statystyki

Uchwała rady gminy nie wskazuje terminu płacenia za usługi

autor: Michalina Topolewska06.11.2015, 07:14; Aktualizacja: 06.11.2015, 08:50
Pieniądze, podatki

Usługi opiekuńcze co do zasady przysługują osobie samotnej, ale mogą być przyznane również w sytuacji, gdy pomocy nie może zapewnić rodzinaźródło: ShutterStock

Radni nie mogą określać daty wnoszenia miesięcznej opłaty za opiekę świadczoną osobom niesamodzielnym w miejscu zamieszkania. Ta kwestia powinna być uregulowana w decyzji.

Tak uznał wojewoda dolnośląski, który postanowił unieważnić część zapisów uchwały rady gminy Borów. Jej celem było wskazanie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze. Są one przyznawane osobom, które ich potrzebują ze względu na wiek lub chorobę. Do wydania uchwały w tej sprawie zobowiązuje radnych art. 50 ust.6 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Jednak zdaniem organu nadzoru niektóre postanowienia zawarte w tym akcie prawnym wykraczają poza ramy upoważnienia.

Wojewoda zakwestionował m.in. zapis wskazujący, że usługi opiekuńcze przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Dodatkowo radni uznali, że taka pomoc może być też przyznana z urzędu. Zdaniem organu nadzoru nie mieli jednak do tego prawa, bo kompetencje przewidziane w art. 50 ust. 6 sprowadzają się do określenia przesłanek, jakie są brane pod uwagę przy przyznawaniu tej formy wsparcia oraz odpłatności za jej uzyskanie. Natomiast naruszeniem tego przepisu jest ustalanie, czy usługi są przyznawane na wniosek, czy z urzędu oraz kto jest uprawniony do jego składania.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane