Przepisy wyraźnie określają, jakie warunki powinny panować w miejscu pracy. Oto 6 obowiązków pracodawcy w miejscu pracy>>
W pomieszczeniach niezbyt gorąco i niezbyt głośno
Przede wszystkim powierzchnia i wysokość pomieszczeń, w których odbywa się praca, powinna być dostosowane do rodzaju wykonywanych zajęć oraz czasu przebywania pracowników w tych miejscach. Na pracownika przebywającego w miejscu pracy dłużej niż 4 godziny, powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia i co najmniej 2m2 wolnej powierzchni podłogi. Natomiast wysokość pomieszczeń nie może być niższa niż 3 m w świetle i może być tylko wyjątkowo obniżona - jeśli pracownicy pracują krócej niż 4 godziny w ciągu doby, w pomieszczeniu jest niewielka liczba pracowników lub zainstalowano tam klimatyzację. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Ponadto temperatura w miejscu pracy w pomieszczeniach biurowych nie może być niższa niż 18 °C. W służbowych szatniach, łazienkach i innych pomieszczeniach gospodarczych temperatura nie może spaść poniżej 24 °C. Jaka jest najwyższa/najniższa temperatura w miejscu pracy? Temperatura w miejscu pracy nie może być niższa niż 14 °C, chyba że charakter pracy na to nie pozwala - chodzi na przykład o pracę w chłodni. Z kolei temperatura maksymalna nie została dokładnie wyznaczona, jednak z przekroczeniem normy temperaturowej mamy do czynienia, gdy przy ciężkiej pracy fizycznej w hali jest ponad 28°C, w przypadku warunków szczególnych powyżej 26°C, a przy pracy biurowej – ponad 30°C. >>Czytaj też: Niełatwo ograniczyć pracę w upały. Jaka musi być temperatura, aby pracownik mógł przerwać pracę?
Zasadniczo pomieszczenia powinny być oświetlone światłem dziennym, a dopiero ono nie wystarcza, pracodawca musi zagwarantować oświetlenie elektryczne o odpowiednich parametrach.
Pracodawca musi też chronić pracowników przed hałasem, między innymi poprzez stosowanie zmniejszających hałas nowoczesnych maszyn i rozwiązań technologicznych. Jeżeli hałas i tak jest zbyt duży, firma musi zaopatrzyć pracowników w odpowiednie środki ochrony słuchu lub wprowadzić więcej przerw w ciągu dnia pracy.
Pracodawca dba o klimatyzację
Pracodawca musi też uważać na hałas i drgania powodowane przez wentylację lub klimatyzację, instalowane w celu zapewnienia odpowiedniej wentylację pomieszczeń pracy. Firma musi też zadbać o odpowiednią konserwację urządzeń i instalacji, aby nie doszło do awarii. Przy czym jeżeli instrukcja obsługi nic na ten temat nie mówi, konserwacja powinna odbywać się przynajmniej raz w roku.
Klimatyzacja powinna też być zamontowana w ten sposób, aby strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie był skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy i nie powodował przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy. Więcej o obowiązkach pracodawcy przy klimatyzacji przeczytasz tutaj>>
Kiedy napoje i posiłki od pracodawcy
Pracodawca ubiera pracownika
Wreszcie w przypadku, gdy własna odzież lub obuwie pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu podczas pracy, albo gdy wymagają tego warunki pracy, pracodawca zapewnia podwładnym odzież i obuwie ochronne. Pracodawca wyznacza, które na jakich stanowiskach niezbędne jest stosowanie odzieży ochronnej.
Własnej odzieży i obuwia roboczego nie można przy tym używać przy pracach związanych z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych, albo powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. Co więcej, jeśli przy takiej pracy dojdzie do zniszczenia ubrania pracownika, pracodawca wypłaci mu ekwiwalent.