statystyki

Lokalne zniżki nie tylko dla zameldowanych

autor: Michalina Topolewska01.12.2015, 07:29; Aktualizacja: 01.12.2015, 09:02
pieniądze wyangrodzenie pensja

Rozstrzygające znaczenie ma faktyczne zamieszkanie, a nie zameldowanieźródło: ShutterStock

Stosowanie kryterium zameldowania prowadzi do nieuprawnionego ograniczania kręgu rodzin oraz seniorów, którzy mogą posiadać samorządową kartę, pozwalającą na korzystanie z różnego typu ulg.

Tak uznał wojewoda mazowiecki, który postanowił unieważnić część zapisów trzech uchwał podjętych przez Radę Miasta Łomianki. Dwie z nich dotyczyły wprowadzenia na terenie gminy karty rodziny dla osób wychowujących troje i więcej dzieci oraz tych opiekujących się m.in. dzieckiem niepełnosprawnym lub będącym sierotą zupełną. Natomiast celem trzeciej uchwały było ustanowienie karty seniora dla osób, które skończyły 65 lat. W przypadku wszystkich przyjętych aktów jednym z warunków dających prawo do posiadania wspomnianych dokumentów było zamieszkanie i zameldowanie na terenie gminy. To właśnie ten drugi wymóg został zakwestionowany przez wojewodę.

Zdaniem organu nadzoru wprowadzenie zameldowania jako przesłanki do posługiwania się kartą rodziny (analogicznie kartą seniora) i korzystania z przysługujących na ich podstawie zniżek pozostaje w sprzeczności z ustawą o samorządzie gminnym. Zgodnie z nią wspólnotę samorządową tworzą mieszkańcy gminy, zameldowanie nie jest zaś kryterium, które determinuje przynależność do niej. Wojewoda powołał się w uzasadnieniu do rozstrzygnięcia na art. 5 pkt 9 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21 poz. 112 ze zm.), który wprost stanowi, że przez stałe zamieszkanie należy rozumieć zamieszkanie w określonej miejscowości z zamiarem ciągłego pobytu. Ponadto pojęcie to zostało uregulowane również na gruncie ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Jej art. 25 wskazuje, że miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której przebywa ona z zamiarem stałego pobytu.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane