statystyki

Urzędy pracy są bezradne. Nie potrafią aktywizować grup najbardziej zagrożonych bezrobociem

autor: Anna Wittenberg03.02.2016, 07:17; Aktualizacja: 03.02.2016, 08:07
praca, stres, zmęczenie

Negatywne dla urzędów pracy wyniki analizy potwierdzają kontrole prowadzone przez NIK.źródło: ShutterStock

Urzędy pracy są bezradne w aktywizacji zawodowej grup najbardziej zagrożonych bezrobociem.

Szkolenia bezrobotnych są dwa razy bardziej efektywne, jeśli zorganizują je sobie sami zainteresowani. Te, które załatwiają urzędy pracy, przynoszą rezultaty przede wszystkim w krótkiej perspektywie – wyliczył dr Jacek Liwiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Analiza potwierdza wyniki kontroli prowadzonej przez NIK. Izba negatywnie oceniła sposoby aktywizacji zawodowej osób bez zatrudnienia.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Monika(2016-02-03 15:22) Zgłoś naruszenie 32

  No niestety, ale to co Urząd Pracy nie ma atrakcyjnych ofert. Jeszcze często przeszkadza zamiast pomagać. Dostać pieniądze z jakiś dofinansowań często mogą znajomi. Niekompetencja tych ludzi często razi. Chciałam dostać się na kurs językowy z urzędu. Wiem, że teraz, żeby o coś aplikować to trzeba mieć co najmniej angielski a najlepiej i niemiecki ale procedura była tak skompilowana że odpuściłam. Kupiłam kurs metodą Emila Krebsa krebsmethod.com i za jakieś grosze w sumie też nauczyłam się języka. Mam bardzo złe zdanie o Urzędach pracy. Nawet jeśli mają ciekawą ofertę to graniczy z cudem coś dostać...

  Odpowiedz
 • a5(2016-02-15 17:24) Zgłoś naruszenie 30

  Szkolenia są alibi i wydaniem bezproduktywnym pieniędzy w przypadku gdy nie jest warunkiem do przyjęcia na konkretne stanowisko. Co mi po szkoleniu , jak nie ma zapotrzebowania na stanowiska wymagające tych konkretnych kwalifikacji . Tylko znarnowane pieniądze i czas , wiem to z własnego doświadczenia .

  Odpowiedz
 • Patologia Obywatelska(2016-02-04 07:31) Zgłoś naruszenie 21

  urzędnicy są bezradni ?

  Odpowiedz
 • a5(2016-02-15 17:32) Zgłoś naruszenie 20

  Szkolenia powinny być umową wiązaną między Urzędem Pracy a pracodawcą składającym zapatrzebowania na konkretne stanowisko i jednocześnie wiążące dla kursanta . To rozwiązuje wszystkie problemy . PROSTE JAK DZIAŁANIE CEPA .

  Odpowiedz
 • a5(2016-02-15 18:19) Zgłoś naruszenie 20

  Problemy mają Urzędy Pracy ? .To było do przewidzenia jak przegrana PO która zamiast zająć się przyczynami , skupiła się na skutkach .Zamiast tworzyć warunki do zwiększania ilości miejsc pracy , zaangażowała paru cwaniaków wygadanych.

  Odpowiedz
 • Vox61(2016-02-03 12:35) Zgłoś naruszenie 20

  Tylko wypłata godziwego zasiłku tak długo aż PUP nie znajdzie zatrudnienia dla bezrobotnego może zmienić sytuację i zmusić urzędników do efektywnego działania.Poza tym nie powinno się być bezrobotnym siedem lat ( jak w moim przypadku ) i jednocześnie sprofilowanym z powodu wieku ( 63 l.) do III profilu czyli osób nie rokujących nadziei na powrót na rynek pracy. To niehumanitarne i ewidentny przykład dyskryminacji. Wobec bezradności urzędów państwowych , takie osoby jak ja powinny przechodzić natychmiast na wcześniejszą emeryturę.

  Odpowiedz
 • bezrobotny(2016-02-15 18:02) Zgłoś naruszenie 10

  Fachowcy w ZUS tacy jak Mordasiewicz są największą pomyłką poprzedników jak i ich wszystkie nieudane reformy . Efekty widać na każdym kroku .Krótkowzroczność tych działać odbija się bezpośrednio na gospodarce która drepce w miejscu zamiast się rozwijać i tworzyć miejsca pracy .Umowy śmieciowe to wytrych a nie klucz do rozwiązania . Trzeba równych szans dla wszystkich , szans rozwojowych .Problem nie w wieku , a w ilości miejsc pracy .

  Odpowiedz
 • a5(2016-02-15 17:46) Zgłoś naruszenie 10

  Mordasewicza wysłać na bezrobocie w celu poprawy funkcjonowania jego muzgu .Takie poglądy gdy nie ma miejc pracy dla bezrobotnych +50,+60, to zwykły debilizm , a nie fachowość .Kto go zatrudnił w ZUS- e ten powinien ponieść odpowjedzalność .

  Odpowiedz
 • Minister(2016-02-03 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  to jak za ministra Jacka Kuronia. Stawki płacowe są zbliżone do zasiłku do bezrobotnych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane