statystyki

Informacja publiczna do odbioru w urzędzie

autor: Mira Suchodolska16.05.2018, 07:20; Aktualizacja: 16.05.2018, 09:28
Zasada jest taka: obywatel pyta, urząd odpowiada, jeśli wpłynął wniosek.

Zasada jest taka: obywatel pyta, urząd odpowiada, jeśli wpłynął wniosek.źródło: ShutterStock

Samorządowcy z gminy Poświętne w woj. mazowieckim znaleźli innowacyjny sposób na postawienie tamy pytaniom, które ich zalewały. I, jak twierdzą, paraliżowały prace urzędu.

Zamiast opowiadać na pytania e-mailem czy listownie, kierują petentów do komputera, jaki ustawili na korytarzu w urzędzie gminy. Tam zainteresowani mogą znaleźć wytłumaczenie nurtujących ich kwestii. W ten sposób urzędnicy chcą zniechęcić do wysyłania nieistotnych pytań – odpisywanie na nie uniemożliwia im normalną pracę. Komputer stanął w UG w Poświętnem z 19 na 20 marca tego roku. Obok wywieszono karteczkę z napisem: „Dostęp do informacji publicznej w trybie art. 11 pkt 2 Ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.)”.

Obrona przed stalkingiem...

Jak tłumaczy wójt Jan Cymerman (z wykształcenia prawnik) pomysł z komputerem był niejako aktem samoobrony przed osobami, które złośliwie nękały urzędników pytaniami. Jest przekonany, że gros z nich nie była zainteresowana kwestiami, na jakie chciały znać odpowiedzi. Pytały, żeby uprzykrzyć życie pracownikom gminy. I były to wielowątkowe zapytania, jedno z nich – jak pamięta sekretarz gminy Marzena Zagórska – miało 61 punktów. W dodatku płynęły narastającymi falami, z całej Polski. Często z anonimowych skrzynek. A co może obchodzić mieszkańca Śląska czy Wybrzeża, ile pieniędzy wydano np. na remont drogi w liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane