Pyszne, aromatyczne espresso, cappuccino czy latte. Kawę pijemy o poranku, w pośpiechu przed wyjściem do pracy, w południe po lunchu, jednak najlepiej smakuje, kiedy możemy delektować się jej zapachem i smakiem, siedząc w wygodnym fotelu w zaciszu domowym.

Katarzyna Barwińska z Le Pukka concept store podpowiada, jak zaaranżować magiczny kącik kawowy w domu, opowiada o obowiązujących trendach i sugeruje praktyczne rozwiązania, które uczynią kawową przestrzeń w domu niemal bajkową.

Stolik kawowy to element wystroju wnętrza, który wybieramy zazwyczaj po tym, jak skompletujemy już pozostałe meble do salonu. W zależności od wielkości pokoju dziennego mamy kilka możliwości aranżacji przestrzeni wokół stoliczka. Jedna z podstawowych zasad – pamiętajmy o zachowaniu proporcji i pomyślmy praktycznie. Jeśli mamy dużą sofę lub narożnik, warto zaplanować jeden większy stolik kawowy, do którego każdy z domowników lub ich gości będzie miał dostęp. Wtedy najlepiej ustawić go przed siedziskiem, aby każdy mógł przy nim swobodnie wypić kawę czy zjeść drobny posiłek. W mniejszych salonach, gdzie brakuje nam miejsca na duży stolik lub z praktycznych przyczyn nie chcemy zabierać sobie miejsca, warto zastanowić się nad kilkoma niewielkimi stoliczkami, które każdy z domowników może postawić w dogodnym dla siebie miejscu w salonie.

Biorąc pod uwagę praktyczne aspekty stolika kawowego, nie należy zapominać o tym, że ustawiony w centralnym punkcie salonu powinien również pełnić funkcję ozdoby wnętrza. W ostatnim czasie, producenci mebli proponują fantastyczne meble trójwymiarowe m.in. stoliki kawowe. Ogromnym atutem mebli 3D jest to, że odbijają światło pod rożnymi kątami i w zależności od pory dnia – kiedy do pomieszczenia wpada światło dzienne – czy od ustawienia lampy możemy uzyskać różnorodne efekty. Taki stolik kawowy szybko się nie znudzi. Jeśli chcielibyśmy dodać w salonie „perełkę”, która wyróżni się we wnętrzu, stolik 3D będzie idealnym rozwiązaniem. Nawet jeden mały stolik o innej fakturze czy kolorze nada pomieszczeniu zupełnie nowego wyrazu.

Spośród oferty producentów stolików możemy wybierać nie tylko kształty i faktury, ale również kolory. Jeśli aranżując kącik kawowy chcielibyśmy odmienić nasz salon, zastanówmy się nad stolikiem z kolorowymi nogami lub blatem. Żywe, ciepłe barwy jak czerwień, żółć czy pomarańcz pobudzają nas, wpływają na dobry nastrój i pozytywnie oddziaływają na naszą psychikę. Warto mieć w domu chociaż kilka mebli czy dodatków w takich kolorach.

Kolejnym ciekawym trendem, jaki pojawia się ostatnio we wnętrzach, są powierzchnie mebli do salonu wykonane z luster. Dzięki szklanym, odbijającym powierzchniom, nasze wnętrze może bardzo wiele zyskać. Wybierając lustrzany stolik kawowy o geometrycznych kształtach do pokoju dziennego, weźmy pod uwagę, że będzie obijał kolory, które pojawią się wokół niego. Możemy nad nim powiesić kolorową lampę a efekt kolorystyczny będziemy mieli podwójny. Lustrzane stoliki odbiją również kolor kanapy czy przedmioty na nim stojące. W zależności od miejsca, w którym usiądziemy, wrażenia będą odmienne.

Kącik kawowy w centralnym punkcie mieszkania to nie wszystko. Możemy również zaaranżować „intymny kącik”, w którym niewielkich rozmiarów stoliczek możemy ustawić obok wygodnego fotela i stojącej lampy podłogowej. Będzie to przestrzeń tylko dla jednej osoby. Miejsce odpoczynku, relaksu i wytchnienia, którego zawsze nam brakuje po ciężkim, pracowitym dniu. Siedząc w wygodnym fotelu, będzie nam wygodnie położyć telefon czy iPada na stoliku i napić się aromatycznej kawy czy drinka. Należy tylko pamiętać, aby wysokość stolika dopasować do wysokości siedziska fotela, aby było nie tylko ładnie, ale przede wszystkim wygodnie.