KRRiT we wrześniu rozstrzygnie konkursy na nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Cztery podmioty, które zdobędą koncesje po zakończeniu wszystkich konkursów, będą musiały zaczekać z nadawaniem do czasu zwolnienia miejsca przez trzy programy Telewizji Polskiej.
KRRiT we wrześniu rozstrzygnie konkursy na nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Cztery podmioty, które zdobędą koncesje po zakończeniu wszystkich konkursów, będą musiały zaczekać z nadawaniem do czasu zwolnienia miejsca przez trzy programy Telewizji Polskiej.
/>
O dwa miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zabiega 12 podmiotów. Są one przeznaczone na kanał edukacyjny oraz filmowy. W przypadku kanału filmowego wśród faworytów wymienia się Stopklatkę TV (wspólny projekt grupy kapitałowej Kino Polska TV, portalu filmowego Stopklatka.pl i grupy medialnej Agora), TV Film (przedsięwzięcie Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich), a także Kino5 projekt grupy Mediasat, właściciela Tele5, Polonii1 oraz dwóch płatnych kanałów tematycznych.
W maju Stopklatka TV otrzymała potężne wsparcie od polskich twórców filmowych. Ogłoszono, że w radzie programowej kanału zasiądą Andrzej Wajda i Agnieszka Holland. Pozostali nadawcy starający się o koncesję próbują przebić ofertę konkurencji.
– Wymogi ustawowe są takie, że co najmniej 70 proc. treści programu muszą stanowić produkcje polskie i europejskie. My proponujemy więcej. Cała ramówka kanału Kino5 będzie się składała wyłącznie z takich filmów oraz z własnych programów o tematyce okołofilmowej. Stawiamy na wartościowe kino, zarówno premiery, jak i klasykę filmu polskiego i europejskiego – wylicza Jarosław Burdek, dyrektor ds. programowych Tele5. Dodaje, że firma zamierza również wspierać produkcję rodzimej kinematografii. – Będziemy finansować realizacje najciekawszych scenariuszy. Około 50 proc. planowanych wydatków przeznaczymy na własne produkcje i zakup licencji związanych z polskim kinem – zapowiada Burdek.
Decyzje w sprawie konkursów być może zapadną już na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – 3 września Krajowa Rada będzie rozpatrywać wnioski nadawców, którzy biorą udział w konkursach na dwa wolne miejsca na Mux-1- twierdzi Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiT. Dodaje, że jeśli nie będzie przeszkód proceduralnych związanych z dokumentacją konkursową, być może już wtedy zapadną decyzje o przyznaniu koncesji.
W maju tego roku KRRiT rozstrzygnęła konkursy na dwa z czterech miejsc pozostałych na Mux-1. Przeznaczone na program dziecięcy oraz o tematyce społeczno-religijnej pasma wygrały stacja ABC TVP oraz Telewizja Trwam o. Rydzyka.
Cztery podmioty, które zdobędą koncesje po zakończeniu wszystkich konkursów, będą musiały zaczekać z nadawaniem do czasu zwolnienia miejsca przez trzy programy Telewizji Polskiej. Przeznaczono dla nich Mux-3, który po wyłączeniu telewizji analogowej jest już dostępny dla 99,5 proc. mieszkańców Polski. Nieoficjalnie wiadomo, że publiczny nadawca nie będzie się spieszył z przeniesieniem tych kanałów. Zgodnie z warunkami rezerwacji częstotliwości musi to uczynić nie później niż 27 kwietnia 2014 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama