Fiskus sporządzi PIT również tym, którzy rozliczają niektóre ulgi. Natomiast przedsiębiorcom przybędą obowiązki. Będą musieli zgłaszać, że przewożą towary wrażliwe.
Senatorowie uchwalili z poprawkami nowelizacje ustaw: o PIT i o monitorowaniu drogowego przewozu towarów. Zadecydowali, że wniosek o wypełnienie zeznania przez urząd skarbowy będzie można złożyć bezpłatnie nie tylko za pomocą Portalu Podatkowego lub poprzez system e-Deklaracje, ale również przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.
Dotychczas można było korzystać z usługi wstępnego wypełniania PIT dostępnej na Portalu Podatkowym. Podatnik uzupełniał wstępnie wypełnione zeznanie np. o ulgi i je wysyłał. Teraz będzie mógł złożyć wniosek, aby urząd sam złożył zeznanie za niego, a na dodatek rozliczył ulgę prorodzinną lub rehabilitacyjną i przekazał 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Fiskus będzie miał pięć dni roboczych na sporządzenie PIT i udostępnienie go podatnikowi w systemie teleinformatycznym do akceptacji lub odrzucenia. Przepisy mają wejść w życie już 15 marca. Natomiast wniosek o rozliczenie będzie można złożyć do 15 kwietnia. Nadal dostępne będą dotychczasowe sposoby.