statystyki

Brak kolejek do lekarzy? Oto obietnice Ministerstwa Zdrowia na najbliższe lata

autor: Klara Klinger09.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:58
Większość planów przedstawionych przez ministra zdrowia to kontynuacja działań, które rozpoczęły się w poprzedniej kadencji.

Większość planów przedstawionych przez ministra zdrowia to kontynuacja działań, które rozpoczęły się w poprzedniej kadencji.źródło: ShutterStock

Brak kolejek, opieka nad starszymi, skuteczne leczenie raka – Ministerstwo Zdrowia składa obietnice na najbliższe lata. Opozycja krytykuje, że nie ma na to dodatkowych pieniędzy.

Plany na najbliższe cztery lata to głównie kontynuacja działań z poprzedniej kadencji. Minister zdrowia Łukasz Szumowski, który przedstawił wczoraj w Sejmie swoje zamierzenia, mówi wprost: rewolucji nie będzie. Eksperci przekonują, że choć pojawiają się ciekawe zapowiedzi, brakuje całościowej wizji zmian. Nie ma też harmonogramu prac.

Kontrowersje wzbudził brak zapowiadanego specjalnego funduszu, który miał wesprzeć szpitale. To jedna z niewielu obietnic dotyczących zdrowia, którą złożył, jeszcze przed wyborami, premier Mateusz Morawiecki. Potem powtórzył ją w exposé, przekonując, że będą pieniądze na to, żeby w szpitalach nie było obdrapanych ścian. Padła wówczas konkretna kwota: 2 mld zł. Na razie w planie budżetu tego nie ma. Jak tłumaczy ministerstwo, prace trwają i bez projektu ustawy nie można planować pieniędzy. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówi wprost, że w tym roku nie będzie funduszu. Powstanie w przyszłym roku. I będzie na rozwój placówek.

Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej przypominała, że dyrektorzy szpitali już w zeszłym roku alarmowali o rekordowym zadłużeniu placówek. W tym spodziewają się jeszcze wyższego. Opozycja zarzucała ministrowi, że problem jest palący – długi wynoszą 14,3 mld zł. Tymczasem kwestia szpitali, zmiany struktury czy organizacji oraz pomysłów, jak radzić sobie z problemami finansowymi – w zapowiedziach szefa resortu zdrowia się nie pojawiła.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane