statystyki

Praca czeka na chętnych: Bezrobotni nie podjęli zatrudnienia

autor: Janusz K. Kowalski15.02.2016, 07:49; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:19
Bezrobotni wyrejestrowani

Bezrobotni wyrejestrowaniźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zmniejszyła się grupa osób, które straciły status bezrobotnego z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia zajęć.

W ubiegłym roku urzędnicy wykreślili z rejestru bezrobotnych prawie 586 tys. osób, które nie potwierdziły gotowości do pracy. To o ponad jedną piątą mniej niż w roku poprzednim i najmniej od 15 lat, czyli od czasu, gdy dostępne są takie statystyki. Zmniejszył się także odsetek osób, które nie dopełniły obowiązków w urzędzie pracy wśród ogółu wyrejestrowanych. W ubiegłym roku wyniósł on 22,3 proc. i był o 4,2 pkt proc. mniejszy niż w roku poprzednim oraz najniższy od 2000 r.

– Te zmiany to między innymi efekt poprawy sytuacji na rynku pracy w wyniku wyraźnego wzrostu liczby ofert zatrudnienia – ocenia Zdzisław Szramowski, dyrektor PUP w Ostródzie. Wyjaśnia, że spada liczba zarejestrowanych osób bez zajęcia, a wśród nich także tych, którzy wcześniej nie potwierdzali gotowości do pracy, ponieważ część z nich zdecydowała się na podjęcie legalnych zajęć, gdyż jest o nie znacznie łatwiej niż dawniej.

– Ponadto kurczy się szara strefa gospodarki, w  której pracuje część zarejestrowanych bezrobotnych. W rezultacie ci, którzy stracili zajęcie w gospodarce ukrytej przed fiskusem, mają czas na to, aby w wyznaczonym terminie potwierdzić gotowość do przyjęcia legalnej posady. Dlatego mniej jest osób, które tego nie robią – zauważa Karolina Sędzimir, ekonomista PKO Banku Polskiego.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • XXYYZZ(2016-02-15 08:44) Zgłoś naruszenie 180

  Niech Ministerstwo Pracy i PIP przyjrzy się umowom, zasadności samozatrudnienia, adekwatności zakresu obowiązków w stosunku do płacy, warunkom pracy , to będzie odpowiedź dlaczego praca czeka na chętnych! Pracownik w Polsce też ma swoją godność i coraz częściej o nią chodzi - nie wspominając o głodowych pensjach. Na takich warunkach jakie proponuje się wielu pracownikom, niech pracodawcy zatrudnią najbliższą rodzinę i krewnych.

  Odpowiedz
 • Olo(2016-02-15 09:15) Zgłoś naruszenie 161

  a ja wiem że w tej grupie jest duzo pismakow z Gazety POdprawnej.

  Odpowiedz
 • bezrobotny od wielu lat (2016-02-15 15:35) Zgłoś naruszenie 91

  Następny mit . Ile razy byłem wazystkie oferty były nieaktualne , Trzeba przyjść i zrobić niezapowiedzianą kontrolę, po uprzednim podaniu się za bezrobotnego i zebraniu dowodów . Gwarantowane dowody na patologię w UP przy ul.Ciołka

  Odpowiedz
 • jura(2016-02-15 11:26) Zgłoś naruszenie 80

  PUP nie może kierować do pracy bezrobotnych z 3 profilem więc nie ma kto odmawiać pracy.

  Odpowiedz
 • bezrobotny(2016-02-15 15:36) Zgłoś naruszenie 80

  Praca czy niewolnictqo? .Płaca pod stołem .? A może nibypraca Rozpędzić te tłuste baby z Urzędu Pracy ,przeżerają pieniądze dla bezrobotnych .Lipne oferty pracy wywieszane na tablicy ogłoszeń są nieaktualne . Nie potrafią posługiwać się bazą danych w konputerze .Są opryskliwe a nawet nieprzyjazne , petent jest dla nich intruzem .

  Odpowiedz
 • bezrobotny (2016-02-15 17:01) Zgłoś naruszenie 60

  Dla autora artykółu informacja, chętnie się spotkam z panem przed Urzędem Pracy przy ul.Ciołka 22 .02 i sprawdzimy oferty pracy .Chętnie podejmę pracę , jakąkolwiek której nie mogłem podjąć bo jej nie było dla mnie .Może być godzina 11 . Oczekuję informacji zwrotnej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bezrobotny (2016-02-15 15:51) Zgłoś naruszenie 41

  Proponuję werbować do pracy w PO bijówki aktywistów Kamysza za jedną złotówkę stworzyć w PSL milion miejsc pracy .Za jeden milion milion miejsc pracy zgodnie z progranem byłych rządzących w Ministerstwie Pana Kamysza. .

  Odpowiedz
 • bezrobotny(2016-02-15 16:19) Zgłoś naruszenie 30

  Na bezrobocie jest jedyny program , wypędzić oszołonów , stworzyć nowe miejsca pracy i zrównać szanse dla wszystkich praca dawców .TRZEBA ROBIĆ ODWROTNIE NIŻ POPRZEDNICY . Wtedy nie będzie musiał pracadawca i pracownik okradać innych żeby zarobić.

  Odpowiedz
 • bezrobotny(2016-02-15 16:46) Zgłoś naruszenie 30

  Praca czy niewolnictqo? .Płaca pod stołem .? A może nibypraca Rozpędzić te tłuste baby z Urzędu Pracy ,przeżerają pieniądze dla bezrobotnych .Lipne oferty pracy wywieszane na tablicy ogłoszeń są nieaktualne . Nie potrafią posługiwać się bazą danych w konputerze .Są opryskliwe a nawet nieprzyjazne , petent jest dla nich intruzem .

  Odpowiedz
 • Polak(2016-02-15 15:12) Zgłoś naruszenie 32

  Trzeba wrócić do Układu Warszawskiego przy okazji rozstrzelać solidaruchów i idiotów od Jaruzelskiego,czyli splunąć na Zachód,nie ma wyjścia bo inaczej zdechniemy i ślad po nas zaginie. Teraz Polacy jako tubylcy są zastępowani przez inne narodowości a solidaruchy będą się miały dobrze. Nie widzicie tego? ZMIENIAJĄ NARÓD!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xxxxx(2016-02-15 18:40) Zgłoś naruszenie 01

  Ingerowanie w korespondencję i zmiana jej treści nie jest zabawą . Zasłanianie się regulaminem jest dowodem że ,to ty. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane