statystyki

Bezprawne zasady kierowania do domów pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska03.02.2016, 07:09; Aktualizacja: 03.02.2016, 08:38

Brak prawa osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej do udziału w postępowaniu przed sądem, którego celem jest udzielenie jej opiekunowi zezwolenia na złożenie wniosku o umieszczenie w domu pomocy społecznej, narusza konstytucję.

Tak uważa Andrzej Seremet, prokurator generalny, który przygotował stanowisko dotyczące wniosku skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego (TK) przez Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (sygn. akt K31/15). Zaskarżył on art. 38 oraz 41 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1375 ze zm.).

Przepisy te regulują kwestie związane z kierowaniem do DPS osób całkowicie ubezwłasnowolnionych. Przewidują one, że w sytuacji, gdy umieszczenie w placówce całodobowej opieki następuje za zgodą przedstawiciela ustawowego, czyli dobrowolnie, bierze ona udział w postępowaniu sądowym w tej sprawie. Takiej możliwości nie ma zaś w przypadku, gdy opiekun nie zgadza się na takie rozwiązanie i również konieczne jest wydanie orzeczenia sądowego. Zdaniem RPO narusza to godność takiej osoby oraz powoduje jej uprzedmiotowienie.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane