Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina o złożeniu wniosków o świadczenie 800 plus do 30 kwietnia 2024 roku. Dzięki temu świadczeniobiorcy zachowają ciągłość świadczenia i otrzymają pieniądze w czerwcu.

Termin wniosków o 800 plus

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby zachować ciągłość wypłacania świadczenia 800 plus, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku.

W serwisie Gov.pl dostępna jest informacja, według której od 1 lutego 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski na ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego zwanego 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Trwać on będzie od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku.

W przypadku, gdy rodzice lub opiekunowie złożą wniosek między 1 lutego a 30 czerwca 2024 roku, wówczas otrzymają świadczenie od początku nowego okresu świadczeniowego, jeżeli natomiast przekroczą ten termin, prawo do świadczenia przysługiwać będzie od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.

Dlaczego więc ministerstwo podaje datę kwietniową? Jak możemy przeczytać w wypowiedzi Beaty Kopczyńskiej, regionalnej rzeczniczki prasowej ZUS-u w województwie śląskim, którą przytacza portal Infor.pl, im później wniosek trafia do ZUS-u, tym dłużej czeka się na to, by pieniądze wpłynęły na konto. Tym samym złożenie wniosku prawidłowo do końca kwietnia sprawia, że pieniądze rodzic lub opiekun otrzyma już w czerwcu.

Tym samym będzie możliwe zachowanie ciągłości świadczenia. W przypadku późniejszego złożenia wniosku, na przykład końcem maja – pieniądze trafią na konto z wyrównaniem dopiero do końca lipca.

Wniosek o 800 plus. Jak złożyć?

Wnioski o świadczenie 800 plus przyjmuje i rozpatruje ZUS. Składać je można jedynie elektronicznie przez platformę PUE ZUS, portal Emp@tia lub też bankowość elektroniczną.

Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Świadczenie 800 plus. Na czym polega?

Przypomnijmy, że świadczenie 800 plus to finansowe wsparcie rodziców i opiekunów w pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dzieci, opieką i zaspokajaniem ich potrzeb życiowych. Pieniądze przysługują na każde dziecko w wieku do 18. roku życia. Nie ma tutaj znaczenia dochód osiągany przez gospodarstwo domowe. Od 2024 roku kwota świadczenia została podniesiona z 500 na 800 zł.