Ratownik medyczny nie może podjąć interwencji wobec dziecka bez zgody jego opiekuna

autor: Agata Szczepańska24.01.2018, 07:32; Aktualizacja: 24.01.2018, 07:35
Marek Michalak już po raz kolejny zabrał głos w tej sprawie, tym razem zwracając się do nowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Marek Michalak już po raz kolejny zabrał głos w tej sprawie, tym razem zwracając się do nowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.źródło: ShutterStock

Ratownik medyczny nie może podjąć interwencji wobec dziecka bez zgody jego opiekuna. To powoduje, że nie ma podstaw prawnych do działania, gdy np. dochodzi do wypadku w szkole – uważa rzecznik praw dziecka. Resort zdrowia nie wyklucza doprecyzowania przepisów.

Marek Michalak już po raz kolejny zabrał głos w tej sprawie, tym razem zwracając się do nowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W poprzednim piśmie podnosił, że co do zasady na udzielenie pacjentowi świadczenia zdrowotnego potrzebna jest zgoda jego lub jego przedstawiciela ustawowego. Pomocy medycznej bez zgody pacjenta można udzielić, gdy jest ona potrzebna niezwłocznie, a ze względu na stan zdrowia lub wiek pacjent nie może jej wyrazić. Rzecznik ocenił, że rozwiązywałoby to w dużej mierze problem, gdyby nie to, że przepisy te odnoszą się do lekarzy, zatem mogą mieć zastosowanie tylko do przypadków, w których pomocy udziela zespół, w skład którego wchodzi lekarz. Brakuje regulacji, które do takich interwencji uprawniałyby ratowników.

W odpowiedzi na pismo rzecznika wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz wskazywał, że zgodnie z ustawą z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1868, ze zm.) osoba podejmująca medyczne czynności ratunkowe może poświęcić dobra osobiste pacjenta, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia. A ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1318, ze zm.) zalicza prawa pacjenta do kategorii dóbr osobistych. Tym samym ratownik może naruszyć dobra osobiste w postaci prawa pacjenta do wyrażenia zgody, gdy ratuje jego życie lub zdrowie.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Ratownik(2018-01-24 08:36) Zgłoś naruszenie 40

    Bzdura ,każdy obywatel ma obowiazek udzielić pomocy w sytuacji zagrozenia zycia. KK sie kłania.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gv(2018-01-26 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    ...a jak rodzice są w pracy i nie można się z nimi skontaktować? Na przykład ja pracuje przy taśmie, nie mam przy sobie tel. nawet jak ktoś zadzwoni na zakład i zanim się wyłączy taśmę i zatrzyma ruch, to minie trochę czasu...To co się wtedy robi?Dziecko czeka ze złamaną nogą jak ja skończę zmianę?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane