statystyki

Senior-WIGOR: Radni nie określają wysokości opłaty, wskazują tylko granice

autor: Michalina Topolewska09.12.2015, 07:24; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:43
senior pieniędze

wojewoda uznał, że niedopuszczalne jest wprowadzenie do uchwały zapisu, zgodnie z którym odpłatność za świadczenia udzielone przez Dzienny Dom Senior-WIGOR za dany miesiąc należy wnieść do jego 20źródło: ShutterStock

Uchwała powinna wskazywać jedynie granice, w ramach których uprawnione podmioty mają obowiązek ustalić kwotę wnoszoną przez emeryta korzystającego z usług ośrodka Senior-WIGOR.

Tak uznał wojewoda dolnośląski, który unieważnił uchwałę rady miasta Jawor w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Dziennym Domu Senior-WIGOR. Zastrzeżenia organu nadzoru dotyczyły wskazania przez radnych wysokości należności, wnoszonej przez starszą osobę, które przebywa w takiej placówce. W uchwale znalazła się bowiem tabela, zawierająca konkretne stawki opłat (wyrażone procentowo), które są uzależnione od wysokości dochodu. Na przykład, gdy senior osiąga je w przedziale między 180 proc. a 220 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej, musi wnieść kwotę stanowiącą od 3 proc. do 5 proc. średniego miesięcznego kosztu utrzymania w placówce.

W opinii organu nadzoru takie działanie radnych stanowi istotne naruszenie art. 97 ust. 1 i 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Zgodnie z nim rada powiatu lub gminy w drodze uchwały ustala szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych. Zdaniem wojewody wspomniany przepis nie upoważnia do określenia wysokości należności za korzystanie z usług domu Senior-WIGOR. Ta kwestia jest bowiem uprawnieniem podmiotu kierującego, czyli ośrodka pomocy społecznej, który ustala ją w uzgodnieniu z emerytem. Natomiast radni na podstawie art. 97 mają jedynie prawo do ustanawiania określonych reguł, jakie powinien stosować podmiot kierujący do ośrodka wsparcia. Tym samym wskazują oni tylko granice, w ramach których opłata powinna być ustalona. W ocenie organu nadzoru nie stanowią ich procentowe stawki opłat. Wojewoda podkreślił, że jego stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA). Powołał się przy tym na wyrok WSA we Wrocławiu (sygn. akt IV SA/Wr 629/13). Sąd wskazał, że mając na względzie brzmienie art. 97 ustawy, nie ulega wątpliwości, że ustalenie opłaty powinno przyjąć formę decyzji administracyjnej.


Pozostało jeszcze 19% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane