statystyki

BDO: Kara dla przedsiębiorcy nie od razu. Inspektor może skorzystać z pouczenia

autor: Dr Bartosz Draniewicz14.01.2020, 09:40; Aktualizacja: 14.01.2020, 10:05
Organy kontrolne nie muszą od razu nakładać kar finansowych, przykładowo w przypadku uchybień mniejszej wagi lub uzupełnienia braków mogą skorzystać np. z pouczeń.

Organy kontrolne nie muszą od razu nakładać kar finansowych, przykładowo w przypadku uchybień mniejszej wagi lub uzupełnienia braków mogą skorzystać np. z pouczeń.źródło: ShutterStock

Chociaż przepisy ustawy o odpadach wprost nie przewidują możliwości odstąpienia od nałożenia sankcji, to organ kontroli ma prawo tak zrobić. Pozwalają na to przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

Przedsiębiorcy działający w obszarze gospodarki odpadami stanęli w ostatnich tygodniach przed istotnymi wyzwaniami. Przypomnijmy, że 17 grudnia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. poz. 1755). Określa ono m.in. minimalne wymagania dla urządzeń technicznych systemu kontroli. Jeżeli dany przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie monitoringu zgodnie z przepisami od 22 lutego 2019 r. (a informacje pochodzące chociażby od Inspekcji Ochrony Środowiska wskazują, że nie zawsze tak jest), to musi zbadać, czy wprowadzony przez niego system kontroli spełnia warunki rozporządzenia. W innym wypadku podlega karze pieniężnej w wysokości od 5 tys. zł do 1 mln zł, jak za nieprowadzenie monitoringu.

W takiej samej wysokości ustawa o odpadach (dalej: u.o.) nakazuje karać przedsiębiorców, którzy nie posiadają stosownego wpisu w rejestrze BDO. Problem stał się aktualny, od 1 stycznia 2020 r. ewidencję odpadów prowadzi się bowiem tylko elektronicznie, w module BDO (choć 9 stycznia posłowie przyjęli nowelizację przedłużającą możliwość prowadzenia papierowej ewidencji do 30 czerwca 2020 r.). Ułatwi to organom nadzoru wykrycie tych, którzy nielegalnie pozbywają się odpadów. Tymczasem do ostatniej chwili przedsiębiorcy nie byli pewni, kto powinien wpisać się do rejestru, bo rozporządzenie z 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji (Dz.U. poz. 2531) opublikowano dopiero 30 grudnia.

Powstaje pytanie, czy kara musi być bezwzględnie wymierzona, czy też organ ma możliwość pouczenia? Pytanie to przedsiębiorcy zaczęli sobie stawiać, gdy pojawiły się informacje prasowe, jakoby inspektorzy w pierwszych miesiącach funkcjonowania systemu (dotyczy to braku rejestracji w BDO) mieli zalecenie resortu klimatu, aby pouczać, a nie karać. Wątpliwości rodzą się stąd, że ustawa o odpadach nie przewiduje odstąpienia od wymierzenia kary i poprzestania na pouczeniu. W sukurs przedsiębiorcom przychodzi jednak regulacja zawarta w kodeksie postępowania administracyjnego.

Przepisy ogólne


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie