statystyki

Duży skok w refundacji leków dla osób 75+

autor: Aleksandra Kurowska03.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 03.08.2017, 08:29
Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono dostęp do bezpłatnych preparatów insulin ludzkich i analogów insulinowych znajdujących się w wykazie leków refundowanych.

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono dostęp do bezpłatnych preparatów insulin ludzkich i analogów insulinowych znajdujących się w wykazie leków refundowanych.źródło: ShutterStock

Blisko 1,1 mln seniorów skorzystało w czerwcu z dopłat do leków dla osób w wieku 75+. To rekord, zwykle korzystało z nich 800–900 tys. osób. Był to też rekordowy miesiąc pod względem kwoty przeznaczonej na dofinansowanie. Jak dowiedział się DGP, wydano na ten cel 42,7 mln zł w skali miesiąca. O 9 mln więcej niż miesiąc wcześniej.

– To efekt zmian na liście leków refundowanych i dodania do części dedykowanej seniorom nowych preparatów – mówi mecenas Dobrawa Biadun, ekspertka ds. zdrowia Konfederacji Lewiatan. Ponieważ w przepisach ustalono na sztywno wysokość dotacji z budżetu państwa na dopłaty, ministerstwo ostrożnie układało pierwotną listę medykamentów. Potem stopniowo ją rozszerzało. Przekroczenie wydatków oznaczałoby konieczność usunięcia części leków z listy 75 plus.

Darmowe leki dla seniorów to spełnienie przedwyborczych obietnic PiS. Choć część osób zawiodło się, bo nie wszystkie medykamenty są w pełni bezpłatne, to z nowego rozwiązania skorzystało w sumie blisko 2 mln osób.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane