statystyki

Nowy dowód osobisty nie dla każdego

autor: Tomasz Żółciak22.06.2015, 19:00
dowód osobisty

Ministerstwo uważa, że osoba posługująca się dowodem z nieaktualnym już adresem nie powinna mieć żadnych problemów z załatwianiem swoich formalnościźródło: ShutterStock

Osoby zmieniające meldunek mają problemy z wymianą dokumentów tożsamości. Jedyną drogą do uzyskania nowej wersji blankietu jest złamanie prawa.

„Od 1 marca, czyli od momentu wydawania nowych dowodów osobistych, nie otrzymaliśmy żadnych skarg ani od obywateli, ani od urzędów gmin, w związku z posługiwaniem się dowodami osobistymi bez adresu zameldowania. Nie zwracały się do nas również żadne instytucje, które zgłaszałyby problem związany z nowymi dowodami osobistymi” – przekonywało niedawno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW). Co innego twierdzą nasi czytelnicy, którzy napotykają różnego rodzaju komplikacje przy załatwianiu spraw w urzędach. Jeden z nich przeprowadził się ze stolicy do jednej z podwarszawskich miejscowości. W związku z tym postanowił zmienić adres zameldowania.

Każdy urząd mówi coś innego

O ile sama procedura wymeldowania i zameldowania w nowym miejscu nie sprawiła problemów, o tyle schody pojawiły się później. Urzędniczka w warszawskim urzędzie gminy, powołując się na ustawę z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010 r. nr 167, poz. 1131 ze zm.), poinformowała naszego czytelnika, że po zmianie meldunku powinien jak najszybciej w urzędzie właściwym dla nowego miejsca zamieszkania złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Powołała się na art. 46 tego aktu, który zobowiązuje do zmiany dowodu osobistego w przypadku zmiany danych. Tymczasem urzędniczka w podwarszawskiej miejscowości odmówiła przyjęcia wniosku w tej sprawie. Powód? – Urzędniczka uznała, że chcę zmienić dane, których w nowym dowodzie i tak nie ma. Tak więc jej zdaniem nie było formalnej podstawy do wymiany dokumentu na nowy. W efekcie przez kolejnych kilka lat będę musiał posługiwać się dowodem z błędnym adresem – stwierdza nasz czytelnik. – Obawiam się problemów. Tym bardziej że jestem w trakcie wyrabiania sobie nowego prawa jazdy, w którym będzie właściwy adres zameldowania. Tak naprawdę nie wiem, kto ma rację – tłumaczy mężczyzna.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Polak od Stonogi(2015-06-22 20:32) Zgłoś naruszenie 00

  POLSKIE realia

  Odpowiedz
 • Jurek(2015-06-22 20:44) Zgłoś naruszenie 00

  Czytelnik jest id.otą, ale to nic.

  Skoro w dowodzie nie ma adresu zameldowania, to jak może posługiwać się dowodem z nieaktualnym adresem zameldowania? Ale żeby to pojąć trzeba mieć IQ > 80.

  Odpowiedz
 • SSS(2015-06-23 11:25) Zgłoś naruszenie 00

  Adres może być nieaktualny.
  Zgodnie z art. 89 ustawy o dowodach osobistych zmiana adresu miejsca zameldowania posiadacza dowodu osobistego wydanego na podstawie przepisów poprzednio obowiązującej ustawy nie stanowi podstawy do jego wymiany. Co więcej wg tego przepisu adres zamieszczony w "starym" dowodzie nie potwierdza adresu miejsca zameldowania, a zatem można posługiwać się dowodem z nieaktualnym adresem.

  Odpowiedz
 • TELEWIZJA REPUBLIKA BEZ CENZURY(2015-06-23 11:54) Zgłoś naruszenie 00

  Korzystajcie z mediow niezaleznych jak np: TELEWIZJAREPUBLIKA , - Vod.gazetapolska, -
  tv-Trwam ,- albo wpisujcie na Youtube "bandyci z palatformy obywatelskiej I psl"

  Odpowiedz
 • pozdrawiam pianobijców(2015-06-23 23:21) Zgłoś naruszenie 00

  ***** prawda, po zmianie adresu chciałem wyrobić paszport i okazało się że mam błędny adres na starym dowodzie i muszę wyrobić nowy ze względu na nieaktualne dane. Czas oczekiwania 2tyg i git. Bez żadnego problemu, paszport kolejne nieco ponad 2tyg... tak przynajmniej jest na śląsku :P

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane