statystyki

Do apteki z receptą i Kartą Seniora

autor: Agata Szczepańska18.01.2018, 07:16; Aktualizacja: 18.01.2018, 08:38
apteka

Zakaz reklamy aptek wprowadzono w 2012 r.źródło: ShutterStock

Jest szansa, że apteki będą mogły przystępować do programów prospołecznych, takich jak Karta Dużej Rodziny lub Karta Seniora. Resort zdrowia rozważa wprowadzanie odpowiednich zmian w przepisach.

Na podstawie art. 94a ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2211) aptekom nie wolno się reklamować. A uczestnictwo w programach, w ramach których oferowane są zniżki, uznawane jest za działanie promocyjne. Postulat, by apteki mogły przystępować do Karty Dużej Rodziny, pojawiał się, od kiedy wprowadzono to udogodnienie. Na prośbę MRPiPS opinię w tej sprawie wydał główny inspektor farmaceutyczny. Ocenił jednak, że nie byłoby to zgodne z prawem. Wskazał, że w myśl ustawy – Prawo farmaceutyczne za reklamę apteki uznaje się każde działanie poza informowaniem o jej lokalizacji i godzinach pracy. Zatem reklamą jest każdego rodzaju zachęta do nabycia oferowanych przez aptekę towarów lub skorzystania z określonych usług, również wręczanie bonów rabatowych czy programy lojalnościowe.

O zmianę art. 94a pytał w interpelacji poseł Kukiz’15 Paweł Skutecki. Argumentował, że przepis ten nie powinien prowadzić do zakazywania aptekom działań zmierzających do podnoszenia standardów świadczonych usług (np. wprowadzania udogodnień dla seniorów lub rodzin wielodzietnych) czy angażowania się w inne, społecznie korzystne, inicjatywy, takie jak udział w kampaniach prozdrowotnych.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ygrek(2018-10-08 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Gemini akurat jest apteką,a nie drogerią tak jak DOZ, Ziko, Superpharm i inne pseudoapteki.

    Odpowiedz
  • Xyz(2018-01-18 15:00) Zgłoś naruszenie 01

    To nie są apteki tylko sieciowe drogerie należące do zagranicznych korporacji np. Superpharm albo Dbam o zdrowie albo do polskich pseudobiznesmenów np. Gemini z Trójmiasta spzredające przez internet tylko leki z krótkim terminem przydatności i blokujące negatywne opinie na opineo.pl

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane