BDO: Spóźniłeś się z rejestracją w Bazie Danych Odpadowych? Dowiedz się, co zrobić

autor: Maciej Suchorabski02.01.2020, 08:43; Aktualizacja: 02.01.2020, 09:06
Do bazy nie muszą rejestrować się firmy wytwarzające odpady komunalne oraz podobne do odpadów komunalnych

Do bazy nie muszą rejestrować się firmy wytwarzające odpady komunalne oraz podobne do odpadów komunalnychźródło: ShutterStock

Jeśli nie zdążyłeś dopisać się do rejestru BDO do 31 grudnia 2019 r., nadal masz taką możliwość. Ministerstwo Klimatu sugeruje, aby jak najszybciej umieścić swoje dane w systemie. Resort przypomina również, że do bazy nie muszą rejestrować się firmy wytwarzające odpady komunalne oraz podobne do odpadów komunalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (30)

  • Szara_Mysz(2020-01-13 13:29) Zgłoś naruszenie 213

    Prowadzimy małą firmę - chcieliśmy się z żoną postarać o dzieciaczka, ale zrezygnowaliśmy - zaoszczędzony w ten sposób czas, przeznaczymy na sprawozdawczość BDO, a zaoszczędzone pieniądze (które poszły by na dzieciaka) wydamy na opłaty "produktowe" recyclingowe itd. Dzięki rządom dobrej zmiany, żyjemy godnie.

    Odpowiedz
  • Dociekliwy(2020-01-11 12:40) Zgłoś naruszenie 50

    Może od razu kara śmierci, bo to teraz takie modne te zmiany klimatyczne. Biurokracja rozrasta się do monstrualnych rozmiarów i jak rak żywi się na zdrowej tkance gospodarki. Biur rachunkowych i wszelkiej maści doradców jest już więcej niż kantorów i aptek.

    Odpowiedz
  • Iwoni(2020-01-05 11:26) Zgłoś naruszenie 41

    Firma remontuja bocznicę kolejowe nie mam pojęcia co mam zrobić materiał jest przekazywany do składu metalu A podkłady stylizowane przez odpowiednie firmy mam się rejestrować czy nie

    Odpowiedz
  • Dora(2020-01-03 23:03) Zgłoś naruszenie 20

    A księgarnia z artykułami biurowymi czy też do bdo ?

    Odpowiedz
  • Janusz Biznesu(2020-01-03 23:01) Zgłoś naruszenie 50

    A jeśli prowadzę mobilną mechanikę i diagnostykę samochodową, siedziba firmy jest w mieszkaniu prywatnym to muszę czy nie muszę się rejestrować? Jest ktoś w stanie mi to określić? Niby mechanika samochodowa powinna, ale ja nie mam stacjonarnego warsztatu ani podpisanej jakiekolwiek umowy na wywóz odpadów.

    Odpowiedz
  • AKB(2020-01-03 20:22) Zgłoś naruszenie 10

    Nie chodzi tyle o "wprowadzenie towaru do obrotu" co "wprowadzenie opakowania wraz z towarem do obrotu po raz pierwszy na terytorium kraju" - dokladasz taśmę lub strecz- wprowadzasz po raz pierwszy towar W TYM OPAKOWANIU (taśma lub strecz pełnia w tym przypadku rolę opakowania) na rynek. Czyli wtym przypadku jesteś wprowadzający na rynek towar w opakowaniu. Więc podlegasz wpisów do BDO. Co więcej dawno temu ministerstwo środowiska wydało taka interpretacje że kryterium powierzchniowe nie ma zastosowania w przypadku sprzedaży wysyłkowej. W związku z tym jak najbardziej BDO.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Karolina(2020-01-03 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie o oleje posmażelnicze - czy frytura i olej z patelni który oddaje do Specjalnej firmy czy musze mieć BDO?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ania (2020-01-02 22:06) Zgłoś naruszenie 50

    Jak zwykle nic nie wiadomo ....gastronomia jest niby traktowana jak gospodarstwo domowe ale są pewne nieścisłości .Olej po fryturze odbiera firma olejowa i mam umowę podpisana z nimi .Inne odpady odbiera mzo gdzie tez mam podpisana umowę i co miesiąc dostaje fakturę i kartę odpadów .Puszki wywozimy na złom .Wiec dalej nie wiem i wniosek został wysłany .Zdania są bardzo podzielone a na infolinii Pani niestety nie wiedziała 😀nic

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2020-01-02 20:34) Zgłoś naruszenie 13

    Kto się rozlicza przez KPO to musi się dopisać do bazy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ania (2020-01-02 20:26) Zgłoś naruszenie 02

    A pizzeria ?jak do tego podejść ponieważ tu są odpady jak w gospodarstwie domowym .Jednak używane są opakowania do sosów Które są pakowane w torebki foliowe i kartony ... Może ktoś zinterpretować ,Dziekuje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mira(2020-01-02 19:48) Zgłoś naruszenie 30

    Jeszcze jest USTAWA z dnia 30.12.2019 r. w której określone są rodzaje odpadów i ich ilości. Jeśli tych wartości nie przekroczyły, w danym roku kalendarzowym, to nie musimy się rejestrować w BDO. Tak myślę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KTOS WIE(2020-01-02 19:14) Zgłoś naruszenie 11

    Zależy skąd pochodzi towar którym handlujesz, bo możliwe że musisz się zarejestrować jako wprowadzający produkty w opakowaniach lub/i wprowadzający sprzęt elektryczny na rynek Polski. BDO to nie tylko odpady.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • NIKT NIE WIE(2020-01-02 17:22) Zgłoś naruszenie 62

    Czy prowadząc sklep internetowy którego sprzedaż nie wymaga zakupu opakowań ( wykorzystywane są opakowania pierwotne produktów ) a jedynie taśmy pakownej należy się rejestrować, ponieważ ciężko o jednoznaczną opinię.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • eNeN(2020-01-02 09:01) Zgłoś naruszenie 233

    "Można zatem wyciągnąć wniosek, że nie od razu za popełnione błędy posypią się kary" - wniosek niestety błędny. W Ustawie nie przewidziano "pouczenia" ani "szkolenia" w przypadku wykrycia nieprawidłowości, więc Inspektor chcąc nie chcąc musi nałożyć karę, bo inaczej to on będzie miał przechlapane. A ponieważ nie wiadomo, co jest a co nie jest nieprawidłowością bo w tym dziurawym systemie interpretacje pojawiają się i znikają w zależności od potrzeby chwili, kary MUSZĄ się posypać. Później będą oczywiście odwołania itd itp...

    Odpowiedz