statystyki

Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

autor: Leszek Jaworski29.07.2016, 07:23; Aktualizacja: 29.07.2016, 08:30
oszczędzanie, pieniądze, monety

W świetle kodeksu wyborczego wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne toczące się przeciwko wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) nie oznacza utraty przez niego mandatu.źródło: ShutterStock

Co roku oświadczenia majątkowe składa kilkaset tysięcy osób pełniących funkcje publiczne. Za zatajenie posiadanego majątku grozi im nawet do 5 lat więzienia. Ale i tak co chwila wybuchają medialne afery.

Oświadczenia wykorzystywane są często do walki politycznej. Przepisy są od lat nienowelizowane, formularze oświadczeń niedoprecyzowane. Sankcje są za wysokie za błahe przewinienia, a do spektakularnych procesów i politycznych upadków dochodzi stosunkowo rzadko.

Medialne afery w sprawach majątku prominentnych polityków i włodarzy wybuchają co chwilę. Minister środowiska zbyt nisko wycenił swoją stodołę – przekonywali w czerwcu dziennikarze. W lipcu głośno jest o prezydencie Gdańska, który nie może udowodnić, skąd wziął pieniądze na zakup dwóch (spośród siedmiu posiadanych) drogich nieruchomości. Wprawdzie Sąd Rejonowy w Gdańsku warunkowo umorzył postępowanie przeciwko prezydentowi, to jednak Prokuratura Regionalna w Gdańsku zapowiedziała złożenie apelacji.

O wadze problemu przekonał się były minister Sławomir Nowak, którego kariera polityczna zakończyła się po tym, jak zataił w oświadczeniu majątkowym posiadanie drogiego zegarka.

Kto komu przekazuje oświadczenia w samorządach

Kto komu przekazuje oświadczenia w samorządach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na początku br. warszawska prokuratura podała też, że były minister sportu Andrzej Biernat usłyszał sześć zarzutów podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych oraz jeden w sprawie uchylania się od podatku. Pięć z nich dotyczyło złożenia od kwietnia 2011 r. do kwietnia 2013 r. poselskich oświadczeń majątkowych, w których zatajono fakt posiadania samochodu marki Peugeot o wartości powyżej 10 tys. zł oraz zaniżono posiadane zasoby pieniężne o kwoty od 16 tys. do 85 tys. zł. Szósty zarzut dotyczył natomiast podania nieprawdy w listopadzie 2013 r. w ministerialnym oświadczeniu majątkowym.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-07-29 09:35) Zgłoś naruszenie 70

    czy bycie politykiem jest przymusowe? czy wójt ... poseł żyją z pieniędzy pochodzących z podatków?? zatem jeżeli bycie nie jest przymusowe a pchają się tam sami WYBITNI intelektualnie i merytorycznie ludzie to droga wolna mogą iść jak radzą pielęgniarkom niezadowolonym z płacy i warunków pracy iść na kasę do dowolnego marketu, ale jeżeli już chca być konsumentami podatków i żyć grubo ponad przeciętna to niech sobie przypomną ich własne zawołanie do kierowców ws fotoradarów + przestrzegający przepisów nie mają się czego obawiać. zatem czego się boicie? przecież nie bierzecie łapówek, nie kręcicie "lodów" w szemranych układach, żyjecie TYLKO z pieniędzy podatników zatem uważam że musicie się rozliczyć. A tak na zakończenie : 18 marca 1921 r Prezydent W Witos podpisał "Ustawa z dnia 18 marca 1921 roku o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników. ". Skoro ma się czyste ręce to czego się bać? proszę reaktywować cyt ustawę z 1921r. Jakieś obawy ? z jakiego powodu przy czystych rękach i sumieniu??

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane