statystyki

Pensja rodziny zastępczej powiązana z najniższym wynagrodzeniem

autor: Michalina Topolewska18.04.2018, 06:13; Aktualizacja: 18.04.2018, 08:45
Obecnie część samorządów korzysta z możliwości, jaką daje ustawa, a mianowicie podwyższenia pensji dla opiekunów

Obecnie część samorządów korzysta z możliwości, jaką daje ustawa, a mianowicie podwyższenia pensji dla opiekunówźródło: ShutterStock

Kandydaci na rodziców zastępczych będą mogli skończyć szkolenie w innym powiecie, niż ten, w którym na co dzień mieszkają.

Taką możliwość przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.). Wprawdzie przepisy nakładające na potencjalnego opiekuna obowiązek szkolenia nie wskazują wprost, że musi on uczestniczyć w kursie zorganizowanym przez powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek adopcyjny, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, ale w praktyce wygląda to różnie.

samorządy, które nie widzą przeszkód w tym, aby ich kandydaci szkolili się w innym miejscu, ale część nie zgadza się na to, bo ma zaufanie do programów i podmiotów prowadzących szkolenia, z którymi współpracują. W efekcie gdy jest zbyt mało osób, by zorganizować grupę szkoleniową, muszą one czekać, aż zbierze się odpowiednia ich liczba, bywa, że nawet kilka miesięcy. Po wejściu nowych przepisów w życie – co ma nastąpić od 2019 r. – sytuacja ulegnie zmianie i kandydaci będą mogli odbyć szkolenie i uzyskać kwalifikację w każdym, a nie wyłącznie własnym powiecie.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane