBOL(2015-01-12 13:35) Odpowiedz 55

  NIE ROZUMIEM TYCH WSZYSTKICH PRETENSJI O GÓRNIKACH NAUCZYCIELACH POLICJANTACH I ITD PRZECIEŻ NIKOMU NIE BRONIĄ IŚĆ DO TAKIEJ PRACY JA WYBRAŁEM BUDOWLANKĘ I ZAPIEPRZAM NIE LAMENTUJĘ PRACY JEST DOŚĆ TYLKO TRZEBA CHCIEĆ . NAJLEPIEJ JEST SIEDZIEĆ NA DU...E I NARZEKAĆ. POZDRAWIAM...

 • jan(2014-12-15 05:42) Odpowiedz 40

  artykul tak napisany jak zus daje odpowiedzi trudno zrozumialy i nie uporzadkowany tak zeby ludzim pomieszac w mozgach w kilku miejscach nie jest tak a wiem co pisze bo z zusem walczylem 2lata i wygralem w trzech instancjach poniewaz prawo swoje zus swoje sad swoje a cierpi pojedynczy czlowiek ale z praktyki to sady pracy sa nie doszkolone interpretacja prawa w tej ustawie przez kolejne sady jest naprawde dziwna jak nasz kraj -ojczyzna

 • Obserwator(2014-12-12 10:33) Odpowiedz 41

  Do "zmęczona po 35 latach pracy". Sprawiedliwość występuje tylko w Konstytucji , ale na tych , co
  szukają sprawiedliwości w życiu codziennym patrzą jak na wariatów.
  Aha - jeszcze występuje t.zw "aparat sprawiedliwości " - ale ta nazwa chyba po to , aby zadrwić ze
  społeczeństwa.

 • gosc(2016-01-17 16:44) Odpowiedz 30

  bajzel wtym kraju na 100 %

 • nieprowadząca(2015-01-05 07:24) Odpowiedz 30

  Kiedy wreszcie osoba prowadząca działalność np.taksówkarz,będzie w tym kraju traktowana na równi z innymi pracownikami? Czy taksówkarze ,sklepikarze itp.nie płacą składek do zus-u?dlaczego musi być upadłość skoro na taksówce nie ma możliwości wykazania upadłości.Dlaczego nikt tego idiotycznego zapisu nie zweryfikuje?Dlaczego w Polsce prawo nie dostosowuje się do ludzi tylko odwrotnie?

 • a czym różni się rząd od ustanowionego prawa????(2014-12-29 10:21) Odpowiedz 20

  atym że prawo zadziałało wstecz wobec ludzi z wypracowanymi warunkami do 2008r. mężczyżni 1949-53r. oprócz wieku 60 lat.Przyczyna=jaki rząd takie prawo=niesprawiedliwość społeczna i sponiewieranie mężczyzn wobec równości płci.Dno niesamowite!!!~!

 • Franek emeryt.(2015-03-25 12:18) Odpowiedz 20

  Od kilkunastu lat poszukuję w różnych archiwach moich dokumentów, na podstawie których mógłbym wykazać w ZUS wysokość wynagrodzeń. Ich brak spowodował zaniżenie mojej emerytury o kilkaset złotych. Ogólnopolski nieporządek sprawił, że ludziom będzie się naliczać kapitał początkowy po najniższej krajowej. A reforma i tak została wprowadzona.

 • qwerty(2014-12-12 11:32) Odpowiedz 20

  Niech autorka wytłumaczy, co to jest "wcześniejsza emerytura" dla nauczycieli za pracę w szczególnym charakterze po wykazaniu stażu składkowego i nieskładkowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) oraz stażu pracy w szczególnym charakterze (15 lat). Z tego, co mówią przepisy, nauczyciele maja nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, co nie jest wczesniejszą emeryturą, a OBOWIĄZKOWE przejście po nim na normalną emeryturę powoduje utratę dodatku za pracę w szczególnym charakterze doliczanym do kapitału początkowego. NIERZETELNY ARTYKUŁ "PO ŁEBKACH" , JAK BARDZO CZĘSTO W DGP.

 • pik(2014-12-12 16:56) Odpowiedz 20

  Cytat " Tak więc mężczyźni, którzy urodzili się przed 1 stycznia 1949 roku i osiągnęli odpowiedni wiek, czyli 60 lat, mogą jeszcze starać się o wcześniejszą emeryturę."
  Czyli Ci co urodzili się przed 1 stycznia 1949 roku i NIE osiągnęli 60 lat nie mogą się starać
  Hahahaahahahahahah

 • Emerytury kapitałowe wymuszane na kredyt !(2014-12-12 11:31) Odpowiedz 20

  Żyję w tej Polsce od prawie 65-lat ,i ciągle słyszę że brakuje na emerytury . PYTAM więc komu ? ZACHOWANIE uprawnień 20-25-lat ogólnego stażu zawodowego i obniżony wiek emerytalny -to nic innego jak okradanie młodych ,oraz starych styranych pracą przez 40-50-lat ! Dłuższy okres aktywności zawodowej spowodowany podniesieniem wieku emerytalnego do 67-lat wielka szkoda ,że nie dotyczy tych co ten system rujnują ! Koszty i odpowiedzialność reformatorów spoczywają na "frajerach " utrzymujących ten bajzel .

 • jbt(2015-01-23 11:07) Odpowiedz 10

  do poz nr.-12-. Juz wysłałes prosbę, podanie do Ewy.

 • Jeżeli chodzi o emerytury wcześniejsze,państwo....(2014-12-13 14:15) Odpowiedz 10

  gwarantowało je ubezpieczonym do czasu objęcia władzy przez PO+PSL.Koalicja ta okradła w perfidny sposób ludzi ubezpieczonych w ZUS---mężczyżni urodzeni 1949-1953r. zostali zablokowani pomimo spełnienia warunków oprócz wieku 60 lat aż trzema szlabanami w ustawie emerytalnej.Zaś ubezpieczonym w KRUS przydzielono 5-letni okres przejściowy,aby właśnie wyżej wymienieni mężczyzni mogli otrzymać wcześniejsze emerytury.Chamstwo i szczyt dna tego nierządu...!!!

 • rumak(2014-12-31 23:33) Odpowiedz 04

  do 4. qwerty, napisz ile ty widziałeś decyzji o ustaleniu kapitału początkowego w którym był dodatek za pracę w szczególnym charakterze. Bzdury piszesz i na dodatek wprowadzasz ludzi w błąd. Widziałem dziesiątki decyzji o ustaleniu kapitału początkowego osób przechodzących na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach i w żadnej decyzji nie było dodatku o którym ty piszesz

 • Kolejarz(2014-12-13 09:40) Odpowiedz 02

  Dla mnie to pomieszanie z poplątaniem. Moja sytuacja pasuje do wcześniejszej i pomostowej. Jak nazwać emeryturę, którą uzyskał 63. letni kolejarz (mieszaną)?

 • dziadek(2015-01-12 12:14) Odpowiedz 00

  po 40-tu latach pracy i opłacaniu składek do zus oraz z orzeczeniem orzecznika zus o niezdolności do pracy powyżej 5-ciu lat zus mnie wykiwał i od 5-ciu lat jestem bezrobotny bez prawa do zasiłku a zus przez pięć lat nawet nie zdążył naliczyć kapitału początkowego ja mogę tylko jedno powiedzieć zus i państwo polskie okradło mnie, czekają tylko kiedy umre, dlatego zwróce się do Pani Premier o wyrażenie zgody na autanazje

 • Anna Jask. rolna z dziada ,pradziada po przejściu (2016-09-15 04:37) Odpowiedz 00

  I pytanie SKR-y ,traktorzyści i kombajniści wykluczeni z warunków wcześniejszych bo jak wyrokuje Sąd Apelacyjny zaliczeni w tych pracach do transportu i łączności a , że z chemią , to w wykazie w chemii przy za i wyładunku i z transportem--ale w rolnictwie nie ma transportu i nie ma chemii -?= no nie ma szkodliwych w przepisach dla opłacających składki do FUS , a rolnicy jednakże mają z KRUS-u po 60 latach jakieś tam coś. a żeby nie było KOMBAJNIŚCI na swoich maszynach mają szkodliwe ale na drogach publicznych CYRK jak oni z ulic zbierają chyba oklaski... mogą zaszaleć i porozjeżdżać niektórych myślicieli z wykazów tak im zaszkodziło z głodu i nędzy=++++

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama