Inteligentne liczniki prądu: niebezpieczne dla naszego portfela i zdrowia?

autor: Tomasz Jurczak14.02.2014, 14:56; Aktualizacja: 14.02.2014, 14:57
W Europie można mówić o stopniowym przekonywaniu się do smart meteringu.

W Europie można mówić o stopniowym przekonywaniu się do smart meteringu.źródło: ShutterStock

W Polsce dyskusja na temat inteligentnych systemów energetycznych i smart meteringu dopiero się zaczyna, i to raczej w gronie eksperckim niż na płaszczyźnie społecznej. Są jednak kraje, w których pozytywne nastawienie do liczników nie jest oczywiste, rządzący boją się o koszty, a społeczeństwo o zdrowie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

 • Ktoś(2016-11-03 15:11) Zgłoś naruszenie 30

  Liczniki "inteligentne" wysyłają odczyty 1-4 razy na godzinę do koncentratora zlokalizowanego w pobliżu licznika (sygnały o niewielkiej mocy), albo wysyłają dane przez sieć komórkową (moc zbliżona do zwykłego telefonu lub modemu 3G/4G). Sieci WIFI, GSM (komórkowe) oraz nadajniki RTV działają cały czas i emitują sygnał o znacznie większej mocy, a nikt nie widzi w tym żadnego zagrożenia. Liczników ze zdalnym odczytem boją się przede wszystkim osoby, które energię pobierają nielegalnie (okradając przedsiębiorstwa energetyczne, a koszty "ukradzionej" energii ponoszą uczciwi klienci). Zdalny odczyt jest wygodny - nie muszę czekać na inkasenta, mogę latwo przez stronę dystrybutora porównywać i analizować zużycie prądu w różnych godzinach, dniach i miesiącach.

  Odpowiedz
 • OBYWATEL POLAK energetyk(2015-02-19 11:37) Zgłoś naruszenie 31

  przez 40 lat nic nie zrobiono przy modernizacji przestarzałych sieci przesyłowych które generują olbrzymie straty wielkie korporacje wciskają nam inteligentne liczniki które emitują przez calą dobę bardzo mocne szkodliwe dla zdrowia człowieka fale radiowe powodujące choroby rakowe,Anglia protestuje Niemcy się wycofały bo za drogie Szwecja przejrzala na oczy co do szkodliwości w Polsce bez dyskusji społecznej funduje się nam chorobę do mieszkania zamiast zacząć od strych sieci przesyłowych,a starym zwyczajem ceny energii nie spadną bo przecież amia rozpasanuch nierobów urzędniczych musi mieć duża pensję

  Odpowiedz
 • cd(2014-02-19 00:34) Zgłoś naruszenie 02

  A no właśnie w Polsce celowo nie informuje się o wysokiej szkodliwości dla zdrowia mikrofal a takie sa stosowane w tego typu licznikach i np WiFi - ten kto nie wierzy w ich szkodliwość niech usunie zabezpieczenia z kuchni mikrofalowej i włoży tam rękę.Ponad wszelką wątpliwość udokumentowano nagrzewanie się mózgu człowieka rozmawiającego przez tel komórkowy a wysoce szkodliwe dla całego organizmu u obsługi radaró i innych nadajników oraz ich anten.Trzeba postępować uczciwie tak aby ludzie mogli posługiwać się tymi urzadzeniami- a są to nadajniki w sposób bezpieczny.

  Odpowiedz
 • Prosty Obywatel - czyli NIK(t)(2014-02-17 09:19) Zgłoś naruszenie 22

  Sprowadzenie smart grid do licznika elektronicznego to jednak uproszczenie. Ale dajmu temu spokój... Znacznie ważniejszym jest to, kto, w jakiej firmie oraz w jakim kraju wyprodukuje te 20-30 milionów nowych liczników, za które (tak, czy inaczej) my LUD III RP zapłacimy. Co stanie się z tymi, którzy robią klasyczne liczniki w Polsce ? Czy będzie znowu trochę więcej bezrobotnych ? Kto i za czyje pieniądze i jak często będzie te nowe liczniki wymieniał i legalizował ? Bo może wzorem najnowszych trendów zostały/zostaną skonstruowane w myśl trendu "postarzania produktu" i programowania czasu jego życia (patrz baterie w komputerach przenośnych, które psują się minutę po gwarancji). Warto również wiedzieć - za co te liczniki będą nam kazać płacić - zwłaszcza w sytuacji, gdy w naszych mieszkaniach mamy coraz więcej zasilaczy impulsowych, świetlówek kompaktowych, żarówek LED itp, dla których nawet trudno określić kosinus fi...
  Te wszystkie nowe urządzenia są zmorą dla energetyków, bo generują gigantyczne straty energii w sieci, za które nie mogą wziąć zapłaty, bo stare liczniki nie potrafią tego policzyć, a nowe - bez problemu - to zrobią..
  Więc może Jaśnie Nami Rządzący zrobią porządek z prawem - np. jednoznacznie zdefiniują za co mamy płacić i jak ma być to mierzone i jak będzie weryfikowana jakość licznika - teraz klient może zaprotestować i poczekać aż energetycy z kooperacji z fachowcem od normalizacji i jakości w pokoju na trenie zakładu energetycznego sprawdzą, że licznik jest dobry, a za nieuzasadnione "podskakiwanie" podskakujący musi zapłacić..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Fizyk(2014-02-17 09:06) Zgłoś naruszenie 31

  Dziwi mnie ta pewność z jakim ludzie bez pojęcia o fizyce, piszą i mówią o wpływie fal elektromagnetycznych na ogranizm człowieka. Boom wi-fi i komórek rozpocząl się pokolenie temu. Do pełnego zbadania wpływu na populacje, potrzebne jest kilka pokoleń. Potem dopiero będzie można zrobić badania i mówić o wpływie nowych technologii na zdrowie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • józef Robotnik(2014-02-16 15:43) Zgłoś naruszenie 20

  Wspomniana wyżej świadomość ekonomiczna ma się tak : siła nabywcza Polaka wynosi 5879 eu , Niemca 20621 eu , a Ukrainca 2026 eu rocznie . Jacyś bogowie muszą uświadomić narody jakie mają wybrać narzędzia i jak się nimi posłużyć by wyrównywać poziom życia , sama chęć do zmian to za mało , to tak jakby szkolenie zastąpić modlitwą , Czasem teoria pozostaje tylko teorią ( taka jak wyżej jest tylko dobra dla wysokiej oceny przez jednego oceniającego w szkole ) bo za boga nie można z niej wyprowadzić praktyki .

  Odpowiedz
 • Inżynier(2014-02-16 10:40) Zgłoś naruszenie 20

  Opór przed modernizacją generują zawsze monopole. Zabiegami socjotechnicznymi pobudzają lęk przed zmianą. Dlaczego modernizacja i unowocześnianie wszystkich innych dziedzin produkcji jest oczywiste? W Polsce jest większy niż w innych krajach, bo mniejsza świadomość ekonomiczna obywateli, że postęp kreuje miejsca pracy, a nie je redukuje. Jesteśmy jeszcze ciągle na poziomie dziewiętnastowiecznych włókniarzy angielskich, którzy niszczyli maszyny, bo uważali, że zabierają im miejsca pracy.
  Modelowa socjotechnika, to działalność monopoli energetycznych polegająca na wzbudzaniu lęku o zagrożoną prywatność. Warto, by Pan z Niemiec, zamiast powtarzać bzdury, popatrzył na swój telefon i dowiedział się od znajomego elektronika lub informatyka, co to urządzenie może. Zagrażają prywatności ludzie, nie maszyny.

  Odpowiedz
 • Józef Robotnik(2014-02-16 09:31) Zgłoś naruszenie 02

  Po pierwsze to jest następny krok człowiek dla kapitału , zwolnić z pracy człowieka bo zastąpi go automat , a korzyści będzie maił właściciel automatu , który już ma tyle że z majątku na bieżące życie wykorzystuje część procenta swego stanu posiadania , natomiast zwolniony staje się na zawsze bezrobotny ( praca staje się szczęściem jak trafiona piątka w lotto ) . Jak długo jeszcze . I druga sprawa jak dalece naukowcy będą produkować antyludzkie zabawki , i co na to państwowy urząd miar i JAKOŚCI ?

  Odpowiedz
 • olo(2014-02-16 03:34) Zgłoś naruszenie 10

  tego typu liczniki są często wykorzystywane w przemyśle w celu ograniczenia wizyt ludzi z elektrowni. Przy wielu stacjach transformatorowych na terenie obiektu jest to bardzo przydatne. liczniki zazwyczaj łączą się za pomocą sieci GSM ps. nie ma sensu instalowania ich w domach prywatnych ze względu na cenę zakupu licznika którą i tak musi zapłacić odbiorca energii

  Odpowiedz
 • burak(2014-02-15 18:37) Zgłoś naruszenie 31

  A ja opracowałem wagę przy sedesie ,moze uda mi sie wprowadzić w UE i USA.Bedzie kaska.

  Odpowiedz
 • sasanka(2014-02-15 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  Partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza wdrożyć program modernizacji służb mundurowych. Policja miałaby przejąć kompetencje i środki Inspekcji Transportu Drogowego, zaś Centralne Biuro Śledcze zostałoby wyłączone z Komendy Głównej Policji i przekształcone w samodzielną jednostkę. Za konieczne uznano reorganizację BOR, ABW, CBA i SKW.

  Odpowiedz
 • aPO(2014-02-15 14:19) Zgłoś naruszenie 11

  doradca Begier,jego wypowiedzi; dno ! Inteligentne liczniki nie będą za darmo,obojetnie ile kto zużyje energii i tak równo zapłaci w rachunku za urządzenie.Po drugie,gdzie Begier widział teraz inkasentów, głupi jaki czy co, przecież od dawna stosuje się prymitywną metodę prognozowania.Wniosek : zarobią na tej zabawce producenci,zleceniodawcy,pośrednicy i inni łapówkarze a klient jak zwykle dostanie po kieszeni aby mu się lepiej żyło.Stop zdziczałemu POgłowiu.

  Odpowiedz
 • Tuskożer(2014-02-15 11:58) Zgłoś naruszenie 22

  W r 1990 w Merlbourne były już liczniki prądu i gazu do zdalnego odczytu wyglądały jak wodomierz, czyli wokół tarczy miały ok 10 małych wskazówek. Samochód z antena jechał powoli ulicami i odbierał sygnały z tego ustrojstwa.
  Po co sprzedawcy prądu wiedzieć, jak często pobieram prąd? To tak, jakby piekarz monitorował częstość zakupy chleba i bułek. Jest w tym jakieś matactwo na pewno.

  Odpowiedz
 • jank(2014-02-15 11:55) Zgłoś naruszenie 21

  Mam zainstalowany taki licznik. Na razie jestem zadowolony.To tyle

  Odpowiedz
 • Z Niemiec(2014-02-15 11:45) Zgłoś naruszenie 01

  W Wlk Brytanii zwraca się też uwagę, że liczniki są zagrożeniem prywatności - śledzą dokładnie, co robią ich właściciele, np. czy używajątelewizora, wyjechali na urlop itp. Ale w Polsce prywatność nikogo nie obchodzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Z Niemiec(2014-02-15 11:43) Zgłoś naruszenie 02

  Ale w Lemingradzie przepisy są po to, żeby znajomy na nich zarobił, nie o żaden sens chodzi. I co z tego, że koszt instalacji liczników jest dużo wyższy niż oszczędność? Zarobią znajomi królika. Polacy tracą znacznie więcej energii i zdrowia paląc światła samochodów cały rok.

  Odpowiedz
 • Oburzony(2014-02-15 11:31) Zgłoś naruszenie 10

  Do czego to wszystko prowadzi - coraz droższe urządzenia pomiarowe, za które nie zapłaci nikt inny tylko odbiorca i coraz więcej bezrobotnych m.in. zwalnianych inkasentów. A kto na tym zarabia?

  Odpowiedz
 • bamber(2014-02-15 11:24) Zgłoś naruszenie 12

  chodzi o to by znowu zwolnić ludzi, którzy spisują liczniki, i tym samym zaoszczędzić kilka milionów. Ale bezrobotni to już nie problem grup energetycznych tylko rządu. Brawo tylko tak dalej, energia jak drożała tak będzie drożeć, my będziemy jak zwykle oszczędać aż w końcu w UE będziemy biegać w białych koszulkach po zielonych łączkach nie robiąc NIC.

  Odpowiedz
 • Józef(2014-02-15 11:24) Zgłoś naruszenie 21

  Biadolicie państwo. Pomysł z przesyłaniem przez licznik danych bez konieczności ich spisywania jest bardzo dobry. Koniec z niedorzecznymi prognozami nieuwzględniajacymi okresowe zwiększenie zużycia. Nareszcie będzie wiadomo nie tylko ile się zużywa ale też jak często.

  Odpowiedz
 • sceptyk(2014-02-15 11:14) Zgłoś naruszenie 12

  W tym unijnym kuglarstwie liczniki będziemy mieli w tyłkach!.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie