Późny termin ogłoszenia konkursu spowodował, że większość złożonych ofert dotyczyła istniejących już placówek. Na uruchomienie kolejnych będzie mało czasu.
Późny termin ogłoszenia konkursu spowodował, że większość złożonych ofert dotyczyła istniejących już placówek. Na uruchomienie kolejnych będzie mało czasu.
148 wniosków wpłynęło do urzędów wojewódzkich w drugiej edycji konkursu Senior-WIGOR. W jego ramach gminy i powiaty mogą uzyskać budżetowe wsparcie na otworzenie oraz utrzymanie placówek dziennego pobytu dla starszych osób. Jak wynika z danych zebranych przez DGP, 51 ofert dotyczyło założenia nowych domów. Pozostałe pochodziły od tych samorządów, które już w 2015 r. uzyskały dotację i teraz ubiegają się o środki na bieżące funkcjonowanie.
Przekształcenie lub zlecenie
Rozpoczęty w 2015 r. program Senior-WIGOR jest odpowiedzią na zbyt małą liczbę placówek, które oferowałyby dzienną opiekę i różnego typu usługi osobom powyżej 60. roku życia. Ponieważ ich tworzenie jest zadaniem własnym samorządów, w ramach konkursu mogą ubiegać się o dofinansowanie na ten cel. Zgodnie z jego zasadami mogą otrzymać do 180 tys. zł na adaptację budynku oraz nie więcej niż 70 tys. na jego wyposażenie, o ile zagwarantują 20-proc. wkład własny. Z kolei na pokrycie bieżących kosztów utrzymania domu Senior-WIGOR przewidziane jest dofinansowanie w kwocie do 200 zł miesięcznie na jednego seniora.
W tym roku najwięcej ofert zostało złożonych w województwach: śląskim – 19, wielkopolskim – 16 oraz mazowieckim – 15. Natomiast najmniej, bo tylko po cztery samorządy, zgłosiły się w woj. opolskim, podlaskim i kujawsko-pomorskim. Co istotne, tegoroczna edycja konkursu była podzielona na dwa moduły. Pierwszy był przewidziany na tworzenie nowych domów Senior-WIGOR, drugi zaś na utrzymanie tych powstałych w 2015 r. I to właśnie tego modułu dotyczyła większość ofert. Na przykład na Śląsku w pierwszym złożonych zostało pięć wniosków, a w drugim 14. Podobnie stało się w woj. lubelskim, gdzie do wojewody wpłynęło sześć wniosków, ale nowa placówka przybędzie tylko jedna.
Wśród gmin, które chcą utworzyć dzienny dom, jest Odolanów.
– Dom powstanie w budynku byłego dworca PKP. Obiekt wymaga gruntownego remontu, ale ma dobre położenie – tuż obok jest zrewitalizowany ze środków unijnych park. Nasza jednostka będzie przeznaczona dla ok. 30 osób – mówi Dominik Sobczak z Urzędu Gminy i Miasta Odolanów.
Z kolei w Kluczach na potrzeby placówki Senior-WIGOR, zapewniającej opiekę 20 starszym osobom, zaadaptowany zostanie pawilon sportowy, który obecnie nie jest wykorzystywany.
Złożenie wniosku w module pierwszym nie zawsze też oznacza, że powstanie zupełnie nowy dom dzienny. Niektóre samorządy, np. Świebodzin i Knurów, postanowiły bowiem przekształcić te, które dotychczas prowadziły, w jednostki spełniające kryteria programu Senior-WIGOR, i starały się o środki na ich dostosowanie. Ponadto wśród składanych w tym module ofert były takie, które mają być realizowane w partnerstwie z organizacją pozarządową lub poprzez zlecenie jej prowadzenia placówki. Na takie rozwiązanie zdecydowały się np. Gorzów Wielkopolski i Stargard.
– Już na początku roku ogłoszono konkurs, w którym na naszego partnera został wybrany Polski Czerwony Krzyż. Zakładamy, że dom Senior-WIGOR zacznie działać od 1 listopada – informuje Agata Kmieć-Łuciuk, naczelnik wydziału polityki społecznej UM w Stargardzie.
Walka z czasem
Zdaniem samorządów jedną z najważniejszych przeszkód związanych z uczestnictwem w programie Senior-WIGOR w module pierwszym jest późny termin ogłoszenia konkursu. Nabór wniosków rozpoczął się w połowie czerwca, a do końca sierpnia wojewodowie mają czas na przekazanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wstępnie zakwalifikowanych ofert. To resort dokona ostatecznej ich oceny i przyznania dotacji. Zanim procedury związane z podpisywaniem umów i przekazywaniem środków się zakończą, samorządy będą miały mało czasu na uruchomienie domów Senior-WIGOR.
– Pieniądze z programu mają charakter dotacji, czyli muszą być wydane do końca danego roku budżetowego. Jeśli tak się nie stanie, trzeba je zwracać – podkreśla Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.
Podobny problem wystąpił już w 2015 r., kiedy konkurs również został ogłoszony w czerwcu. W konsekwencji spośród 119 ofert, na które przyznano dotację, ostatecznie powstało 98 domów Senior-WIGOR. 21 samorządów zrezygnowało z przyjęcia dotacji z powodu krótkiego czasu na uruchomienie placówki.
– Nie bez znaczenia jest też niepewna sytuacja samorządów pod kątem finansowym, a w przypadku placówek powstałych przy udziale tego programu trzeba zapewnić trwałość ich funkcjonowania – wskazuje Grzegorz Kubalski.
Również Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich zwraca uwagę, że gminy i powiaty już teraz ponoszą duże koszty związane z różnymi zadaniami z zakresu pomocy społecznej, stąd nie zawsze chętnie decydują się na działania, które jeszcze je zwiększą.
– Trzeba mieć jednak na uwadze, że program stosunkowo niedawno się rozpoczął, to dopiero jego druga edycja i w następnych latach może cieszyć się większą popularnością – dodaje.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama