Inteligentne liczniki prądu: korzyści i zagrożenia związane ze smart meteringiem

autor: Tomasz Jurczak17.01.2014, 15:33; Aktualizacja: 17.01.2014, 15:34
Dzięki smart meteringowi klienci uzyskają możliwość otrzymywania rachunków za energię za jej zużycie rzeczywiste, a nie prognozowane, tak jak ma to miejsce dziś.

Dzięki smart meteringowi klienci uzyskają możliwość otrzymywania rachunków za energię za jej zużycie rzeczywiste, a nie prognozowane, tak jak ma to miejsce dziś.źródło: ShutterStock

Wdrożenie programu inteligentnych sieci energetycznych przebiega w Polsce powoli, a firmy energetyczne znajdują się w różnym stopniu zaawansowanie w instalacji potrzebnych do tego urządzeń i infrastruktury. Niektóre już instalują liczniki u odbiorców, a niektóre jeszcze nie zaczęły programów pilotażowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • oszukany przez ENEA(2017-02-23 01:29) Zgłoś naruszenie 10

    To tylko da możliwości większych "mahlojek" i oszukiwania większego przez ENEA swoich abonentów !!!!

    Odpowiedz
  • zadalekozelektronika(2016-10-07 05:34) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie: Czy można je zhakować tak, jak w "Blackout" Elsberga? Już się mamy bać?

    Odpowiedz
  • Edmund G,(2014-02-10 22:03) Zgłoś naruszenie 20

    W Pucku w woj gdańskim na osiedlu Majkowskiego też zainstalowano nam nowe liczniki które mają wszystko same robić. Nie wiem tylko co ?

    Odpowiedz
  • oj oj(2014-01-21 14:56) Zgłoś naruszenie 20

    Autor artykułu długo i nieszczęśliwie wymyślał zagrożenia i wyszły brednie.
    Pisanie artykułu w tonie pseudo naukowości to gwałt na nerwach czytelników.

    Odpowiedz
  • oli2442(2014-01-20 22:54) Zgłoś naruszenie 70

    UNIA EUROPEJSKA POWINNA SIE NAZYWAĆ UNIĄ INTELIGENTNĄ - KTÓRA MA ZA ZADANIE GOLIĆ BARANÓW.///

    Odpowiedz
  • ogłupiały(2014-01-20 21:28) Zgłoś naruszenie 62

    Co tu komentować inteligentne liczniki to nic innego jak zakładanie w każdym domostwie podsłuchówa rządzacy będa wiedzieli co kto mówi ile razy odbył stosunków w pewnym okresie,co gotuje, co je, byc może z kimn śpi itp.Na wolnej przestrzeni inwiligować będa DROMY w domu inteligentne liczniki prądu, wody, gazu i do tego będą jeszcze inteligentne komurki telefonii. Samo życie to jest nowoczesna demokracja!!!

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2014-01-20 12:47) Zgłoś naruszenie 20

    Chcę być Europejczykiem, ale... wymienili zakład prdukcji wody, naj...naj..., ale rur nie. Następnie wymieniono grube rury, a pionowych nie... poziome do tej pory nie wymienione, bo kafelki są prywatne i niezniszczalne. Woda dalej naj...naj... ale zardzewiała, jak zawsze, ale lepsza, bo z nowego uzdatnienia. Ile to lat ? A sieci energetyczne też trzeba prawie budować od nowa, żeby te wiele razy droższe żarówki zarobiły na te druty i druciki. Liczniki to ja opłacam w eksploatacji w rachunku, jest taniej, bo żarówki i tv ekonomiczne, ale drogo, drożej niż u bogatych, jak to jest???

    Odpowiedz
  • pragmatyk(2014-01-20 10:57) Zgłoś naruszenie 30

    Mieszkam w Gdańsku i mam zainstalowany licznik do pomiaru zużycia wody ze zdalnym odczytem. Muszę powiedzieć, że działa to doskonale. Natomiast Energa zainstalowała licznik pomiaru prądu ale brakuje w nim zdalnego odczytu. W tej sytuacji co miesiąc podaję przez internet zużycie prądu. Też to działa, ale zdalnego odczytu na razie nie ma. Co do ogniw fotowoltaicznych to firmy energetyczne bronią się przed tym. Wolą inwestować w elektrownie węglowe, atomową. Tymczasem w Niemczech jest program 400 000 gospodarstw domowych z panelami fotowoltaicznymi razy 4 KW daje to 1600 megawat, czyli tyle ile elektrownia atomowa. Ktoś może powiedzieć, że nie zawsze świeci słońce, ale wytwarzanie prądu w tych ogniwach następuje nawet wtedy gdy niebo jest zachmurzone. We Francji 1 kW kosztuje 45 groszy. Produkując prąd przez ogniwa fotowoltaiczne dostaje się 2 złote. Inwestycja zwraca się szybko- w przeciągu 4 lat. W Polsce niejaki historyk i premier Tusk powiedział, że Polska nie pójdzie tą drogą. Płacimy za niewprowadzanie i brak ustawy OZE kary do Unii Europejskiej. No cóż lepiej inwestować 50 miliardów złotych w atom, nie mówiąc o tym, że utylizacja też kosztuje, a koszty likwidacji takiej elektrowni za 30 lub 50 lat. Tych kosztów nikt nie liczy bo to przekracza percepcje myślowe rządzących. I tyle w tym temacie. 100 lat za murzynami i będziemy mieli w 2022 roku skok cywilizacyjny. Oby tylko nie było to szambo.

    Odpowiedz
  • Prosty Obywatel - czyli NIK(t)(2014-01-20 08:23) Zgłoś naruszenie 20

    Mamy możliwości techniczne, więc możemy wdrożyć inteligentne sieci i inteligentne liczniki, choć wyraz "inteligentne" warto zastąpić wyrazem "skomputeryzowane". Jak możemy wdrożyć, to zanim zacznie się to robić trzeba zbudować otoczenie prawne, bo obecne prawo energetyczne w Polsce jest (delikatnie mówiąc) dziurawe. Trzeba również nauczyć odbiorców co to jest współczynniki mocy, moc pozorna, moc bierna, moc czynna, cosinus fi, tangens fi, zawartość harmonicznych, trzecia harmoniczna, PFC, THDi itd. Trzeba zdefiniować za co będziemy płacić, jakie urządzenia będą to wyliczać, według jakich algorytmów, kto będzie pilnował skomputeryzwoanych liczników, aby operator nas nie naciągał. Dzisiaj większość dużych urzędów (np. Marszałka) płaci za (jednostkę) prądu 1 zł, a za pojemnościowy współczynik mocy 10 zł...

    Odpowiedz
  • iii(2014-01-20 06:22) Zgłoś naruszenie 20

    ciekawe ile dali łapówki na zakup liczników i coś z tego jest porzytek i ile ciągnie mocy

    Odpowiedz
  • ewaawe(2014-01-19 18:16) Zgłoś naruszenie 21

    trzeba kraść prąd tak jak ZŁODZEJE TUSKA Z P.O..lski

    Odpowiedz
  • EWA(2014-01-19 14:55) Zgłoś naruszenie 111

    Kiedy głosowałam za wejściem do UE nie byłam informowana, że jakaś "Komisja Europejska" bedzie mi właziła z butami do domu i dyktowała, jakie mam stosować żarówki, co jeść, jaki mam mieć sprzęt elektryczny itd.
    Zostałam OSZUKANA!
    Wobec tego mam przesłanie do członków tzw. Komisji Europejskiej : "Odpier..cie się ode mnie"!
    Proszę przekazać wyżej.

    Odpowiedz
  • soweickie państwo(2014-01-19 10:52) Zgłoś naruszenie 60

    kobinuja tylko jak skubać i nadzorować bydło w "Folwrku zwierzecym"

    Odpowiedz
  • odbiorca(2014-01-18 16:07) Zgłoś naruszenie 50

    mam kilka punktow odbioru energii i zamontowano różne liczniki ktorych nikt nie jest w stanie zrozumieć , nie dostałem żadnej instrukcji jak je odczytywać, a jeśli są zepsute skąd mogę się o tym dowiedzieć ? znowu potraktowano mnie jak idiotę który ma płacić nie mając świadomości ile energii zużył .i co z tym zrobić ?

    Odpowiedz
  • Tosut(2014-01-18 16:05) Zgłoś naruszenie 10

    A tu ci obligatoryjna opłata audiowizualna wchodzi i koment. 4. staje się bezprzedmiotowym?

    Odpowiedz
  • Zygmunt(2014-01-18 13:29) Zgłoś naruszenie 62

    W sieci elektroenergetycznej można przesyłać dane teleinformatyczne, to po prostu inna, dużo wyższa częstotliwość sygnały niż główne medium - czyli prąd. T tak twój telewizor podłączony do gniazdka wyśle informację o sobie do licznika, licznik wyśle ją do dostawcy energii, ten wyśle ją do poczty-polskiej, która stwierdzi że nie zarejestrowałeś odbiornika i przyśle Ci wezwanie do zapłaty

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kazek(2014-01-18 13:05) Zgłoś naruszenie 40

    Granica stron własności jest na zaciskach prądowych w złączu kablowym, lub na zaciskach na konsoli na ścianie. Dlaczego mamy płacić za liczniki "inteligentne", które są WŁASNOŚCIĄ dostawcy prądu???

    Odpowiedz
  • Tomek(2014-01-18 11:45) Zgłoś naruszenie 10

    Nie rozumiem w jaki sposob licznik energii miałby wykrywac jaka czesc mocy idzie na zasilanie telewizora...chyba ktoś się zagalopował w peanach na temat smart licznikow. Niewatpliwie "spisywaczy" odczytow bedzie mniej ale wiecej bedzie serwisantow. Tak czy inaczej urzytkownik zaplaci za całą zabawę.

    Odpowiedz
  • kontra(2014-01-18 10:16) Zgłoś naruszenie 100

    Co za brednie? Który licznik odnotowujący pobór energii jest nie inteligentny? Chodzi tu tylko o to aby instalować urządzenia pomiarowe które ktoś opracował i znalazł się producent który potrzebuje zbytu na swój produkt i tyle ale odbiorca energii pozbawiony zostanie całkowitej kontroli nad tym kiedy będzie robiony odczyt z jego licznika i może dojść w związku z tym do wielu manipulacji i przekrętów bo to właśnie umożliwiają wszelkie urządzenia ze zdalnym odczytem.

    Odpowiedz