statystyki

Wybory samorządowe 2018: Karta wyborcza jako płachta czy książeczka?

autor: Tomasz Żółciak25.09.2017, 07:30; Aktualizacja: 18.08.2018, 22:45
W badaniach, o których dziś poinformuje PKW, udział wzięło ponad 13 tys. osób. Zdecydowana większość – niemal 71 proc. – opowiedziała się za kartą w formie broszury

W badaniach, o których dziś poinformuje PKW, udział wzięło ponad 13 tys. osób. Zdecydowana większość – niemal 71 proc. – opowiedziała się za kartą w formie broszuryźródło: ShutterStock

Trzy czwarte badanych jest za formą broszury. To problem dla PiS, który był za drukiem wielkoformatowym. Dziś, 25 września 2017 roku, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zaprezentuje wnioski z badań, jakie prowadziła w ostatnich miesiącach w ramach przygotowań do przyszłorocznych wyborów samorządowych. W badaniach udział wzięło ponad 13 tys. osób.

To pierwsze takie przedsięwzięcie w historii PKW. Powód jest prosty – ostatnie wybory samorządowe z 2014 r. zakończyły się karczemną awanturą polityczną.

Wszystkiemu winna była karta wyborcza w formie broszury. Przypomnijmy: na pierwszej, okładkowej stronie – wskutek losowania – znaleźli się kandydaci PSL, a kolejne komitety na stronach dalszych. To, zdaniem PiS, mogło zmylić część wyborców, czego efektem był zaskakująco wysoki wynik ludowców oraz ogromna liczba głosów nieważnych (ponad 17 proc. w przypadku sejmików). Ludzie stawiali krzyżyk np. na każdej stronie broszury zamiast tylko na jednej, wybranej.

Nic dziwnego, że teraz PKW – ponownie skłaniająca się do wersji książeczkowej – postanowiła swój pomysł szeroko skonsultować. Tym razem na pierwszej stronie ma się znaleźć informacja o sposobie głosowania i warunkach oddania ważnego głosu. Na drugiej – spis list komitetów wyborczych, a na kolejnych stronach – listy kandydatów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Piotr(2017-09-25 08:56) Zgłoś naruszenie 133

  ooooooooooo znowu ktoś reklamuje broszurę czyli słynną Książeczkę od wałków. I znowu się okaże że PSL wygra wybory. Musi być płachta bo inaczej ten co będzie na pierwszej stronie książeczki wygra wybory samorządowe w Polsce i nie jest to żart.. Wystarczy sfałszować losowanie tak by właściwa partia wylosowała nr 1 i taka książeczka załatwi wszystkich. Rozumiem że o to chodzi inicjatorom reklamującym broszurę (książeczkę) Proszę nie kombinujcie już z książeczkami bo to zwykłe oszustwo wyborcze.

  Odpowiedz
 • expert emeryt(2018-08-21 06:48) Zgłoś naruszenie 110

  Karta ma byc w postaci koła, na której odpowiedni wycinek koła odpowiada kandydatom danej partii. W ten prosty sposób nie ma zadnego losowania kolejnosci, nikt nie jest pierwszy, nikt ostatni, nikt na początku, nikt na końcu. BARDZO PROSTE I SPRAWIEDLIWE.

  Odpowiedz
 • krol(2017-09-25 20:10) Zgłoś naruszenie 71

  Żadnych książeczek,pamiętamy czym to sie skonczyło,skutki odczuwamy . Broszura i wszystko w temacie

  Odpowiedz
 • lol(2018-08-22 11:02) Zgłoś naruszenie 40

  Jeśli będzie książeczka to znaczy że ktoś ustawi losowanie i ta partia która wylosuje nr 1 to ta partia wygra wybory w Polsce. Pozdrawiam speców od ustawiania wyborów. Jeśli ktoś pamięta jak ustawiano wyniki lotto w Serbi to nie sobie obejrzy poniższy filmik Zobaczcie jak prezenterka podawała cyfry zanim je wylosowano. https://www.youtube.com/watch?v=amyslGcCZ_U https://www.youtube.com/watch?v=PiJaOWPa4Ms

  Odpowiedz
 • Fgg(2018-08-22 06:56) Zgłoś naruszenie 20

  Będą książeczki nie idę na wybory

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane