Seniorzy mogą korzystać z wielu różnych przywilejów, które w dużym stopniu ułatwiają im życie oraz obniżają koszty utrzymania. Oprócz ulg na leki, czy na abonament RTV, sporo benefitów zapewnia legitymacja emeryta-rencisty. Jednym z bardziej przydatnych jest ulga na bilety komunikacji publicznej. Ile dokładnie wynoszą zniżki i jakie warunki trzeba spełnić?

Tańsza komunikacja, a w niektórych przypadkach nawet darmowa, pozwala seniorom pozostać aktywnymi oraz w łatwy sposób dostać się w różne miejsca. W obliczu wysokich cen żywności i paliwa, ten benefit może być sporym odciążeniem dla portfela. Seniorzy, którzy chcą korzystać z ulg, mogą złożyć wniosek w ZUS-ie o wydanie legitymacji emeryta-rencisty w formie spersonalizowanej karty. Oprócz tego od zeszłego roku funkcjonuje mLegitymacja w formie elektronicznej. Osoby, które posiadają taki dokument, mogą wygodnie korzystać ze zniżek w komunikacji miejskiej oraz na przejazdy koleją, bowiem pozwala on potwierdzić tożsamość.

Zniżki w komunikacji miejskiej - komu przysługują?

O ulgach w przejazdach środkami komunikacji miejskiej decydują lokalne władze. Oznacza to, że zasady mogą różnić się w każdym mieście. Trzeba mieć to na uwadze i sprawdzić warunki ulgowych przejazdów przed podróżą, aby nie narazić się na mandat. Zniżka oscyluje zwykle w granicach 50 proc.Jak wygląda to w największych miastach w Polsce?

  • W Poznaniu emeryci i renciści do 70. roku życia mogą skorzystać z 50 proc. zniżki na bilety. Dostępny jest też Bilet Seniora dla osób w wieku 65-70 lat. Występuje on w dwóch wariantach - na 90 dni (cena to 30 zł) oraz na 366 dni (cena to 90 zł).
  • Podobne zasady obowiązują w Warszawie. Do ukończenia 70. roku życia seniorzy mogą korzystać z 50 proc. zniżki. Ponadto dostępny jest bilet roczny w cenie 50 zł.
  • 50 proc. zniżki dla seniorów (do 70. roku życia) obowiązują również w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. Z kolei w Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie bilety w preferencyjnej cenie mogą nabyć seniorzy do 65. roku życia.

Informacje o zniżkach dla osób 60+ można znaleźć na oficjalnych stronach zarządów dróg miejskich i komunikacji publicznej.

Darmowe przejazdy komunikacją miejską - od jakiego wieku?

Darmowa komunikacja miejska jest sposobem na zaoszczędzenie naprawdę sporych kwot, zwłaszcza jeśli senior jest aktywny. Tym przywilejem mogą zazwyczaj cieszyć się osoby powyżej 70. roku życia. Wiek to jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby móc korzystać z darmowych przejazdów. Podczas kontroli biletów trzeba jednak mieć przy sobie dowód osobisty lub legitymację emeryta-rencisty, która potwierdzi nasz wiek.

Seniorzy mieszkający w Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie mogą cieszyć się darmowymi przejazdami aż 5 lat wcześniej. W tych miastach darmowa komunikacja obowiązuje już od 65. roku życia. Warto pamiętać o tym, że jeśli senior posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w większości miast będzie mógł korzystać z darmowej komunikacji niezależnie od wieku.

Zniżki na przejazdy koleją - co oferują przewoźnicy?

Seniorzy, którzy lubią jeździć pociągami również mogą załapać się na zniżki. Ich wysokość różni się w zależności od przewoźnika. Preferencyjne warunki zakupu dotyczą osób, które ukończyły 60. rok życia. Jak wygląda to w praktyce?

  • PKP Intercity S.A oferuje stałą 30 proc. zniżkę dla seniorów podróżujących pociągami na terenie kraju. Aby potwierdzić tożsamość, konieczne jest okazanie np. dowodu osobistego. Emeryci i renciści mają również prawo do dwóch przejazdów w roku ze zniżką 37 proc. Obowiązuje ona w przypadków pociągów wszystkich kategorii w 2 klasie. W tym przypadku, oprócz dowodu osobistego, trzeba jeszcze okazać specjalne zaświadczenie wydawane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów lub inne organizacje zrzeszające emerytów i rencistów.
  • Największą zniżkę dla seniorów ma Warszawska Kolej Dojazdowa. W tym przypadku można kupić aż o 50 proc. tańszy bilet.
  • POLREGIO oferuje wspomnianą już ulgę ustawową dla emerytów i rencistów na dwa przejazdy w roku, a oprócz tego kartę REGIO Senior. To stała 25 proc. zniżka na bilety jednorazowe oraz 10 proc. zniżka na bilety okresowe.

Zniżki są dostępne także u lokalnych przewoźników, takich jak Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie, czy Koleje Małopolskie. Oferty różnią się w zależności od wieku (60 lub 65 lat). Aktualne cenniki można sprawdzać na oficjalnych stronach przewoźników.