statystyki

Urzędy pracy są bezradne. Nie potrafią aktywizować grup najbardziej zagrożonych bezrobociem

autor: Anna Wittenberg03.02.2016, 07:17; Aktualizacja: 03.02.2016, 08:07
praca, stres, zmęczenie

Negatywne dla urzędów pracy wyniki analizy potwierdzają kontrole prowadzone przez NIK.źródło: ShutterStock

Urzędy pracy są bezradne w aktywizacji zawodowej grup najbardziej zagrożonych bezrobociem.

Szkolenia bezrobotnych są dwa razy bardziej efektywne, jeśli zorganizują je sobie sami zainteresowani. Te, które załatwiają urzędy pracy, przynoszą rezultaty przede wszystkim w krótkiej perspektywie – wyliczył dr Jacek Liwiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Analiza potwierdza wyniki kontroli prowadzonej przez NIK. Izba negatywnie oceniła sposoby aktywizacji zawodowej osób bez zatrudnienia.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • Monika(2016-02-03 15:22) Zgłoś naruszenie 32

    No niestety, ale to co Urząd Pracy nie ma atrakcyjnych ofert. Jeszcze często przeszkadza zamiast pomagać. Dostać pieniądze z jakiś dofinansowań często mogą znajomi. Niekompetencja tych ludzi często razi. Chciałam dostać się na kurs językowy z urzędu. Wiem, że teraz, żeby o coś aplikować to trzeba mieć co najmniej angielski a najlepiej i niemiecki ale procedura była tak skompilowana że odpuściłam. Kupiłam kurs metodą Emila Krebsa krebsmethod.com i za jakieś grosze w sumie też nauczyłam się języka. Mam bardzo złe zdanie o Urzędach pracy. Nawet jeśli mają ciekawą ofertę to graniczy z cudem coś dostać...

    Odpowiedz
  • a5(2016-02-15 17:24) Zgłoś naruszenie 30

    Szkolenia są alibi i wydaniem bezproduktywnym pieniędzy w przypadku gdy nie jest warunkiem do przyjęcia na konkretne stanowisko. Co mi po szkoleniu , jak nie ma zapotrzebowania na stanowiska wymagające tych konkretnych kwalifikacji . Tylko znarnowane pieniądze i czas , wiem to z własnego doświadczenia .

    Odpowiedz
  • Patologia Obywatelska(2016-02-04 07:31) Zgłoś naruszenie 21

    urzędnicy są bezradni ?

    Odpowiedz
  • a5(2016-02-15 17:32) Zgłoś naruszenie 20

    Szkolenia powinny być umową wiązaną między Urzędem Pracy a pracodawcą składającym zapatrzebowania na konkretne stanowisko i jednocześnie wiążące dla kursanta . To rozwiązuje wszystkie problemy . PROSTE JAK DZIAŁANIE CEPA .

    Odpowiedz
  • a5(2016-02-15 18:19) Zgłoś naruszenie 20

    Problemy mają Urzędy Pracy ? .To było do przewidzenia jak przegrana PO która zamiast zająć się przyczynami , skupiła się na skutkach .Zamiast tworzyć warunki do zwiększania ilości miejsc pracy , zaangażowała paru cwaniaków wygadanych.

    Odpowiedz
  • Vox61(2016-02-03 12:35) Zgłoś naruszenie 20

    Tylko wypłata godziwego zasiłku tak długo aż PUP nie znajdzie zatrudnienia dla bezrobotnego może zmienić sytuację i zmusić urzędników do efektywnego działania.Poza tym nie powinno się być bezrobotnym siedem lat ( jak w moim przypadku ) i jednocześnie sprofilowanym z powodu wieku ( 63 l.) do III profilu czyli osób nie rokujących nadziei na powrót na rynek pracy. To niehumanitarne i ewidentny przykład dyskryminacji. Wobec bezradności urzędów państwowych , takie osoby jak ja powinny przechodzić natychmiast na wcześniejszą emeryturę.

    Odpowiedz
  • bezrobotny(2016-02-15 18:02) Zgłoś naruszenie 10

    Fachowcy w ZUS tacy jak Mordasiewicz są największą pomyłką poprzedników jak i ich wszystkie nieudane reformy . Efekty widać na każdym kroku .Krótkowzroczność tych działać odbija się bezpośrednio na gospodarce która drepce w miejscu zamiast się rozwijać i tworzyć miejsca pracy .Umowy śmieciowe to wytrych a nie klucz do rozwiązania . Trzeba równych szans dla wszystkich , szans rozwojowych .Problem nie w wieku , a w ilości miejsc pracy .

    Odpowiedz
  • a5(2016-02-15 17:46) Zgłoś naruszenie 10

    Mordasewicza wysłać na bezrobocie w celu poprawy funkcjonowania jego muzgu .Takie poglądy gdy nie ma miejc pracy dla bezrobotnych +50,+60, to zwykły debilizm , a nie fachowość .Kto go zatrudnił w ZUS- e ten powinien ponieść odpowjedzalność .

    Odpowiedz
  • Minister(2016-02-03 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    to jak za ministra Jacka Kuronia. Stawki płacowe są zbliżone do zasiłku do bezrobotnych

    Odpowiedz