statystyki

Odprawa nie może zależeć od wieku zwolnionego

autor: Łukasz Guza31.05.2016, 07:25; Aktualizacja: 31.05.2016, 08:58
pieniądze

Trybunał uznał, że przepisy obowiązujące w Danii są sprzeczne ze wspomnianą dyrektywą.źródło: ShutterStock

Przystąpienie do pracowniczego systemu emerytalnego w odpowiednim wieku nie może pozbawiać prawa do świadczenia z tytułu rozwiązania umowy o pracę. Sądy nie mogą interpretować krajowych przepisów w sposób sprzeczny z unijnymi regulacjami antydyskryminacyjnymi. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 kwietnia 2016 r.

Postępowanie przed trybunałem dotyczyło pracownika z Danii, któremu firma wypowiedziała umowę (w 2009 r.). Ze względu na długi staż pracy (od 1984 r.) teoretycznie był on uprawniony, do odprawy (odpowiadającej równowartości trzech miesięcznych wynagrodzeń). Jednak w chwili ustania zatrudnienia miał już ukończone 60 lat i mógł pobierać emeryturę finansowaną przez jego pracodawcę w ramach systemu, do którego przystąpił przed ukończeniem 50. roku życia. Zgodnie z obowiązującymi w Danii przepisami (i ich interpretacją utrwaloną w orzecznictwie krajowym) w takim przypadku pracownikowi nie przysługuje odprawa, nawet jeśli po zwolnieniu nie decyduje się na przejście na emeryturę, lecz dalsze wykonywanie pracy (już w innej firmie).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane