statystyki

Szkoły i przedszkola bez osobowości prawnej

autor: Leszek Jaworski16.12.2015, 10:34
Uprawnienie do tworzenia przez gminę jednostek organizacyjnych wynika z art. 9 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1515; dalej: u.s.g.). Ta sama kompetencja przysługuje powiatowi i województwu.

Uprawnienie do tworzenia przez gminę jednostek organizacyjnych wynika z art. 9 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1515; dalej: u.s.g.). Ta sama kompetencja przysługuje powiatowi i województwu.źródło: ShutterStock

Jednostki budżetowe nie mają zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych. Zawsze działają w imieniu i na rachunek organu założycielskiego, tj. gminy, powiatu czy województwa. Nie oznacza to, że nie mogą mieć rachunku w banku. Do tego wystarczy pełnomocnictwo.

Gmina w celu wykonywania zadań, zarówno własnych, jak i zleconych bądź powierzonych, może tworzyć jednostki organizacyjne. Zasadniczo swobodnie decyduje co do formy powołanego podmiotu. A co za tym idzie, może to być jednostka organizacyjna pozbawiona osobowości prawnej, jak i mająca tę osobowość.


Pozostało jeszcze 97% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane