statystyki

Schody to rzeka czy ulica? Rozprawa za picie alkoholu na bulwarze wiślanym odroczona

autor: Jakub Pawłowski06.04.2016, 07:18; Aktualizacja: 06.04.2016, 11:19
Warszawa

Warszawaźródło: ShutterStock

To miała być krótka rozprawa, która zdaniem policji powinna się zakończyć ukaraniem przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia warszawiaka pijącego alkohol na schodach wznoszących się przy lewym brzegu Wisły.

Tak się nie stało, bo nie wiadomo, jak zakwalifikować teren położony wzdłuż rzeki.

Wątpliwości, czy schody nad Wisłą są ulicą, okazały się kluczowym zagadnieniem. Otóż z uchwały Rady m.st. Warszawy wynika, że schody są częścią „bulwarów nadwiślańskich”. Przy czym za bulwar – jak wynika z definicji słownikowej – można uznać zadrzewioną ulicę. Ustalenie tego, czym są schody nad Wisłą, jest o tyle ważne, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2015 r. poz. 1286 ze zm.) nie mówi jednoznacznie, że alkoholu nie można spożywać w miejscach publicznych. Wskazuje za to, że zakaz obowiązuje na ulicach, w parkach i na placach, wymienionych w art. 14 ust. 2a.

Zdaniem obrońcy ukaranego mandatem warszawiaka schody nad Wisłą są częścią rzeki. Ma to potwierdzać m.in. mapa własności na stronie Biura Geodezji i Katastru m.st. Warszawy. Wynika z niej, że jest to teren należący do Skarbu Państwa oznaczony symbolem „Wp”, którym określa się wody śródlądowe płynące. Dodał też, że poziom Wisły w zależności od pory roku bywa różny i zdarzają się sytuacje, gdy schodki znajdują się pod powierzchnią.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane