statystyki

Problemy z prawem strażników miejskich: Muszą zostać odsunięci od obowiązków

autor: Leszek Jaworski20.02.2016, 16:30
paragraf prawo

Przesłanki odsunięcia od obowiązków strażników uregulowane w art. 26a u.s.g. są prawie dokładnym odzwierciedleniem warunków zawieszenia określonych w art. 39 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policjiźródło: ShutterStock

Stosunek pracy aresztowanego funkcjonariusza zawiesza się na trzy miesiące. A przedłużający się pobyt za kratkami powoduje wygaśnięcie jego angażu.

Chociaż to strażnik miejski ma za zadanie czuwać nad porządkiem i kontrolować ruch drogowy, czasem to on sam ma problem z prawem. Ostatnio głośna była sprawa zatrzymanego komendanta tej formacji, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu.

Wszczęcie postępowania karnego wobec strażnika jest powodem jego zawieszenia w wykonywaniu obowiązków na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (t.j. Dz.U. z 2013 poz. 1383 ze zm.; dalej u.s.g.) nie określa, jakie są skutki tymczasowego aresztowania funkcjonariusza. W tym zakresie stosuje się art. 35 pragmatyki pracowników samorządowych. Jego treść w praktyce wywołuje wiele wątpliwości. Nakazuje on zawieszenie urzędnika na okres aresztowania z uprawnieniem do połowy zarobku, ale nie ustanawia maksymalnego terminu. W tym zakresie orzecznictwo Sądu Najwyższego też nie jest jednolite. Raz SN twierdził, że art. 35 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.; dalej: u.p.s.) jest regulacją zupełną. Dlatego nie ma zastosowania art. 66 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), który mówi o wygaśnięciu stosunku pracy po trzech miesiącach od aresztowania. Innym razem SN uznał, że w art. 35 u.p.s. sytuacja ta jest uregulowana fragmentarycznie, dlatego wymaga uzupełnienia ww. przepisem k.p.

Kontrowersyjna regulacja

Stosunek pracy pracownika samorządowego tymczasowo aresztowanego ulega zawieszeniu z mocy prawa. W okresie tym otrzymuje on pensję w wysokości połowy wynagrodzenia przysługującego mu do dnia aresztowania. Tak wynika z art. 35 u.p.s. Zasada ta obowiązuje też strażników gminnych (miejskich).


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane