statystyki

Sporządzenie PIT przez urząd. Ruszyła nowa usługa skarbówki

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska16.03.2017, 07:39; Aktualizacja: 16.03.2017, 09:20
PIT

Nowa usługa różni się tym, że zeznanie wypełnia nie podatnik, ale urządźródło: ShutterStock

Od wczoraj niektórzy podatnicy mogą składać przez internet wnioski o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Instrukcja, jak to zrobić, liczy prawie 80 stron.

Nadal można korzystać z innych, dostępnych od lat, elektronicznych form rozliczeń. W 2016 r. przez internet podatnicy przesłali prawie 8,5 mln formularzy zeznań rocznych PIT. Łącznie z PIT-28 (który składają ryczałtowcy) było to niemal 9 mln osób.

Nie dla wszystkich

Nowa usługa fiskusa ma być dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą sami rozliczać się elektronicznie. Prawdopodobnie będą to więc głównie osoby starsze (o ile posługują się komputerem) oraz młode, które składając swoje pierwsze w życiu zeznanie, nie wiedzą, jak to zrobić.

Nowa usługa jest przeznaczona tylko dla podatników, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników (pracodawców, ZUS). Nie mogą z niej np. korzystać przedsiębiorcy czy osoby żyjące z najmu.

Ministerstwo Finansów liczy na to, że skorzysta z niej ok. 1,5 mln podatników spośród 13 mln, dla których funkcjonalność ta ma być dostępna.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • wjw(2017-03-16 12:46) Zgłoś naruszenie 52

  Ciekawe ile osób przebrnie przez tą opasłą "instrukcję" ?

  Odpowiedz
 • j.(2017-03-16 21:22) Zgłoś naruszenie 20

  Jak ktoś przeczytał opublikowaną przedwczoraj zmianę ustawy o PIT i rozporządzenie w powyższej sprawie i na dodatek ma jakieś pojęcie o podatkach, to dobrze już wie, że to jest pozorne ułatwienie, zwłaszcza dla starszych ludzi, którzy raczej sobie nie poradzą ze złożeniem stosownego wniosku "za pośrednictwem portalu podatkowego albo za pomocą systemu teleinformatycznego dostępnego na stronie, której adres jest podany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw finansów publicznych", no... chyba, że pomoże np. wnuczek (najlepiej informatyk!)

  Odpowiedz
 • buu(2017-04-18 12:03) Zgłoś naruszenie 10

  Tworzenie takich informatycznych formularzy powinno być intuicyjne . Tak, Nie . Jeśli jedno żrodło przychodów wpisz tutaj , 2 żródła wpisz tutaj poz. 1.5.7 i poz.... o tworzenia powinno wspomóc się zwykłym Kowalskim w średnim i starszym wieku. A nie albo profesjonalista informatyk ,albo nierozgarnięty urzędnik, czekający tylko na zapłatę za marną robotę. A wpłaty podatków do banku , trzeba się natrudzić żeby dojść jak wpisać za jaki okres zapłata rzymskimi , arabskimi, a jak wpiszesz żle to napis żle, żle, albo przejdź na stronę sejmu to się dowiesz. Arogancja urzędników i tyle.

  Odpowiedz
 • sn(2017-03-18 11:29) Zgłoś naruszenie 10

  Aby nie było jak w MS KRS dla Spółek i innych firm ,stosy biurokratycznych skomplikowanych druków do wypełnienia ,przez dwu osobową firmę bez sztabu doradców ,prawników (bo ja na to nie stać) . Zamiast urząd sąd -KRS na tylko wniosek koniecznych zmian Wspólników -Zarządu Spółki np. na razie do 10 os. wypełniać samemu te wymyślone druki na kom.kupione za nasze podatki,to tą biurokrację przerzuca na mikro, małe firmy. Miały być ułatwienia ,zmniejszenia kosztów (zmiana w Spółce czegokolwiek, koszt procedury KRS ok2-5 tys.pln)dla małych firm ,kto je widzi Panie Ministrze MS i MRiF,zostały tylko slogany !!!!.

  Odpowiedz
 • olek(2017-03-24 09:24) Zgłoś naruszenie 01

  I US celowo zrobi błąd w zeznaniu by później naliczyć karę ;)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane