Jak nauczyciel może przejść na wcześniejszą emeryturę

autor: Agnieszka Brzostek28.01.2018, 10:00
Od 1 października 2017 roku powszechny wiek emerytalny został ponownie obniżony do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Od 1 października 2017 roku powszechny wiek emerytalny został ponownie obniżony do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.źródło: ShutterStock

Nauczyciel, który nie osiągnął jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, może starać się o przyznanie świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej lub emerytury obliczanej na tzw. starych zasadach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • korina(2018-01-28 16:05) Zgłoś naruszenie 630

    Miał być powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. PiS powinien więc przywrócić możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po 30 latach pracy. Tak obiecywali i tylko dlatego głosowałam na PiS. Niestety zawiodłam się i już się nie dam nabrać. W szkole powinny uczyć młode panie i panowie. Do dzieci powinno się mieć siłę, energię, tańczyć, skakać, a nie starsze panie męczą się w szkołach i tylko patrzą jak tu usiąść i schować się przed tym wrzaskiem. Ja osobiście jestem już potwornie zmęczona i wypalona, do szkoły idę z ogromną niechęcią. Poszłabym w tej chwili nawet na małą emeryturę, bo czuję, że się wykończę nerwowo. Kto czuje się na siłach niechby pracował i do 70-tki, ale powinien być wybór. Wtedy w zawodzie zostaliby ci, którzy naprawdę chcą i do pracy by dopuszczono młode nauczycielki po studiach.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • deltax(2018-03-04 22:02) Zgłoś naruszenie 330

    Po 30 latach pracy w szkole powinna być możliwość przejścia na emeryturę, nawet niską kto ma siłę i chęci niech pracuje, a kto nie ma powinien mieć możliwość odejść i dać miejsce młodym

    Odpowiedz
  • B(2018-02-03 08:58) Zgłoś naruszenie 130

    Starsi nauczyciele często są zmuszeni do korzystania z głodowych świadczeń kompensacyjnych, bo są zwalniani w pierwszej kolejności, kiedy w szkole brakuje godzin. Z powodu wcześniejszego zakończenia pracy tracą rekompensatę za pracę w szczególnym charakterze.Dostają głodowe świadczenia bez prawa dorabiania w szkole. Starsi nauczyciele zostali okrutnie potraktowani przez władzę w 2008r. Zamiast obiecanej emerytury po 30 latach pracy, kompensówka po 36-40 latach i zmniejszona emerytura.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2018-08-17 21:11) Zgłoś naruszenie 110

    mojej pracy w oświacie i przyznaję, że mam dość. Ciągle muszę udowadniać , że jestem dobrym pracownikiem, a niestety nie pociąga to za soba gratyfikacji. Zmiany prawne dotyczące awansu i oceRozpoczynam 1 września 29 rok ny pracy zastraszają mnie... To jest zapłata za zaangażowanie i włąsciwe wypełnianie swojej misji. Mam dośc!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asas(2018-01-28 11:38) Zgłoś naruszenie 100

    Kolejny raz odgrzewany ten sam kotlet

    Odpowiedz
  • Nauczycielka(2019-01-26 12:51) Zgłoś naruszenie 90

    A co z nauczycielami urodzonymi w roku 1969? Im już się nic nie należy?Ja do 60- tki nie wytrzymam w szkole. Dzieci były inne dawniej, teraz są bardziej roszczeniowi rodzice, dużo dokumentacji. Myślę, że gdziekolwiek byłoby lepiej

    Odpowiedz
  • kolejarz(2018-01-29 08:25) Zgłoś naruszenie 60

    A co z pozostałymi pracownikami, którzy pracowali w szczególnych warunkach i przechodzili na wcześniejsze emerytury np. pracownicy kolei w wieku 60 lat przechodzili na emeryturę, teraz muszą pracować do 65 roku życia. Ciągle w warunkach szczególnych po ukończeniu 65 lat będą w tych warunkach pracowali po 50 lat. Może im też należy zmienić przepisy. Miało być tak dobrze też licząc na zmianę głosowali , już drugi raz nie dadzą się nabrać.

    Odpowiedz
  • antykomunista(2019-01-16 14:00) Zgłoś naruszenie 40

    PO zmieniając zasady emerytalne na starych zasadach pozostawiła byłych ZOMO-wców a potem milicjantów i żołnierzy LWP. Wnioski proszę wyciągnąć samemu!

    Odpowiedz
  • NAUCZYCIELE (2019-04-27 09:07) Zgłoś naruszenie 04

    BRAWO PANIE PREZESIE I O TO CHODZIŁO I CHODZI PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK TERAZ TYLKO POWINNO BYĆ PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK – WSZYSCY JAK JEDEN GDY BĘDĄ NOWE WYBORY POPRZEMY TYLKO PIS NIKOGO WJĘCEJ -------WEJDZIE TYLKO TA OPCJA I MACIE WYBORY ZAWSZE WYGRANE . COFNIĘCIE Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANIE PREZESIE TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TA PARTIA ZOSTANIE DZIĘKI NAUCZYCIELOM CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO I PRZYSZŁYM KANDYDATOM ŻYCZYMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY NAWET PO 20 LATACH PRACY JESTEŚCIE WSPANIALI DZIĘKUJEMY…. DZIĘKUJEMY NAUCZYCIELE

    Odpowiedz