Blisko 1,1 mln seniorów skorzystało w czerwcu z dopłat do leków dla osób w wieku 75+. To rekord, zwykle korzystało z nich 800–900 tys. osób. Był to też rekordowy miesiąc pod względem kwoty przeznaczonej na dofinansowanie. Jak dowiedział się DGP, wydano na ten cel 42,7 mln zł w skali miesiąca. O 9 mln więcej niż miesiąc wcześniej.

– To efekt zmian na liście leków refundowanych i dodania do części dedykowanej seniorom nowych preparatów – mówi mecenas Dobrawa Biadun, ekspertka ds. zdrowia Konfederacji Lewiatan. Ponieważ w przepisach ustalono na sztywno wysokość dotacji z budżetu państwa na dopłaty, ministerstwo ostrożnie układało pierwotną listę medykamentów. Potem stopniowo ją rozszerzało. Przekroczenie wydatków oznaczałoby konieczność usunięcia części leków z listy 75 plus.
Darmowe leki dla seniorów to spełnienie przedwyborczych obietnic PiS. Choć część osób zawiodło się, bo nie wszystkie medykamenty są w pełni bezpłatne, to z nowego rozwiązania skorzystało w sumie blisko 2 mln osób.
Pierwszy wykaz obowiązujący od 1 września 2016 r. powstał na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczących ilości zrealizowanych recept na leki wśród seniorów w ciągu 15 miesięcy przed utworzeniem wykazu. Trafiły do niego wyłącznie leki dostępne w aptekach, refundowane z poziomem odpłatności 30 proc. i 50 proc. Na pierwszej liście znalazło się też osiem leków, które w części wskazań były dostępne w aptekach ryczałtowo (NFZ pokrywał tą różnicę w cenie, tak by emeryt nie musiał dopłacać nawet złotówki).
– Od września 2016 r. chorzy 75+ mają bezpłatny dostęp do leków z 30- proc. poziomem odpłatności dla pozostałych pacjentów, stosowanych w leczeniu osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, chorobą zakrzepowo-zatorową, astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, cukrzycą, depresją i chorobami otępiennymi – przypomina Ministerstwo Zdrowia.
Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono dostęp do bezpłatnych preparatów insulin ludzkich i analogów insulinowych znajdujących się w wykazie leków refundowanych.
Ponadto do wykazu dodano nowoczesne leki do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona oraz pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Trzy miesiące później do listy 75+ dopisano wszystkie leki refundowane w jaskrze, podstawowy lek stosowany u chorych z chorobą Parkinsona oraz nowoczesny preparat przepisywany chorym z hipercholesterolemią, która utrzymuje się pomimo leczenia podstawowego.
Z kolei od 1 maja 2017 r. do wykazu bezpłatnych leków dla seniorów wpisano te stosowane w chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym. Skutkiem tego pacjenci 75+ mają rozszerzony dostęp do bezpłatnych preparatów ze wszystkich pięciu grup leków z wykazu medykamentów refundowanych, stosowanych w chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym. I to właśnie ta zmiana na liście refundacyjnej mogła być decydująca dla wzrostu wydatków na refundację.