KRRiT we wrześniu rozstrzygnie konkursy na nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Cztery podmioty, które zdobędą koncesje po zakończeniu wszystkich konkursów, będą musiały zaczekać z nadawaniem do czasu zwolnienia miejsca przez trzy programy Telewizji Polskiej.
Programy dostępne na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej / Dziennik Gazeta Prawna
O dwa miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zabiega 12 podmiotów. Są one przeznaczone na kanał edukacyjny oraz filmowy. W przypadku kanału filmowego wśród faworytów wymienia się Stopklatkę TV (wspólny projekt grupy kapitałowej Kino Polska TV, portalu filmowego Stopklatka.pl i grupy medialnej Agora), TV Film (przedsięwzięcie Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich), a także Kino5 projekt grupy Mediasat, właściciela Tele5, Polonii1 oraz dwóch płatnych kanałów tematycznych.
W maju Stopklatka TV otrzymała potężne wsparcie od polskich twórców filmowych. Ogłoszono, że w radzie programowej kanału zasiądą Andrzej Wajda i Agnieszka Holland. Pozostali nadawcy starający się o koncesję próbują przebić ofertę konkurencji.
– Wymogi ustawowe są takie, że co najmniej 70 proc. treści programu muszą stanowić produkcje polskie i europejskie. My proponujemy więcej. Cała ramówka kanału Kino5 będzie się składała wyłącznie z takich filmów oraz z własnych programów o tematyce okołofilmowej. Stawiamy na wartościowe kino, zarówno premiery, jak i klasykę filmu polskiego i europejskiego – wylicza Jarosław Burdek, dyrektor ds. programowych Tele5. Dodaje, że firma zamierza również wspierać produkcję rodzimej kinematografii. – Będziemy finansować realizacje najciekawszych scenariuszy. Około 50 proc. planowanych wydatków przeznaczymy na własne produkcje i zakup licencji związanych z polskim kinem – zapowiada Burdek.
Decyzje w sprawie konkursów być może zapadną już na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – 3 września Krajowa Rada będzie rozpatrywać wnioski nadawców, którzy biorą udział w konkursach na dwa wolne miejsca na Mux-1- twierdzi Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiT. Dodaje, że jeśli nie będzie przeszkód proceduralnych związanych z dokumentacją konkursową, być może już wtedy zapadną decyzje o przyznaniu koncesji.
W maju tego roku KRRiT rozstrzygnęła konkursy na dwa z czterech miejsc pozostałych na Mux-1. Przeznaczone na program dziecięcy oraz o tematyce społeczno-religijnej pasma wygrały stacja ABC TVP oraz Telewizja Trwam o. Rydzyka.
Cztery podmioty, które zdobędą koncesje po zakończeniu wszystkich konkursów, będą musiały zaczekać z nadawaniem do czasu zwolnienia miejsca przez trzy programy Telewizji Polskiej. Przeznaczono dla nich Mux-3, który po wyłączeniu telewizji analogowej jest już dostępny dla 99,5 proc. mieszkańców Polski. Nieoficjalnie wiadomo, że publiczny nadawca nie będzie się spieszył z przeniesieniem tych kanałów. Zgodnie z warunkami rezerwacji częstotliwości musi to uczynić nie później niż 27 kwietnia 2014 r.