statystyki

Szkoły i przedszkola bez osobowości prawnej

autor: Leszek Jaworski16.12.2015, 10:34
Uprawnienie do tworzenia przez gminę jednostek organizacyjnych wynika z art. 9 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1515; dalej: u.s.g.). Ta sama kompetencja przysługuje powiatowi i województwu.

Uprawnienie do tworzenia przez gminę jednostek organizacyjnych wynika z art. 9 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1515; dalej: u.s.g.). Ta sama kompetencja przysługuje powiatowi i województwu.źródło: ShutterStock

Jednostki budżetowe nie mają zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych. Zawsze działają w imieniu i na rachunek organu założycielskiego, tj. gminy, powiatu czy województwa. Nie oznacza to, że nie mogą mieć rachunku w banku. Do tego wystarczy pełnomocnictwo.

Gmina w celu wykonywania zadań, zarówno własnych, jak i zleconych bądź powierzonych, może tworzyć jednostki organizacyjne. Zasadniczo swobodnie decyduje co do formy powołanego podmiotu. A co za tym idzie, może to być jednostka organizacyjna pozbawiona osobowości prawnej, jak i mająca tę osobowość.


Pozostało 97% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane