statystyki

Udział bezrobotnego w robotach publicznych uzależniony od miejsca ich organizacji

autor: Michalina Topolewska16.06.2016, 18:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:35
praca, rekrutacja, bezrobotny

Niemający pracy mieszkaniec Zabrza nie może być skierowany do odbycia robót w Katowicach czy Gliwicach.źródło: ShutterStock

Osoba bezrobotna może złożyć wniosek o skierowanie do robót publicznych uruchamianych na terenie właściwego miejscowo urzędu pracy. Resort rodziny nie wyklucza, że przy przygotowywaniu nowelizacji przepisów weźmie pod uwagę modyfikację zasad ich organizacji.

Tak wynika z odpowiedzi na petycję złożoną przez jednego z bezrobotnych. Dotyczyła ona rozważenia zmian w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 24 czerwca 2014 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych, robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. poz. 864). Co do zasady roboty publiczne są taką formą aktywizacji, która sprowadza się do zatrudnienia bezrobotnego na okres minimum 12 miesięcy przy pracach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Problem w tym, że np. niemający pracy mieszkaniec Zabrza nie może być skierowany do ich odbycia w Katowicach czy Gliwicach, ponieważ nie podlega pod tamtejsze urzędy pracy. To też oznacza, że bezrobotni w różnych gminach mogą mieć większe lub mniejsze szanse na udział w robotach publicznych, również ze względu na liczbę podmiotów, które mogą w danej miejscowości być ich organizatorami. Dlatego w przekazanej resortowi rodziny petycji znalazł się postulat, aby jednostka uruchamiająca tę formę aktywizacji mogła złożyć wniosek w dowolnie wybranym powiatowym urzędzie pracy.

W odpowiedzi na pismo wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazuje, że roboty publiczne są wyjątkową formą zatrudnienia refundowanego, która jest adresowana do wskazanych w przepisach podmiotów, tak aby poprzez ich organizację aktywizować „własnych” bezrobotnych.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane