statystyki

Przywileje wieku emerytalnego: Kiedy pracodawca nie zwolni pracownika

autor: Agnieszka Brzostek18.07.2015, 08:30; Aktualizacja: 29.10.2015, 17:57
Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje, jeśli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje, jeśli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Jednak ta ochrona przed wypowiedzeniem nie ma charakteru absolutnego, a przestaje obowiązywać w przypadku, gdy pracownik osiągnął wiek emerytalny.

Reklama


Reklama


Pracownicy, którym brakuje mniej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, mają zapewniona trwałość zatrudnienia pod warunkiem, że z osiągnięciem tego wieku okres zatrudnienia będzie umożliwiał im uzyskanie prawa do emerytury. Warunkiem jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę - bez znaczenia jednak, czy jest to kontrakt zawarty na czas określony, nieokreślony czy na okres próbny. Nie liczy się także wymiar etatu (może to być nawet 1/4), a jeśli dana osoba jest zatrudniona jednocześnie u kilku pracodawców, korzysta z ochrony u każdego z nich.

Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje jednak, jeśli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy wystarczy samo orzeczenie o niezdolności do pracy, aby zwolnić pracownika, dowiesz się tutaj>> Także w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy przyszły emeryt nie ma ochrony, chyba że chodzi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu (wyrok Sądu Najwyższego z 16 marca 2010 r., I PZP 2/10).

Wreszcie pracownik w wieku przedemerytalnym straci pracę, jeżeli istnieją przesłanki do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Kiedy dokładnie można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, dowiesz się tutaj>>, a także, gdy istnieją podstawy do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy.

Co robić, jeśli pracodawca zwolnił cię pomimo okresu ochronnego, dowiesz się tutaj>>

Ochrona przestaje natomiast w ogóle działać, gdy pracownik osiągnął już wiek emerytalny - co nie oznacza, że taką osobę można po prostu zwolnić z pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi być bowiem przede wszystkim uzasadnione - pracodawca musi więc wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy z daną osobą, niezależnie od jej wieku. Ponadto prawo pracy nakazuje pracodawcy równo traktować pracowników w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy - bez względu między innymi właśnie na wiek. W związku z tym wskazanie przez pracodawcę (w uzasadnieniu wypowiedzenia) osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego jako jedynej przyczyny zwolnienia może zostać uznane za dyskryminację.

>>Koniecznie przeczytaj tekst: Zostałeś niesłusznie zwolniony? Zobacz, jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę

Dopuszczalne jest natomiast zwolnienie pracownika, który nabył uprawnienia emerytalne, jeśli w zakładzie przeprowadzane są zwolnienie grupowe, jest to dopuszczalne. Ich kryteria powinny być tylko sprawiedliwe i niedyskryminujące, czyli nie jest wskazane, aby odnosiły się między innymi do wieku pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • prawnik(2015-07-18 21:10) Odpowiedz 20

  Zwolni zawsze kiedy będzie chciał pomimo okresu ochronnego, ma wiele możliwości. O których nie piszecie.

 • dffg(2015-07-18 16:24) Odpowiedz 20

  pracodawca zwolni go chwilę przed osiągnięciem wieku...

 • Instytut Segregacji Rasowej PO(2015-07-18 14:19) Odpowiedz 20

  Wg pseudo reformy emerytalnej wieku 67 lat TUSKOeBUZKA.
  Mamy podludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

 • dziad(2015-07-18 16:14) Odpowiedz 20

  Tytuł brzmi jak kpina z ludzi - mam60 lat, ani pracy, ani emerytury - czy okres ochronny działa na śmieciówce ?

 • Inspektor Pracy(2015-07-19 10:23) Odpowiedz 00

  Bleble ble ble - POmyleńcy rządzą i kążdego dzieki byłemu alkoholikowi i ćpunowi Marychy ze Świetlika mozna zwolnić. Tak więc nie piszcie bajek -autorze .

  Wiek 67 lat--- Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
  ---Zgłaszają się do mnie tez pracownicy z różnych przedsiębiorstw i opowiadają jak to gdy chciano się Ich pozbyć łatwo się Ich delegowało do trudnodostępnych ,dalekich i o wiele mniej komfortowych miejsc pracy co zmuszało Ich do samodzielnej rezygnacji z pracy ( i o to w tym chodzi). Pracownicy oddaleni od rodzin ,zakwaterowani w gorszych warunkach niż własny dom zdani na obcoś środowiska rezygnują dzięki nadużywaniu przez pracodawców tych przepisów sami z dalszego zatrudnienia.!!
  Aby tą patologiczną sytuacje zmienić nalezalo by by wprowadzić do KP obowiązek zawierania osobnych umów na delegacje tak jak się to ma z osobnymi umowami o „odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie”.

  ---Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby splacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
  Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
  Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” ze Świetlika ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
  Kim jest tez ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy
  .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
  Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama