statystyki

Mieszkańcy chcą wiedzieć więcej. Informacje publiczne coraz bardziej cenione

autor: Sonja Wap28.03.2018, 08:34; Aktualizacja: 28.03.2018, 09:23
Kolejnym problemem jest wykluczenie cyfrowe, w szczególności dotyczące osób starszych.

Kolejnym problemem jest wykluczenie cyfrowe, w szczególności dotyczące osób starszych.źródło: ShutterStock

Otwarte dane to takie, do których każdy ma dostęp, a na dodatek może je przetwarzać i udostępniać. Mają wiele zalet, o czym wiedzą już władze wielu miast i metropolii. Pomagają chociażby rozwiązywać lokalne problemy.

Internet i nowoczesne technologie przenikają i przekształcają również administrację publiczną. W wirtualnej przestrzeni mamy do czynienia z dużą ilością danych. Zauważają to także polskie samorządy, które zaczynają powoli dojrzewać do polityki otwartości. Polega ona na udostępnianiu obywatelom gromadzonych danych przy użyciu nowych technologii.

Inhalatory podpowiedzą, gdzie zamieszkać

Jak dane kształtują politykę miejską? Najlepsze przykłady pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Miasto Louisville w USA rozdało mieszkańcom 500 inteligentnych inhalatorów, które za każdym razem, gdy były użyte, wysyłały dane o lokalizacji. To pozwoliło na stworzenie bazy danych o obszarach, na których inhalatory są najczęściej używane, czyli takich, gdzie może występować największe zanieczyszczenie powietrza i gdzie potrzebne są działania naprawcze. Z kolei władze miejskie w Waszyngtonie za pomocą analityki danych przestrzennych ustaliły miejsca najbardziej zagrożone powodzią. Także w Polsce bieżące monitorowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza pozwala na podjęcie w poszczególnych miastach zapobiegawczych działań np. w postaci zapewnienia kierowcom bezpłatnego dostępu do transportu publicznego w dniach o wyjątkowo wysokim stężeniu pyłów – rozwiązanie takie wdrożono niedawno na Śląsku, a także w Krakowie czy w stolicy.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane