W najbliższą sobotę podatnicy w całej Polsce będą mogli skorzystać z pomocy urzędników i złożyć zeznania PIT za 2014 rok. W kolejny weekend urzędnicy pojawią się w centrach handlowych. Niepełnosprawnym pomogą z kolei doradcy podatkowi.

Czasu na rozliczenie z fiskusem za 2014 r. jest coraz mniej. Termin mija 30 kwietnia, a więc pozostały już niecałe dwa miesiące. W najbliższym czasie osoby, które nie mają czasu rozliczyć się w tygodniu, mogą wybrać się do urzędów skarbowych w całej Polsce. Jak informuje Izba Skarbowa w Warszawie, urzędy (poza wyspecjalizowanymi) będą czynne w godzinach od 9 do 13.00.

W kolejny weekend (13-15 marca) urzędnicy przyjdą do galerii handlowych: M1 w Markach, Auchan Łomianki, warszawskich - Tesco Górczewska, Arkadii, Galerii Mokotów, a także M1 Radom, Galerii Wisła i Atrium Mosty w Płocku. Dyżury pracowników skarbówki będą w godzinach od 12.00 do 18.00, z wyjątkiem CH Arkadia i Galerii Mokotów, w których potrwa on od 12.00 do 20.00.

- Pracownicy Izby Skarbowej i urzędów skarbowych udzielą szczegółowych informacji na temat rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok, wyjaśnią wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego czy skorzystaniem z ulg podatkowych i odliczeń. Pomogą wprowadzić PIT-a do systemu e-Deklaracje i wysłać go przez Internet do właściwego urzędu skarbowego – informuje Ewa Szkodzińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie.

Osoby zainteresowane rozliczeniem PIT przez internet powinny ze sobą przynieść dokumenty niezbędne do prawidłowego wypełnienia zeznania rocznego czyli informacji sporządzanych przez płatników, a więc: PIT-11, PIT-40A, PIT-11A, PIT-8C, PIT-R. Osoby, które chcą skorzystać z ulg podatkowych, muszą też przynieść dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków, które chcą odliczyć. Należy zabrać ze sobą również dowód osobisty oraz zeznanie podatkowe za 2013 rok ponieważ do rozliczenia PIT przez internet niezbędne jest podanie kwoty przychodu wykazanej w tym zeznaniu.

Doradcy dla niepełnosprawnych

Doradcy podatkowi już po raz piąty organizują ogólnopolską akcję pomocy w rozliczeniach podatkowych pod hasłem „Akcja PIT 2014: doradcy podatkowi dla osób z niepełnosprawnością”. Z pomocy mogą skorzystać nie tylko niepełnosprawni ale również osoby które się nimi opiekują.

- Mamy świadomość, że wielu podatników może być zagubionych w gąszczu przepisów i formularzy podatkowych i dlatego, jak co roku wychodzimy z inicjatywą pomocy. Jesteśmy przekonani, że wsparcie doradców podatkowych ułatwi osobom zainteresowanym rozliczenie się z urzędem skarbowym z obowiązków podatkowych – mówi prof. Jadwiga Glumińska – Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Terminy akcji w poszczególnych oddziałach Krajowej Izby Doradców Podatkowych mogą się różnić. Przykładowo, w mazowieckim oddziale przeprowadzona zostanie od 18 marca do 27 kwietnia, w śląskim od 17 marca do 28 kwietnia br., a w małopolskim od 9 do 27 marca br.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych oddziałów KIDP.